Reklam
Reklam
1 Temmuz Kabotaj Bayramı iftar sofrasında kutlandı

1 Temmuz Kabotaj Bayramı iftar sofrasında kutlandı

Beykoz Denizciler Derneği, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda düzenlediği geleneksel iftar yemeği ile denizcileri buluşturdu.

Beykoz Denizciler Derneği, her yıl düzenlediği geleneksel iftar sofrasını bu yıl da 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda kurarak Beykozlu denizcileri aynı sofra etrafında buluşturdu.

Barbaros Hayrettin Paşa Teknik ve Anadolu Lisesi’nin bahçesinde düzenlenen iftar programına; 1976-2013 yılları arasında Barbaros Hayrettin Paşa Teknik ve Anadolu Lisesi’nden mezun olmuş ve geminin her kademesinde görev yapan-yapmış olan tüm Beykozlu denizciler katıldı. Beykoz Denizciler Derneği Başkanı Mesut Cört ve dernek yönetiminin öncülüğünde hazırlanan geceye ilgi oldukça büyüktü. Duaların okunduğu gece de ayrıca hayatını kaybetmiş tüm denizcilerin ruhuna lokma tatlısı dağıtıldı.

Birlikte sohbet etme fırsatı yaklayan hem okul mezunları hem meslektaşlar, gecenin ilerleyen saatlerine kadar özlem giderdi.

Beykoz Güncel Haber’e özel 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’na ilişkin düşüncelerini de aktaran Dernek Başkanı Mesut Cört, öncelikle Mehteran Takımı, ses sistemi ve masa-sandalye konusunda kendilerine destek veren İBB Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkürlerini belirterek sözlerine başladı. Cört, şunları söyledi: “Bütün denizcilerimizin Denizcilik Bayramını kutluyorum. Kapotaj Bayramı, aslında Türk denizcileri için çok faydalı bir şey. Türk denizcileri, Türk gemilerinde çalışmalı. Fakat, bu kural yavaş yavaş delinmeye başladı. Türk bayrağı taşıyan tüm gemilerin birinci kaptanları Türk olmak zorunda. Ama ikinci kaptanlardan Türk olmayanlar duyuyorum. Bunlar üzücü şeyler. İşsiz bakımından düşünüldüğünde Türk olması gerekir diye düşünüyorum. Kapotaj Bayramı her sene kutlanmalı ama, sadece bayram olarak kalmamalı. Kapotaj, Türk denizcileri için en hayır olandır”.

Program, Mehteran Takımının gösterisi ile son buldu.

YORUMLAR...