Reklam
Reklam
Haydi çocuklar Kur’an ayında, Kur’an’la buluşalım!

Haydi çocuklar Kur’an ayında, Kur’an’la buluşalım!

Beykoz’da “Haydi Çocuklar Kur’an Ayında Kur’an’la Buluşalım” sloganıyla açılacak olan Yaz Kur’an Kursu için kayıtlar başladı.

Bu yaz, “Kur’an ayında, Kur’an’la buluşalım” sloganıyla  camilerin göz aydınlığı çocuklarla şenlenecek. Çocukların yaz tatilini değerlendirmesi ve Kur’an-ı Kerim’i öğrenmeleri için Beykoz İlçe Müftülüğü tarafından ‘Yaz Kur’an Kursu’ açılıyor.  22 Haziran’da başlayacak ve 9 hafta sürecek Yaz Kur’an kursları için kayıtlar devam ediyor.

 GEL BU YAZ KUR’AN’I GÖNLÜNE YAZ…

Bir hafta önce 2014-2015   eğitim ve öğretim dönemi  sona erdi. Öğrencilerimiz bir hafta dinlenerek uzun bir eğitim yılının yorgunluğunu atatacaklar. Bundan sonra  ise  çocuklarımızın Kur’an ile, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in örnek hayatı ile, cami, mihrap ve minber ile, ibadetlerle tanışmaları ve buluşmaları için çok güzel bir fırsat  pazartesi günüden itibaren başlıyor.

Her yaş grubundan öğrenciler yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretim görebilecek, yaz Kur’an kurslarına katılacak öğrencilere özel olarak hazırlanan kitaplar ücretsiz verilecek. Yaz kurslarında eğitim gören öğrenciler Kur’an eğitiminin yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde sportif etkinlikler de bulunabilecek. Ayrıca ramazan ayında öğrencilere yönelik iftar gibi programlar ile gezi, piknik gibi sosyal, kültürel etkinlikler düzenlenecek.

 Hüseyin Demirtaş: Çocuklarımıza dini bilgi verirken sosyalleşmesini sağlıyoruz

Yaz Kur’an kursları ile ilgili bilgisine başvurduğumuz Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş şunları söyledi: “Bu yaz Kur’an kurslarımızda üç seviyede yapılacak yani bütün öğrencilerimiz aynı seviyede değil, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre hangi seviyedeyse ona göre kayıt yaptırılıyor. Üç tane kitabımız var. Bu kitaplarda dini bilgiler veriliyor, namaz duaları öğretiliyor. Yaz dilimi aynı zamanda çocuklar için dinlenme anlamına da geliyor. Spor Bakanlığımızla iş birliği içerisinde ilçemizdeki sahalardan yararlanıyoruz. Bunu Ramazandan sonra yapacağız. Oruç tutmak gerekiyor, çok ağır bir mevsim. Neticede çocuklarımıza bir yandan dini bilgileri verirken, diğer yandan da onların sosyalleşmesini katkı sağlıyoruz. Beykoz’umuz da her yıl 8 bin öğrenci katılıyor ama, bu sene ne kadar olabilir bilemiyoruz. Fakat, çok büyük bir ilgi var Kur’an kurslarımıza. 4-6 yaş grubumuz içinde çalışmalarımız var, onlar içinde bazı yerler hazırlandı. İnşallah güzel bir yaz dönemi geçireceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bir yaz kursunda haftada beş gün, günde üç saat olmak üzere dokuz haftada toplam 135 saat ders yapılmaktadır. Bu ders saati toplamı; İlköğretimde görülen Din dersi saatinin yaklaşık bir katına, liselerdekinin ise yaklaşık üç katına tekabül etmektedir. Bu itibarla çocuklarımızın; Dine, Din görevlilerine, Camilere ve Kur’an kurslarına, Din eğitimine, bakışlarını etkileyen ilk mekânlar yaz kurslarıdır.

Yaz Kur’an kursları, öğrencilere yönelik olarak ’Kur’an-ı Kerim’i ve mealini öğrenebilmeleri, dini bilgilerini geliştirebilmeleri amacıyla’ yaz aylarında camiler, Kur’an kursları ve belirlenen diğer mekanlarda açılan 2 ay süreli kurslardır. Bu kurslara kayıtlar, ilk ve orta öğretim kurumlarının yıl sonu tatiline girdiği ilk hafta yapılır, ikinci haftadan itibaren de öğretime başlanır.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş;

YORUMLAR...