Reklam
Reklam
Tekin Beykoz’dan seslendi: Elinizi vicdanınıza koyun!

Tekin Beykoz’dan seslendi: Elinizi vicdanınıza koyun!

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Beykoz’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘özel eğitim alanı’ olarak ilan edilen arazinin önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Beykoz – Elmalı çevre yolu üzerinde bulunan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘özel eğitim alanı’ olarak ilan edilen arazi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gürsel Tekin basın açıklamasını İlçe Başkanı Şevket Arıkan, belediye meclis üyeleri ve partililer ile beraber yaptı. Tekin, basın açıklamasının öncesinde 17-25 Aralık operasyonunda, Beykoz’daki arazi ile ilgili olarak KİPTAŞ’ın Genel Müdürü Hüseyin Yıldırım ile SİNPAŞ’ın sahibi Avni Çelik arasında geçtiği iddia edilen yasadışı dinlemelerin kayıtlarını dinletti. Tekin, tapelerde geçtiği iddia edilen Etiler Polis Okulu, Urla villaları ve Beykoz’daki arazileri örnek gösterdi.

Basın açıklamasının ardından araziyi gezen Gürsel Tekin: “Buraya nasıl kıyılır. Yazık günah, elinizi vicdanınıza koyun” diyerek, üzüntüsünü ve tepkisini dile getirdi.

Bu alınterini kimseye peşkeş çekmeyeceğiz!

Sadece Beykoz’da 6 bin 700 yurttaşın mülkiyet sorunu olduğunu, İstanbul geneline bakıldığında ise 100 binlerin üzerinde insanların bu sorunla karşı karşıya kaldığını ifade eden Tekin; “Özellikle Beykoz’da kentsel dönüşüm ve 2B mağduru ve mülkiyet sorunu olan yurttaşlarımıza sesleniyorum. Hangi vicdanla AKP’ye oy vereceksiniz. Yüzyıldır burada yaşıyorsunuz, yüzyıldır 50 metrekare yeriniz çözülemezken 50 bin dönüm yerlerin bir gecede torba yasalarla, telefon trafikleriyle nasıl çözüldüğünü hep beraber görüyoruz. Bırakın 1 hafta önce, 20 yıl önce milletin malına el koyanların mallarını bu millete iade edeceğiz. Burası milletin malı. Burası şahısların, haram işadamlarına peşkeş çekilmek için yapılmış yerler değildir. Burada hepimizin alınteri var. Bu alınterini kimseye peşkeş çekmeyeceğiz” dedi.

Tekin, Kadir Topbaş’a seslendi!

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın 2009 yılında İstanbul’un anayasası olarak kabul edilen 1/100 binlik planları yaptığını hatırlatan Tekin, Topbaş’a ise şu şekilde seslendi: “Sayın Topbaş 1/100 binlik plan yaptınız. ’Bu İstanbul’un anayasasıdır’ dediniz. ’İstanbul anayasası bizim namusumuzdur’ dediniz. Size ‘namusunuza sahip çıkın’ diyorum. Eğer namusunuza sahip çıkmayacaksanız derhal istifa edin. Aksi taktirde bütün bu olup bitenlerin suç ortağı olacaksınız. İBB’nin raporlarına baktığınızda buranın yapılaşmaya açılmasının mümkün olmayacağını net bir şekilde göreceksiniz. Bunun altında Sayın Topbaş’ın imzası var. Sadece Topbaş’ın mı, kadere bak, dönemin belediye meclisi başkanı İdris Güllüce’nin de imzası var. Biz Anadolu çocuğuyuz, Anadolu’da imza namustur, şereftir, haysiyettir. Ya imzanızı yalayacaksınız ya da imzalarınıza sahip çıkacaksınız!”.

Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2. derece SİT ve orman içi dinlenme alanında kaldığı gerekçesiyle konut yapımına izin vermediği, ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından özel eğitim alanı olarak imara açılan arazi ile ilgili planların önceden hazırlandığını iddia eden Tekin: “Tapeleri gördünüz, iki yıl önce burası pazarlanmış, ona göre organizasyonlar yapılmış. Ona göre torba yasa açıklanmış. Adamlar herhalde karşılığında bir şey almışlar. Kim oraya konteynır koymaya cesaret edebilir. Biz buraya simit tezgahı koyalım, başımıza yıkarlar. Buralar daha önce pazarlanan yerlerdir. Bütün tapelerde, devletin kayırlarında bunlar mevcut. Bu konuyu kısa zamanda yargıya taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından Gürsel Tekin, partililer ile beraber araziyi gezdi. 

YORUMLAR...