Reklam
Beykoz’un kimliği yenileniyor!

Beykoz’un kimliği yenileniyor!

Beykoz Belediye Meclisi, Eylül ayı çalışmalarını tamamladı.

Beykoz Belediyesi eylül ayı çalışmalarını tamamladı. Meclis’te imar planlarından kardeş belediyelere kadar birçok konu görüşülürken eğitim-öğretim yılı başlangıcı öncesinde müjde niteliğinde kararlara imza atıldı. 

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Beykoz Belediyesi’nin logosunda değişiklik yapılması için çalışma başlatıldı. Bu değişiklik, uluslarası bir yarışma sonucunda değerlendirilen tekliflerle belli olacak. Beykozlularda yarışmaya katılmak için bireysel başvurularını yapabilecek.

Gündemde olmayan tekliflerin gündeme alınması ile oturumu açan Başkan Yücel Çelikbilek; öncelikle AK Parti Grubu tarafından meclis başkanlığına ‘Belediyemizin kurumsal kimliğinde kullanılan mevcut logonun değiştirilmesi ve ilçemizin tarihi, kültürel zenginliğinin yansıtan yeni bir logo çalışması yapılması hususunda gereğinin yapılmasını arz ederiz’ ifadelerini içeren yazılı bir önergenin gündeme alınıp, görüşülmesini oylamaya sundu.

Teklif karar tartışması yine meclis gündeminde...

Meclis üyelerince oy birliği ile gündeme alınan önergenin ardından gündemde olan tekliflerde görüş belirtmek isteyen meclis üyelerine söz hakkı tanındı. Teklif karar olarak görüşülmesi için gündeme alınan bazı teklifleri meclise sunan Başkan Yücel Çelikbilek, bu konuda her iki meclis grubunun da hassas olduğuna dikkat çekerek; Belediye olarak yapımına kendilerinin üstlendiği fakat çözüm ortakları aradıkları Beykoz Akbaba Mahallesi’ne Beykoz İmam Hatip Ortaokulu’nun yapılması, kardeş belediye Hilvan’a taziye evlerinin yapılması yardımı, ilçeyi kapsayan bir logo değişimi ile ilgili teklifleri meclis üyelerine özellikle CHP Grubu’nun bu ay içerisindeki her iki meclis toplantısında tekliflerin komisyona havale edilmesini talep etmesinden ötürü teklifleri anlattı.

CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel de, prensip olarak teklif kararların komisyona havale edilerek incelenmesi ve gruplarının tarafından katkı sağlanması gerektiğini söyledi. Teklif kararlara bu yüzden sıcak bakmayarak ret oyu kullandıklarını belirten Demirel, bu teklifte sadece İmam Hatip olduğu için CHP’nin ret oyu vermediklerini vurguladı. CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün’de Grup Başkan Vekilleri Gülay Demirel’in söylediklerine destek vererek, bu tekliflerin kendilerine geç ulaştığını o yüzden komisyonda görüşülmesinin uygun olduğunu ifade etti.

Bunun üzerine biraz tepki gösteren Başkan Yücel Çelikbilek; “Anlatmama rağmen buyrun, sizi burada bir 1 saat bekliyorum. Oylamıyorum, bu kararı bekletiyorum. Hangi katkıyı yapacaksanız bekliyorum” dedi. Eğer bu teklif karar kavramı çıkmışsa, yerinde kullanılması için çıkmıştır diyen Başkan Çelikbilek: “Olmasaydı zaten bu karar çıkmazdı. Yani böyle usül olmazdı. Konuş kardeşim, dinliyorum! Halka da açık olmak üzere buyrun, şu karara ne ilave etmek istiyorsanız söyleyin” şeklinde konuşarak CHP Grubu’nun teklifleri komisyona havale edilmesi konusunu meclise oylamaya sundu. Konu ise, AK Parti Grubu’nun hayır oyuyla CHP’nin teklifi kabul görmedi.

Hakkı Emanet: Muharrem Bey ve Salim Bey sizin peşinizden dua ettirdi!

CHP Belediye Meclisi Üyesi Hakkı Emanet de geçmiş gergin meclis toplantılarına değinerek; “Biliyorsunuz, Pazartesi ve Çarşamba günü meclis toplantılarına katılmadınız. Muharrem Bey ve Salim Bey, Başkanım sizin arkanızdan dua ettirdi. Bu arkadaşlar, Pazartesi ve Çarşamba günkü meclis toplantılarında sıkıntılı yaşattılar. Şu teklif kararlar daha önce elimize gelse, Cuma günü mübarek gün onaylanırdı. Spor kulüplerine yapılan yardımda biraz sıkıntı oldu. Ben diğer belediyeleri araştırdım. Adaletli dağıtmışlar. Şöyle yapmışlar: Bal ligi, ikinci lig, süper lig diye ayırmamışlar; belediyenin kasasından kaç lira çıkacaksa, bunu eşit dağıtmışlar. Bizde de bir sıkıntı var. Bazı kulüpler, sanıyorum 5 bin TL alacak, bazıları 25 bin TL alacak... Bu da sizi her toplantı sıkıntıya sokacak. Bununda düzeltilmesinden yana bir görüş belirtmek istiyorum” dedi.

Hakkı Emanet’in söylediklerine samimi ve esprili bir dille cevap verek Başkan Yücel Çelikbilek, Emanet’e kendisini düşünmesinden ötürü memnun olduğunu ifade ederek, teşekkür etti. Meclisteki herkesin saygın olduğunu söyleyen Başkan Çelikbilek: “Benim arkadaşlarım da değerli arkadaşlardır. Bu ülkenin, Beykoz’un çocuklarıdır. Sizleri çok seviyorlar. Gülay Hanım, bazen dozu aşıyor. Gülay Hanım’ın yaşı da genç, kendisi de genç, çok enerjik. Bizim arkadaşlar bu enerjiyi toparlayamıyorlar. Doğal olarak, bu sertlik biraz oradan kaynaklanıyor. Mecliste bazen tansiyon yükselse de mecliste kendine geliyor aslında. Bunlar olacak, siyasetin doğasında vardır. Pazartesi Ankara’ya gitmek zorunda kaldım, Çarşamba günü de Türk Dünyası Belediye Birliği Toplantımız vardı. Yoksa ben asla  gruba katılmamazlık etmem. Benim kadar meclise devam eden bir Belediye Başkanı bulamazsınız” şeklinde konuştu.

Belediyenin kurumsal logosunda yeniliğe gidiliyor!

Belediyenin kurumsal logosunda kısa bir zamanda değişikliğe gidileceğini ifade eden Başkan Çelikbilek, konuya ilişkin şu açıklamalar da bulundu: “Şehirlerin bir kimlikleri bir de amblemleri var. Beykoz ilçemizin net bir kimlik logosu yok. Zaman zaman diğer ilçe belediyelerini geziyoruz, değerlendirmeler yapıyoruz. Burada arkadaşlarımızın güzel çalışmalar yaptıklarını gördüm. Şehrin bir simgesi var. Beykoz’un da bir simge ve kimlik bulması lazım. Bu, buradaki komisyonun veya Belediye Başkanının yeteniğiyle yapacağı bir şey değil. Bu hepimizi aşan bir konu. Şimdi Kültür Müdürlüğü’ne havale ediyorum. Kültür Müdürlüğü, bu teklifimizi inceleyecek. Tabiri caizse, uluslararası bir yarışma açacak. Bu yarışmanın uzman jurisini belirleyecekler. Bu yarışmanın sonucunda arkaya arkaya telifler gelecek. Bu teklifleri yine komisyonun inceleyeceği gibi son olarak meclisimiz bunun ne olacağını belirleyecek. Bir de amblemimizi tekrar gözden geçirmek istiyoruz. Şu anda üzerimizde bir kalkan balığımız var. Sorsam, bu sene içinizde kalkan balığı var mı diye, el kaldıran çıkmaz. Dolayısıyla belediyenin daha doyurucu ve bizi anlatan bir ambleme ihtiyacı olduğunu düşündük”.

Bunun üzerine görüş belirtmek isteyen CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel, bunun yerinde bir karar olduğunu söyleyerek, kendilerinin de katkı sağlamak istediklerini söyledi. 250 bin nüfusu aşamadıklarını oysaki Beykoz’da daha fazla kişinin yaşadığını belirten Demirel, nüfusun resmi olarak 250 bini bulduğunda bir çok avantajlarının olacağını söyledi. Aidiyet duygusunu geliştirmek adına Beykoz’daki sivil toplum örgütlerinin, liselerin, üniversite öğrencilerinin de bu yarışmaya katılması gerektiğini söyledi.

Başkan Yücel Çelikbilek ise, burada yaşayan herkesin bundan haberdar olacağını ve bireysel olarak da başvuru yapabileceklerini kaydetti. Eski Beykoz Spor Kulüp binasının yerini de sanat atölyesi olarak açacaklarını belirten Başkan Çelikbilek, burada da herkesin uzman hocalar eşliğinde fikirlerini, yaratıcılıklarını gösterebileceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından mecliste raporlar bölümüne geçildi:

1- Sokak ismi verilmesi hakkındaki Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu Raporu - Oy birliği ile geçti.

2- Ek Bütçe hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu - Oy birliği ile geçti.

3- Filistin Cebaliye Al.Nazlh Belediyesine Maddi Destek Talebi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu - Oy birliği ile geçti.

4- Daha önce Milli Emlak tarafından 6292 sayılı Kanun kapsamında hak sahiplerine satılan ancak 6527 sayılı Kanunun Geçici 2.Maddesi kapsamında Belediyemize devri gereken 2B taşınmazlarının düzenlenecek protokol kapsamında Beykoz Belediyesine devri, hak sahiplerine ödenen bedellerin iadesi ve daha sonra 6292 sayılı Kanunun 8.Maddesi kapsamında hak sahiplerine satışına yönelik karar alınması hakkındaki Hukuk Komisyonu ve Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu – CHP Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Güler ve Aydın Düzgün’ün ret oyuyla meclisten oy çokluğu ile geçti.

5- İmar Planı teklifleri hakkındaki İmar Komisyonu Raporu – CHP Grubu’nun ret oyu ile meclisten oy çokluğu ile geçti.

6- İlçemiz Elmalı Mahallesi 138 ada 47 parsel sayılı taşınmaza 8 (sekiz) derslik ve iki kat 4 (dört) daire lojman yapılması hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu ve Hukuk Komisyonu raporu – Oy birliği ile geçti.

7- Anadolufeneri Mahallesinde Kadastro çalışmalarında görev yapacak bilirkişi seçilmesi hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu - Oy birliği ile geçti.

Gündemde olmayan müdürlük teklifleri ise;

1-     Beykoz Akbaba Mahallesi 1 Pafta 13 Parsele Beykoz İmam Hatip Ortaokulunun yapılması hakkındaki Fen İşleri Müdürlüğü teklifi (1793) - Oy birliği ile geçti.

2-     Kardeş Şehrimiz Hilvan’a Kadın Taziye Evi yapılması hakkındaki Fen İşleri Müdürlüğü teklifi - Oy birliği ile geçti.

YORUMLAR...