Reklam
Reklam
95 bin üye 170 aday adayı için oy kullanacak

95 bin üye 170 aday adayı için oy kullanacak

Kıyasıya yarışın yaşanacağı önseçimde İstanbul 1. Bölge’de 95 bin üye 170 aday adayı için oy kullanacak.

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekilliği adaylarının belirlenmesi amacıyla CHP 29 Mart sabahı İstanbul, İzmir ve Ankara’nın da aralarında olduğu 45 ilde önseçim yapacak. Kıyasıya yarışın yaşanacağı önseçimde İstanbul’da 3 ayrı bölgede aralarında mevcut milletvekillerinin yanı sıra gazeteci, sanatçı ve eski siyasetçilerinde bulunduğu 409 aday adayı kesin listeye girmek için oy isteyecek.

Fermuar sistemi

CHP İstanbul’da 29 Mart sabahı milletvekilliği adaylarının isimlerinin kesinleşmesi amacıyla 39 ilçede 44 okulda sandıklar kurulacak. İstanbul 1. bölgede 95 bin, toplamda 230 bin üyenin oy kullanacağı seçimlerde fermuar sistemi uygulanacak. Önseçimde listelerdeki 1, 3, 5 ve 7. sıraları genel merkez kontenjanına ayırılırken, 2, 4, 6, 8 ve sonraki sıralar için ise önseçimden çıkan adayların isimleri yer alacak. 5 Nisan’da toplanacak olan Parti Meclisi’nde kontenjan adaylarının da belirlenmesi ile listelere son şekil verilerek 7 Nisan’da YSK’ye sunulacak.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Mehmet Bekaroğlu gibi isimler kontenjan adayı olacak. Önseçimde 31 Aralık 2014 tarihi ve öncesinde CHP’ye üye olanlar ve önseçim bölgesinde ikamet eden kişiler oy kullanabilecek.

Oy kullanmak için “Parti Seçmen Kartı” olması ve kişinin yanında bulundurması gerekirken o yoksa parti kimliğinin bulunması yeterli oluyor. Oy kullanmak için aidat borcunun olmasının ise kesinlikle engel olmadığı belirtildi.

Beykoz’dan Hızır Yılmaz ve Füsun Sökmez 

Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartel, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerini kapsayan 1. bölgede 95 bin üye 170 aday adayı için oy kullanacak. 2011 yılında gerçekleştirilen seçimlerde 11 milletvekilliği çıkaran CHP’de Beykoz’dan eski İlçe Başkanı ve Belediye Başkan Adayı Hızır Yılmaz ile eski İl Yönetim Kurulu Üyesi Füsun Sökmez aday adayı olarak üyelerin huzuruna çıkacak. Mevcut milletvekilleri Mahmut Tanal, Celal Dinçer, Osman Korutürk, Kadir Gökmen Öğüt, Nur Serter’in yanı sıra eski Çalışma Bakanı Mustafa Kul, eski milletvekili Ali Kemal Kumkumoğlu, 68 kuşağından Bozkurt Nuhoğlu, eski İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP PM üyesi Ali Özcan, eski Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, eski Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Kartal Cemevi Başkanı İsmail Saçlı, öğretim üyesi Tolga Yarman ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin eşi Gamze Akkuş İlgezdi gibi isimler milletvekili adayı olabilmek için yarışacak.

YORUMLAR...