Reklam
Reklam
Türkiye’nin ilk çöp şenliği Beykoz’da gerçekleşti!

Türkiye’nin ilk çöp şenliği Beykoz’da gerçekleşti!

Türkiye’nin ilk ‘Çöp Şenliği’ ELDAY’ın önderliğinde Beykoz Sultaniye Parkı’nda gerçekleşti.

Türkiye’nin ilk ‘Çöp Şenliği’ ELDAY’ın önderliğinde çevre derneklerinin ve yerel derneklerin katılımıyla Beykoz Sultaniye Parkı’nda gerçekleşti.

Atık ve ayrı toplama tanımları üzerinden yeni bir tür olan elektronik atık kavramının eğlenceli atölye çalışmaları ile tanıtılması için Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), Dönüşüm Derneği, Çöpüne Sahip Çık Vakfı, Yöntem ve Omurilik Felçlileri Derneği (OFD) Beykoz Şubesi ELDAY önderliğinde bir araya geldi.

Sultaniye Parkı’nda gerçekleşen etkinlikte çocuklar ve gençler, dernek gönüllülerinin düzenledikleri atölyelerde atık çeşitlerini öğrenirken, atıklarından ürettikleri rüzgar gülleri, akvaryumlar, entrümanlar gibi nesneler ile keyifli vakit geçirdiler.

Atık ve çöp kavramları arasındaki farkı öğretmeyi ve yeni bir atık türü olan elektronik atıkları tanıtmayı hedefleyen dernekler, katılımdan ve gençlerin ilgisinden çok memnun olduklarını ve yaptıkları her etkinlikle gençler arasında hassasiyetin artarak ailelere de yansıdığını belirttiler.

Etkinliği ziyarete; CHP Belediye Meclis Grup Başkanvekili Gülay Demirel, Ortaçeşme TEGV Öğrenim Birimi Sorumlusu Makbule İnanç’ta geldi. ELDAY’da görevli olan Gülay Demirel’in kızı Nisa Demirel ise, herkesle ayrı ayrı ilgilendi.

Etkinlikte yapılan atölye çalışmaları:

ELDAY – Geri Dönüşüm Kutusu Tasarımı

BEDES – Kuzu, Akvaryum ve Enstrüman Yapımı

Çöpüne Sahip Çık Vakfı – Maske ve Rüzgargülü Atölyesi

Yöntem – Kompost Makinası Tanıtımı

OFD Beykoz Şubesi – Bez Torba Boyama

ELDAY nedir?

Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği İktisadi İşletmesi (ELDAY) Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği’nin gerekliliklerini yerine getirmek için Ekim 2014’te kurulan ve kar amacı gütmeyen ortak uyum organizasyonudur. Bu alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlık’ından yetki alan ilk kuruluştur.

YORUMLAR...