Reklam
Reklam
Muhammed Küçükkonuklar

Rahmet ve mağfiret ayı hoşgeldin

Değerli okuyucularım; cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı, şeytanların da bağlandığı mübarek ramazan-ı şerif cümlemize hayırlı olsun. Rabbim bu ayın feyzinden yararlanmayı cümlemize nasib eylesin.

Evet ramazan ayındayız.. Feyiz ve bereketi bütün maneviyatıyla devam ediyor. Bugünler manevi ucuzluk günleridir. Yani gündüzleri orucun mükafatı, geceleri teravih, Kur'an ve sahur bereketi ile bol bol feyizlere gark olmaktayız.

Eskiler yılı ikiye ayırırlarmış. Ramazandan sonraki ilk altı ay: "Ya Rab! Ramazan ayında tuttuğumuz oruçları, okuduğumuz Kur'anları, yaptığımız hayır ve hasenatımızı kabul eyle" diye dua ederlermiş. Ramazana beş-altı ay kala ise: "Ya Rab! Bizleri rahmetinin ve mağfiretinin bol olduğu mübarek ramazan ayına ulaştır" diye dua ederlermiş. Çünkü bu ay, mü'minin adeta melekleştiği bir aydır. Şöyle ki; melekler özellikleri itibariyle yemezler, içmezler, cinsî arzuları yoktur, daima ibadet hali üzeredirler. Aynen onun gibi oruçlu bir kimse de imsak(sahur) ile iftar arasında yeme-içme vs. gibi isteklerine gem vururlar. Yani meleklerin özelliklerine benzemeye çalışırlar.

*  *  *

Ramazan kelime olarak -yakıcı sıcaklık- anlamına gelir. Bu aya ramazan denmesinin sebebi: Oruçluların aç ve susuz kalmalarının meydana getirdiği sıcaklık ve yanmalardan, bir de iyi ameller sebebiyle bol sevap kazanarak, günahların adeta yanması sebebiyledir. Hz.Ömer(r.a.) ramazan ayı geldiği zaman: "Ey bizi temizleyen mübarek ay, hoşgeldin!" diye sevinirdi. Oruç en güzel nefis terbiyesidir.

Emniyet görevlileri bu ayda her türlü suç oranlarının azaldığını söylerler. Çünkü oruç en güzel nefis terbiyesidir. Oruç her kötü hareketin, iş ve davranışın emniyetidir. Bu yüzden peygamberimiz "size bir kimse sataşacak olursa ben oruçluyum desin" diye tavsiyede bulunmuştur. Yine peygamberimiz:"ramazanın gelişine sevinenin cesedini Allah, cehenneme haram kılar" buyurarak, bu ayın gelişine sevineni bile ödüllendirmektedir.

Peygamberimiz, cennet şu dört sınıf kimseye hasretle kucak açmış beklemektedir:

1- Kur'an-ı Kerîm okuyanı

2- Ramazanda oruç tutanı

3- Açları doyuranı

4- Dilini tutanı (yalandan, gıybet ve çirkin sözlerden)

*  *  *

Bu ay, Kur'an ayıdır. Zira kur'an-ı kerim bu ayda nazil olmuştur. Kur'an ve orucun kişiye şefaat edeceğini peygamberimiz müjdelemektedir. Peygamberimiz; "Kur'an ölü kalplere şifa verir" buyuruyor. Sözlerimi yine bir hadis-i şerifle noktalamak istiyorum:

"Evlerinizde çokca kur'an okuyunuz. Zira kur'an okunmayan evde hayr az olur, şer çok olur, o ev halkı daima sıkıntı içindedir."

Sağlıcakla kalın..

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...