Reklam
Cihan Bağdatlı

Hayaller Beykoz, Hayatlar Üsküdar Yaşam Merkezleri

1982 yılında Yerel Yönetim olarak kabul gören “Beykoz Belediyesi” 33 yıl süredir günümüzde varlığını devam ettiriyor.

Beykoz doğal örtüsü ve mavi deniziyle boğazın incisi gibidir keza aynı şekilde tarih yapısı olarak; İstanbul’un en eski ve ilk mahallelerinden Anadoluhisarı, Beykoz sınırlarında bulunuyor. Kasır ve Kaleleriyle turizm noktaları tarihsel varlığını korumaya devam ediyor. 33 Yıl Boyunca Beykoz’un en büyük problemlerinde biriside turizmdir. İlçe halkının kulağı bu cümleye aşinadır; “Neden hala Beykoz gelişmiyor?”

Turizm’in gelişebilmesi için insanları bulunduğunuz ilçeye çekebilecek en önemli noktalardan birisi sosyal tesisler ve sosyal imkânlardır.  Bir kale vb. bir eser durduğu yerde kendi başına insanları çekemez. Bir örnek vermek gerekirse; Anadolu Kavağı kalesi civarına özellikle yaz aylarında yüksek hacimde turist akını vardır. Bütün insanlar kaleyi mi görmeye gidiyor? Elbette hayır. Oranın değerini arttıran en önemli şey sosyal imkânlar aslında. İnsanlar hem gezi olsun, hem de bir şeyler içelim yiyelim düşüncesiyle buraya akın ediyor.

Yazı başlığımda “Hayaller Beykoz” şeklinde koymayı hiç istemezdim…

Beykoz’da kaç tane Belediyemize ait “YAŞAM MERKEZİ” bulunuyor? Kültür Merkezi ile karıştırmayınız. Yaşam Merkezi düğün, nişan vb. organizasyonların düzenlenebildiği aynı zamanda içerisinde diğer kültürel faaliyetlerinde yapılabildiği/barındırabilen alanlardır.

Belediyemizin bir tane evlendirme salonu var, kapasitesi 50-100… Salon dolduğu anda nefes almak için uçakta acil durumlarda açılan oksijen maskesi nerde diye arıyorsunuz.

Beykoz’a, Beykozluya bu yakışmıyor.

Beykozlu ilçesinde Belediyesine kazandırmak yerine; geldik “Hayatlar Üsküdar” kısmına.

İlçemizde yaşam merkezlerinin olmayışı nedeniyle, en yakın Üsküdar tarafına yönleniyoruz. Üsküdar Belediyesi’nin yaşam merkezlerinde düğün vb. organizasyonlarımızı yapıyoruz. Belediyemizin kasasında kalacak parada aynı şekilde başka bir belediyenin kasasına gidiyor. Doğal olarak bu paranın elektrik, su, yol olarak geri dönüşü Beykoz’a olacağına, başka belediyelere oluyor.

Bir düşünün şimdi 33 Yıl’da Beykoz Belediyesi ne kadar kaybetti? Bu konuda suçlu falan aramıyorum, suçlu tüm ilçe halkı. Çünkü istemeyi bilmiyoruz.

Sosyal fayda, sosyal refah, mutlu yüzler, mutlu insanlar…

Beykoz Belediyesi sınırlarında bir an önce belediyemize ait kaliteli yaşam merkezlerini görmek istiyoruz!

Keyifli günler…

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...