Reklam
Reklam
Çevre Gönüllüsü Öğrenciler, okullarına ödül kazandırdı!

Çevre Gönüllüsü Öğrenciler, okullarına ödül kazandırdı!

Beykoz’da çevre bilinci ve atık yönetiminin uygulamalı olarak öğretildiği “Yeşil Okul Projesi”nde dereceye giren 9 okul törenle ödüllerini aldı.

2010 yılında 7 okulla başlayan, 2011 yılında 24, 2012 yılında 23, 2013 yılında 26 ve 2014-2015 eğitim-öğretim hayatında ise 33 okulla yoluna devam eden, ‘Yeşil Okul Projesi’nin bu yıl 6.sı gerçekleşti.

‘Yeşil Okul Projesi’nde Beykoz ilçesine bağlı 33 okulda; çevre bilinci, çevre yönetimi, atık yönetimi eğitimlerinin öğrencilerle uygulamalı olarak gerçekleştirilmesini sağlandı.

Çok sayıda cam, pil, kağıt, metal, plastik gibi atıkların geri dönüşüm sağlandı. Proje; Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Proje Sorumlusu Öğretmenler ve Çevre Gönüllüsü Öğrenciler iş birliği içerisinde gerçekleşti.

Proje; enerji tasarrufu sağlamak, verimli geri dönüşümü sağlamak, doğal kaynakların korunmasını sağlamak, öğrencilerin çevre bilincini kazanmasını ve bu sayede öğrenci velilerinin de çevre ve atık yönetimi konusunda bilinçlenmesini sağlamak gibi amaçlar çerçevesinde yürütüldü.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine; Kaymakam Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk, Salih Elmas ve Hanefi Dilmaç, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş ile çok sayıda öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Çevre Mühendisi Selim Gül gerçekleştirerek, projenin amacını ve detaylarını katılımcılara anlattı.

Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay sözü aldı. Bozbay: “Çevre, içinde yaşadığımız bu güzel dünyamızın yaşanılabilir olmasını sağlanması anlamına geliyor. İşte uzay boşluğundaki bu güzel dünyamızında gelecek kuşaklarımıza yaşabilecekleri bir dünya bırakabilmek için bizim çevreye duyarlı olmamız gerekiyor. Çevrenin doğallığını bozmamamız gerekiyor” diyerek çevreyi korumanın önemini çeşitli örneklerle öğrencilere anlattı.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Kaymakam Süleyman Erdoğan da, çevre bilincinin erken yaşlarda oluşturulması gerektiğini dile getirerek, çevrenin tek bir kişiye değil, herkesin yaşadığı bir yer olduğunu vurguladı. Yaşanılabilir bir çevre için, doğanın korunması gerektiğine de ayrıca dikkat çektiler.

3. olan okullar ve ödülü

Teleskop

Derya Karcı – İshakağa Ortaokulu

Güzelhatun Uzun – Karlıtepe İlkokulu

Elif Dursun – Görele İlkokulu

2. olan okullar ve ödülü

Bahçe Santrancı

Figen Sarı – Çiğdem İlkokulu

Ülkü Gülsoy – Sadettin Gökçepınar İlkokulu

Ömer Tunç – Şahinkaya İlkokulu

1. olan okullar ve ödülü

Masa Tenisi

İlker Palak – Tepetarla Ortaokulu

Sedat Mor – Ziya Ünsal Ortaokulu

Ş.Aksu Tezcan – Şehit Adil Doğan İlkokulu

YORUMLAR...