Reklam
Reklam
CHP, AK Parti ile koalisyon ortağı olmamalıdır!

CHP, AK Parti ile koalisyon ortağı olmamalıdır!

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı, 7 Haziran Genel Seçimler sonrası ilk örgüt toplantısını gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Örgütü, 7 Haziran Genel Seçimler sonrasında düzenlediği ilk örgüt toplantısında, sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İlçe örgütünün yoğun bir ilgi gösterdiği toplantıya, CHP Birinci Bölge Milletvekili Mahmut Tanal’da katıldı. Koalisyon durumuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Vekil Tanal; CHP’nin AKP ile ilgili herhangi bir koalisyon kurması durumunda, partiden istifası için örgütten referandum isteyeceğini söyledi.

İlçe Başkanı Şevket Arıkan da, yakın zamanda İl Başkanlığı ile 39 ilçe başkanının bir araya geldiği toplantı da AKP ile ilgili herhangi bir koalisyonun kurulmaması gerektiğinin mesajını verdiklerini ifade ederek, CHP’nin AKP için tutunacak bir dalı olmamalı yorumunda bulundu.

Şevket Arıkan: CHP, AKP’nin tutunacak dalı değildir!

İlçe Başkanı Şevket Arıkan, milletvekillerini şimdiden parlamentoda yapacakları başarılı işlerden dolayı tebrik ettiğini belirterek başladığı konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “7 Haziran seçimleri, Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık, diktatörlük, tek adamlık ve tek parti iktidarına son vermiştir. Türkiye adeta uçurumun kenarından geri dönmüştür. Parlamenter sistem rayına oturmuş, başkanlık sistemi gündemden kaldırılmıştır. Recep Tayyip Erdoğan’ın 400 ile başlayan, 376’ya inen, daha sonrada 276’ya inen milletvekili talebi Türk halkı tarafından red edilmiştir. Valileri, kaymakamları, kamu görevlileri, TRT, özel kanallar, havuz medyası, bilboardlar, bayraklar, imamlar, rektörler, YÖK, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu, uçaklar, örtülü ödenekler gibi kaynakları AKP’yi iktidar yapmaya yetmemiştir. 7 Haziran seçimleri AKP’nin işbirlikçilerinin uykusunu kaçırmıştır. Beştepe yıkılmıştır. Artık R.T’nin Beştepe’de oturması ve rahat etmesi güçleşmiştir, hatta imkansız hale gelmiştir. Yüce Divan aile boyu AKP’yi yargılamayı beklemektedir.  Bunun gereğini parlemento yapacaktır. Meclis oylamalarında her türlü baskıya rağmen kurtarmış zannetiği 4 bakanı, oğullarını ve başta Bilal oğlanı Yüce Divan yargılayacak, bunun sonucunu da hep beraber göreceğiz. 7 Haziran yeni bir Türkiye kurmuştur. CHP en doğru ve en güçlü bir şekilde bu yeni durumunda yerini alacaktır”.

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın 39 ilçenin ilçe başkanları olarak bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten Arıkan, toplantıda olası seçenekleri değerlendirdiklerini  söyledi. 39 ilçe başkanı olarak AKP ile bir koalisyona sıcak bakmadıklarının mesajını verdiklerini ifade eden Arıkan: “Biz halkımıza gelin oy verin, gitsinler dedik. Halkımız oy verdi ve gittiler. Bunlar yeniden tutunacak dal arıyorlar. Bu dal asla CHP olmamalıdır. Şayet tutunacak bir dal uzanırsa, 90 yıllık çınarın kökleri ve gövdesi bu dalı kurutur, kırar ve atar. CHP, AKP ile hiçbir şekilde koalisyon ortağı olmamalıdır. 13 yıl halkımız bu iktidara tahammül etti. Gerekirse 13 ay daha tahammül eder, örgütümüzü erken seçime yeniden dizayn ederiz” dedi.

Mahmut Tanal: AKP ile bir koalisyon olursa, istifamı isteyeceğim!

Daha sonra kısa bir konuşma gerçekleştiren CHP Milletvekili Mahmut Tanal, şunları söyledi: “3 gün Recep Tayyip Erdoğan’ın evden çıkmayıp, 3.gün evden çıkması adeta kuzu postuna bürünmüş bir kurt gibidir. Bunu bu şekilde nitelendirmenizi rica ediyorum. Hiç samimi değil, hiçte inandırıcı değil. 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkarılan sonuç şu: AKP’nin 13 yıldan beri inşaa ettiği düzenle hesaplaşma açısından halk bize, 3 muhalefet partisine yetki verdi. Bunlarla hesaplaşın, dedi. 13 yıl AKP topluma kan kusturdu. Yolsuzlukların, hukuksuzlukların hesabının sorulması lazım... 7 Haziran seçimleri CHP başta olmak üzere, muhalefet partilerine bu imkanı, bu fırsatı, bu umudu boşa çıkarmamanın yolları aranmalıdır. AKP dışındaki MHP-HDP birlikteliğinde zorluklar var, bunun bilincindeyiz. Ama MHP-HDP ile ilgili olan bu zorluklar 13 yıldır Türkiye’nin yaşadığı zorluklardan daha zor değildir. 132 milletvekili çıkarmamız bir başarı değil. Objektif olmak zorundayız. Tam bir başarı vardır, o da tek başına iktidardır...Bu kadar pislik ve yolsuzluğa bulaşmış bir siyasi parti ile koalisyon kuracağımızın ihtimalini vermiyorum ama, projelerimiz çok iyiydi. Şunu da kabul etmek lazım. Yani AKP kuramazsa, bizim genel başkanımıza böyle bir yetki verildiğinde biz hükümeti kurabileceğimize inanıyoruz. Eğer AKP ile bir koalisyon olursa, partiden istifam ile ilgili sizden referandum isteyeceğim”.

YORUMLAR...