Reklam
Reklam
Beykoz’dan Edirne Gezisi’ne gidenler tepkili!

Beykoz’dan Edirne Gezisi’ne gidenler tepkili!

Beykoz Belediyesi’nin Ramazan Ayı’nda düzenlediği Edirne Gezisi’ne giden Beykozlu ziyaretçiler şaşkın dönüyor.

Edirne’de Fatih Sultan Mehmed’in eğitim gördüğü Saatli Medrese’nin kubbelerindeki kurşunlarının çalınması nedeniyle ortaya çıkan görüntü Edirne Gezisi kapsamında Beykoz’dan giden ziyaretçileri şaşırtıyor.

Edirne’de Fatih Sultan Mehmed Han’ın eğitim gördüğü okul olarak tarihte yerini alan Saatli Medrese’nin kubbelerindeki kurşunlarının çalındığını öğrenen ve kaderine terk edilmiş manzara karşılaşan Beykozlu ziyaretçiler derinden üzüldüklerini dile getirdi. Beykoz Belediyesi’nin Ramazan Ayı’nda düzenlediği Edirne Gezisi kapsamında Saatli Medrese’ye de giden Beykozlu ziyaretçiler, "Ecdadımızın bıraktığı bu muhteşem eseri bu hale getirenlerin elleri kırılsın" diyerek yetkilileri de göreve davet etti.

Saatli Medrese’nin kurşunları çalınan kubbelerindeki manzara Beykoz’dan giden ziyaretçileri hem üzdü hem de öfkelendirdi. Gruptan Şermin Uçar ve İbrahim Balcı, üzüntülerini şöyle dile getirdi: “İstanbul Beykoz’dan tarihi eserlerimizi ziyaret etmek için geldik. Fakat; eseri bu koşullarda görünce çok üzüldük. Ecdadımızın bizlere bıraktığı emaneti gözümüz gibi korumalı, gelecek nesillere aktarmalıyken, bakımsız bırakmak bize yakışmaz. Bizler birer köprüyüz. Geçmişten bize emanet edilen bu tarihi eserleri gelecek genç nesillerimize iyileştirip modernleştirerek en iyi şekilde teslim etmemiz gerekir. Ama bu emaneti bu şekilde görmek bizleri utandırdı. Sonuç olarak bu eserlerin korunması en iyi şekilde saklanması gerekir. Bizler kendi adımıza çok üzüldük. Çünkü bunlar birer tarihi eserdir ve aynısı yerine koyamayız. Yapanları da ayrıca kınıyoruz. Yapanlar her kimse elleri kolları kırılsın. 2 kuruş için güzelim tarihi eserlerimizi harabeye çevirmeleri bizleri üzdü aynı zamanda sahip çıkamadığımız için kendi adıma utanıyorum. Hakikaten çok üzüldük. Şaşırdığım başka bir şey Polisevi’ne yakın bir yerde bu oluyorsa uzağında kim bilir neler olur?”

YORUMLAR...