Reklam
Reklam
Beykoz’un ilk Külliye Camisi’nin temeli atıldı

Beykoz’un ilk Külliye Camisi’nin temeli atıldı

Beykoz İshaklı Mahallesi Camii’nin temeli protokol, hayırseverler ve vatandaşların katılımıyla dualarla atıldı.

Beykoz İshaklı Mahallesi Camii’nin temeli protokol, hayırseverler ve vatandaşların katılımıyla dualarla atıldı. Caminin ibadethane, konferans salonları, kütüphane ve sosyal alanlarıyla külliye niteliğinde yapılıyor.

Mahalle sakinlerinin ve özellikle çocukların katılımıyla bayram havasında gerçekleşen temel atma törenine, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Cami Dernek Başkanı ve İşadamı Yusuf Şimşek, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu, İshaklı Muhtarı Ali Balta, diğer mahalle muhtarları katıldı.

Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii İmam Hatibi Muhammed Polat’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan tören, konuşmalarla devam etti.

Açılış konuşmasını yapan İshaklı Muhtarı Ali Balta, “Caminin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve özellikle arsanın tahsisini sağlayan eski muhtar merhum Mehmet Şimşek için dualarınızı bekliyoruz” dedi.

Cami Dernek Başkanı ve hayırsever işadamı Yusuf Şimşek ise yaptığı konuşmada caminin İshaklı Mahallesi’ne yakışacak bir mekân, her türlü dini ve sosyal aktivitenin yapılabileceği bir ibadethane olacağını belirtti.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş da konuşmasında camilerin Allah’ın evi olduğuna değinerek, ibadethanelerin yapımında artık dini hayatın yanı sıra sosyal hayatın da ihtiyaçlarını karşılayabilecek yapılar inşa edildiğini vurguladı. Camilerin insanları birleştirici ve buluşturucu yerler olduğunun altını çizen Demirtaş, emeği ve hayrı geçen herkese teşekkür etti.

Son olarak konuşan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ilçemizde ibadethanelerin sayısının artmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti. Bazı camilerin ihtiyacı artık karşılamadığını, yeni ve içinde çeşitli sosyal programların düzenlenebileceği külliye niteliğinde yerlerin yapılmasının daha uygun olduğunu kaydetti. İshaklı Camii’nin de bu doğrultuda bir merkez olacağını hatırlatan Başkan Çelikbilek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

İbadet alanı 750 m2 olan caminin toplam alanı 1100 m2, 1500 kişilik de kapasitesi olması planlanıyor. Konferans, toplantı salonları ve kütüphanenin yanı sıra abdesthane, şadırvanla birlikte külliye niteliğinde inşa edilecek cami iki minare ve tek kubbeden oluşacak. Caminin yapımında Zonguldak ili, Çaycuma ilçesi, Perşembe beldesi merkez camisi örnek alınacak.

Başkan Çelikbilek ve protokolün düğmeye basmalarıyla ilk beton dökülürken, tören için meydana kurulan döner tezgâhlarında da vatandaşlara ikramlar yapıldı.

Caminin 2017 Ramazan ayında tamamlanarak ibadete açılması hedefleniyor. 

YORUMLAR...