Reklam
Reklam
Nazmiye Anne, en güzel kelimelerle yeniden anıldı!

Nazmiye Anne, en güzel kelimelerle yeniden anıldı!

Tarihi Beykoz Anadoluhisarı’nın efsane muhtarı Nazmiye Korkmazlar’ın adı yaşadığı sokağa verildi.

Tarihi Beykoz Anadoluhisarı’nın aralıksız 38 yıllık muhtarlığını yapan, geçen yıl (27 Haziran 2014) 96 yaşında vefat eden ve ilk büstü dikilen Nazmiye Korkmazlar’ın adı yaşadığı Hazan sokağa verildi.

Beykoz’un ve İstanbul’un yardımseverliliği, samimiyeti ile herkesin gönlünde yer eden Nazmiye Anne, ölümünün yıl dönümünde en güzel kelimelerle yeniden anıldı. Ölüm yıl dönümüne istinaden Anadoluhisarı Hazan Sokağın adı Belediye Meclis kararıyla Nazmiye Korkmazlar Sokak olarak değiştirildi.

Hazan Sokağın orada düzenlenen programa; Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan, Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu, bazı muhtarlar, belediye meclis üyeleri ile ilçe sakinleri katıldı.

Programının ilk sözünü Anadoluhisarı Kalkındırma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Babuz aldı. Babuz, Nazmiye Anne ile ilgili bir anısını paylaştı. Hemen ardından hem Anadoluhisarı Muhtarı hem de Nazmiye Annenin kızı olan Güzin Merve sözü aldı. Oldukça duygulu anlar yaşayan Güzin Merve, bu fikrin oluşmasını sağlayan Başkan Yücel Çelikbilek’e ve belediye meclis üyelerine teşekkür etti.

Şevket Arıkan: Muhtarlara örnek olmuş, güzide, saygın bir yerel yöneticiydi...

2.Dönem Beykoz Belediye Başkanı ve CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, Nazmiye Anne’yi görev yaptığı süre içerisinde tanıdığı kadar duygularını, düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Ana, sadece doğuran değildir. Nazmiye Korkmazlar sadece Anadoluhisarlıların anası değildir. Beykoz’un, İstanbul’un ve Türkiye’nin muhtarlarına örnek olmuş, güzide, saygın bir yerel yöneticidir. Eksiksiz görevini yerine getiren nadide bir muhtarımızdı. Nazmiye Korkmazlar; Anadoluhisarının gece bekçisiydi, temizlik işçisiydi, nerede aç var nerede çıplak var bilirdi ve onların ihtiyaçlarını gidermek için kime başvuracağını da bilirdi. Üretkendi, yaratıcıydı, kimseyi ötekileştirmeyen biriydi, anaydı. Böyle bir karara oy birliği ile imza attıkları için her iki grubun meclis üyelerine ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum”.

Yücel Çelikbilek: İyi insanların hayatlarını örnek almak, doğru olandır

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, şu şekilde duygularını aktardı: “İnsanların hayatları sınırlı ama, dünyada bıraktıklarınız sizin dünyadan gitsenizde kalmanızı sağlar. Nazmiye Hanım onlardan bir tanesi. Allah rahmet eylesin. Geçen sene bugün vefat etmişti. Bugünde böyle güzel bir tablo ile beraberiz. Böyle bir insanı unutma imkanınız yok. Demek ki, insanların eser bırakması gerekiyor, mütevazi olması gerekiyor. Mütevazi olmak, insanları büyütür. Kibir, insanı küçültür. İyi insanların hayatlarını örnek almak, doğru olandır. İnsanlarla bütünleşmişti. Kimle nasıl konuşacağını çok iyi bilirdi. El hizmet bir insandı. O bakımdan bu insanları ancak, biz rahmetle anabiliyoruz. Allah mekanını cennet eylesin”.

Konuşmaların sonrasında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu ve Muhtar Günizi Merve sokağın açılış kurdelesini beraber kesti. Kurdele kesiminin ardından hep birlikte sokak gezildi.

YORUMLAR...