Reklam
Reklam
Mustafa Kemal’i unutturmaya kimsenin gücü yetmez!

Mustafa Kemal’i unutturmaya kimsenin gücü yetmez!

Beykoz Belediye Meclisi, Mayıs ayı son oturumunda Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle ve saygıyla andı.

Beykoz Belediye Meclisi, Mayıs ayı son oturumunu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında tamamladı. Oturumu; CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan ve Marmara Üniversitesi’nden bir grup öğrenci takip etti.

Son meclis toplantısında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı ile 10 Mayıs Anneler Günü’ne ilişkin dikkat çekici mesajlar verildi. Başkan Çelikbilek, Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla ve minnetle andıklarını belirterek; “Mustafa Kemal’i unutturmaya kimsenin gücü yetmez. AK Parti olarak zaten buna izin vermeyiz” dedi.

Açılış ve yoklamanın ardından gündem konularına geçilmeden önce gündem dışı söz almak isteyenlere söz verildi.

Bunun üzerine ilk sözü, 10 Mayıs Anneler Günü’ne ilişkin mesajını aktarmak üzere AK Parti Belediye Meclis Üyesi Manolya Demirören aldı.

Manolya Demirören: Annelerin, kadınların siyasal ve sosyal sorunları çözmedeki rolü büyüktür...

AK Parti Grubu adına söz aldığını belirten Demirören’in Anneler Günü mesajında şu ifadeler yer aldı: “Anneler Günü, dünya üzerindeki sorunlara anne şefkatiyle, merhametiyle çözüm bulunması için bizlere aynı zamanda fırsat sunmaktır. Dünya üzerindeki siyasal ve sosyal krizlere kadının elinin değmesi, can ve mal kaybına yol açan, toplumları yaralayan sorunlara kökten bir çözüm bulunmasının da anahtarıdır. Evladının canlı aldığı duygu, bir kadının yaşama ve yaşatma ile ilgili gücünün kaynağıdır. Hal böyle olunca krizi çözmedeki kadının rolü çok büyük önem kazanmaktadır. AK Parti kadınlarının siyaseti ve toplumsal krizi çözmekteki rolüne özel önem taşımaktadır. Kürt çözümü konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun devam ettirdiği çözüm süreci önemli bir aşama kaydetmiştir. Bu süreçte kadınların, anaların oynadığı ve oynayabileceği rol kilit öneme sahiptir. Anaların evlatlarına gösterdikleri merhamet, şefkat ve koruma duygusu kanın durması gereken potansiyeli de beraberinde getireceğine inancımız tamdır. AK Parti iktidarında kadının toplumsal hayattaki rolü, iş yaşamındaki katılımı, seçme ve seçilme hakkındaki temsiliyeti de büyük aşama kaydetti...”.

Kerem Ersin: Bağımsızlık ruhu ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşılma engellenemez!

Demirören’in mesajından sonra ikinci sözü CHP Belediye Meclis Üyesi Kerem Ersin aldı. Ersin de CHP Grubu adına 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı mesajlarını iletti. Ersin: “Birinci Dünya Savaşı sonrası emperyalist batılı ülkelerin işgal ettikleri toprakları kurtarmak ve ulusal kurtuluş savaşını başlayarak, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’ a çıkan Mustafa Kemal’in ne yazık ki Samsun’a çıkışından 96 yıl sonra bayramların kurtuluş savaşı ruhundan arındırıldığı ve anıtlarına izinle çelenk konulduğu kötü bir süreçle anıyoruz. Bayramların ve maneviyatına bu kadar zalimce yaklaşan hükümetin dünyada eşi ve benzeri yoktur...Ama biliyoruz ki ne Mustafa Kemal’in Türkiye topraklarında dalga dalga yayılıp kökleşen bağımsızlık ruhu ne de gençlerimizin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşılma mücadelesi engellenemez, engellenemeyecektir. 19 Mayıs 1919’ da Mustafa Kemal’in halka, gençliğe güvenini yaşamında, özünde hisseden Cumhuriyet Halk Partisi’nin genç Meclis Üyesi olarak Gençlik ve Spor Bayramı’mızın 96.yılını kutluyor, başta gençlerimiz olmak üzere herkesin bu tarihi günün anlamını ve önemini kavramaya çağırıyorum” şeklinde konuştu.

Yücel Çelikbilek: Mustafa Kemal her zaman bizim için çağdaş bir insan olmuştur!

Kerem Ersin’in konuşmasına ilişkin ise, Başkan Yücel Çelikbilek şu değerlendirmede bulundu: “Bizde 19 Mayıs’ı ve arkasından da bizim çok önemli bir günümüz olan 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’ni kutluyoruz. Ortaçağ kararlarını yıkmıştı dedemiz rahmetli Fatih Sultan Muhammed Han. Diğeri de 19 Mayıs’ta yine Osmalı’nın son zamanındaki o düşkün halinde devrin padişahı Mustafa Kemal Atatürk’ü onurlandırarak, ona verdiği imkanlarla onu Anadolu’ya göndererek bu savaşı başlattığını hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla onları minnetle ve rahmetle anıyoruz. Umarım, ülkemizin kurtuluşunu sağlayanlara her zaman saygılı davranırız. Günü birlik değil, konjonktürel değil, onlara sevgimizin ve muhabettimizin devamlı olması lazım. Bu millet kadir kıymet bilen bir millettir. Tarihte kendisine bu kadar değer veren birini asla unutmaz. Ne Mustafa Kemal’i unutacak, hiç kimsenin unutturmaya gücü yetmez. AK Parti’nin Mustafa Kemal’in belirlediği çağdaş muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için sarf ettiği gayret, bütün o dönem savaşlarında emperyalist güçler tarafından da bugün rahatsız edici bulunuyor. Mustafa Atatürk’ün yaptığı kahramanlığı, yiğitliği ne örtmeye ne gizlemeye ne saklamaya asla gücü yetmez. Ona AK Parti olarak izin vermeyiz. Mustafa Kemal her zaman bizim için çağdaş ve muasır bir insan olmuştur. Umarım, herkes bizim gibi Mustafa Kemal’i anlama şansına sahip olur”.

Konuşmaların sonrasından gündem konularına geçildi. Raporlar ve teklifler oy birliği ile meclisten geçti. 

YORUMLAR...