Reklam
Reklam
Cihan Bağdatlı

Beykoz’u denize doğru uzatalım

Her yazımda dile getiriyorum, İstanbul’un benim için en güzel semtidir; “Beykoz”. Yeşilliği ve sakinliğiyle güzel olmasıyla birlikte bir o kadar ağlanacak durumu var ki; “SAHİL ŞERİDİ” …

Şöyle bir düşünmeye davet ediyorum, Beykoz dediğimizde aklınıza eşinizle, sevgilinizle, aileniz, köpeğinizle vs… rahatça yürüyebileceğiniz sahil şeridi olarak neresi geliyor?

İlk aklıma gelen yer eski su ürünleri lisesi, yeni adıyla Barbaros Hayrettin Paşa lisesi bir nevi Beykoz Belediye Başkanlığı önünden başlayarak, Beykoz Korusu girişine kadar olan yaklaşık 1km civarında bir şerit, ikinci olarak Çubuklu çıkışından başlayıp, Kanlıca’nın girişinde bulunan otelin olduğu aralıktaki kısım…

EVET, ŞAKA GİBİ 2 TANE YER! Çubuklu – Kanlıca arasında kalan kısım yürümeye müsait değil! 30-45cm hadi 1m taş çatlasa yaya yolu deniz şeridinde… Ha düştün, düşeceksin…

Şimdi Çubuklu-Kanlıca arasında Askeriyenin ve eski itfaiyenin bulunduğu konuma Avrupa yakasında olduğu gibi sahil şeridi kolonları indiriliyor, yol denize doğru genişletiliyor, Çubuklu iskelesinin önünden eksi gaz dolum depolarının bulunduğu alana kadar, deniz üzerinde yürüme projesi başlatıldı. Bu projenin yıllar yıllar sonra birazda olsa deniz kenarında yürümeyi kolaylaştıracak.

Şimdi soruyorum! KAPATILAN ŞİŞECAM FABRİKASI!

Paşabahçe’nin çıkışından takiben, Beykoz Belediyesi ve önünden devam ederek Beykoz Korusu girişine kadar olan kısım! Neden Halkın kullanımına açılmaz!

Uydudan kuşbakışı baktığımızda Boğaz’a en uzun şerit nerdeyse Beykoz’a ait ve bu semtimizde deniz kenarında yürünecek yer tabiri caizse yok hanımefendi ve beyefendinler… Ne yazık ki yok…

Şişecam fabrikasının akıbeti ve bu Paşabahçe Çıkışından - Beykoz Meydan arasında kalan kısmın ilçe halkımızın kullanımına açılması en büyük olay olacaktır!

Beykoz’un buna ihtiyacı var. Yıllar önce Eski Belediye Başkanı Muharrem Ergül Bey, sahil şeridinde bulunan villaların duvarlarını en fazla 1,5m metre yükseklik olacak ve halk denizi görecek demişti… (yanlışım varsa bildirin.)

Ne oldu? Sahil şeridindeki villaların duvarları 1.5m’den 2,5m’ye yükseldi. Şaka değil gerçek.

Sonra neden Beykoz gelişmiyor! Bu insanlar ne yapacak Beykoz’da bakarsın kocaman içine girdiğinde burada bir şey yok dönelim… Yahu Beykoz nasıl gelişsin Allah aşkına!

Saygılarımla,

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...