Reklam
Süleyman Çalık

Seçimin galibi DEMİRTAŞ…

Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla çıkmış olduğu yola barajı aşmış olduğu partisiyle seçimin tek galibi olarak çıkan DEMİRTAŞ.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde söylemleri, ülkeye verdiği mesajları ile bir çok kesimde sempati toplayan DEMİRTAŞ karşılığını Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı 9.5 oyla finali bitirdi.

Ülkedeki otoriterlerin tepki oyları diye nitelendirdilerse de başarı grafiğini  yukarıya çekti,  tepki oyları olmadığını genel seçimde mevcut oyunu ikiye katlayarak göstermiş oldu.

Bundan ne çıkarmamız gerekiyor diye kafa yorarsak eğer seçmen bu seçimde kendini bulamadı, vermiş olduğu oyları istedikleri partiye veremedi diye de söyleyebiliriz. Yani hiç bir seçmen gönlünün istediği bir partiye oy vermedi de diyebiliriz. Önümüze çıkan parlamenter sayısını değerlendirirsek eğer; 

Güney doğudaki oylar gerçek sahibine gitti, batı ise oy vereceği partisini tam olarak bulamasa da bir şekilde oylarını kullanmış oldu. Katılım oranına bakarsak eğer diğer seçimlerle değerlendirdiğimizde açık şekilde görünmekte. Büyük şehirlerde HDP’nin oy artısı tamamıyla mevcut iktidara olan tepkisidir. Barajı açmasını sağlamak ve başkanlık sistemine olan bir duruş olsa gerek, bir çok kesimlerde bu durumdan rahatsızlıklarını dillendirmeye başlamıştı zaten. Üstelik rahatsızlıkları o kadar büyüdü ki ülkenin istikrarını bile görmüyorlardı. Yeter ki bu gidişe dur diyelim… Dün nefret edilen, terör diye nitelendirilen bir örgüte bu gün oylarını vererek meclise girmelerini sağlayıp ülkeyi koalisyona getirdiler.

Şimdi iktidar mı?  başarısız, DEMİRTAŞ mı?  başarılı… 

İmralı’nın partiyle gir, kandilin bağımsız gir demesiyle mevcut iktidarında kendine güveniyorsan partinle girersin söylemine hodri meydan, giriyorum barajı aşamazsam istifa ederim duruşu DEMİRTAŞ’ı  galip getirdi, bu durumda İmralı kaybetti, siz bakmayın ÖCALAN’a, selam yollamasına, ERDOĞAN’ın okyanus ötesine selam yollamasıyla eş değer bence…

DEMİRTAŞ siyasal zemine çekerek ülke partisi profili tuttu, başarılı oldu mu? olmak ne kelime, zirve yaptı. Benim kanaatim aslında bu seçim İmralı, ERDOĞAN, DEMİRTAŞ arasında satrançla geçti, mat’ı DEMİRTAŞ yaptı.

DEMİRTAŞ’ı Cumhurbaşkanı adayı yaptırarak başarılı olamayacağını hesap eden İmralı 9.5 oy alınca bitiremedi, çünkü DEMİRTAŞ  İmralı’nın, kandilin, örgütün önüne geçti.

Kendi kitlesinin güvenini almaktan öte, batının da sempatisini alan DEMİRTAŞ’ın bu seçimde baraj altında kalır düşüncesiyle parti olarak girmesini sağlayanlar, barajında üstüne rahatlıkla çıkmasıyla finali yapmış oldu.

Planları olanların planları alt üst oldu, her ne kadarda emanet oyların gereğini yapacağız deseler de, artık HDP ülke partisi olma yolunda devam ediyor ve bu duruşunu izleyerek de görüyoruz…

İnşallah artık siyasal zemine geçerler, bu çatışmada sona erer  ki öylede gözüküyor. 

DEMİRTAŞ İN – İMRALI AUT oldu. 

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...