Reklam
Reklam
Beykoz’da 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı başladı!

Beykoz’da 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı başladı!

Beykoz’da 42 bin öğrenci, 2015- 2016 eğitim-öğretim yılına başladı.

Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Beykoz’da da öğrenciler, yeni bir eğitim-öğretim dönemine bugün itibari ile başladı.

Beykoz’da 2015-2016 eğitim-öğretim dönemi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na konulan çelenk töreni ile birlikte açılmış oldu. Çelenk töreni sonrasında Sedat Simavi Ortaokulu öğrencileri önce İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’ı, sonra da İlçe Kaymakamı Ahmet Katırcı’yı makamlarında ziyaret etti.

Ziyaretin sonrasında Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenle, eğitim-öğretim yılı ilk startını verdi. Törene; Kaymakam Ahmet Katırcı, Garnizon Komutanlığı Vekili, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Şube Müdürü Necla Çağlayan, Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk ve Muharrem Kaşıtoğlu, CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan, CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel, Okul Müdürü Fahri Muştu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Fahri Muştu: Okul ve öğretmen için öğrenciler kıymetli olandır!

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Fahri Muştu, 2015 - 2016 eğitim ve öğretim yılının hayırlar getirmesini dileyerek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Okul ve öğretmen için öğrenciler kıymetli olan, gözünün içine bakılan, her derdine koşulan, emek verilen insandır. Şunu hiç unutmayın, okullar ve öğretmenler sizler için vardır. Varoluş sebebi, sizlersiniz. Ancak, sizlerde onların nefeslerini ve çabalarını boşa harcamamak size verilmek isteneni rüzgara savurmamak için burada olun. En verimli, en enerjik çağınızı hakkıyla geçirin. Çünkü, enerji ve zeka musluğu her zaman böyle diri akmayacaktır… Bize emanet edilen gençleri, Milli Eğitim’in amaçları doğrultusunda ülkesine, milletine, ailesine faydalı; kişilikli ve donanımlı insan olarak yetiştirmenin çabasında olacağız. Tabi, öğrencilerimizin de kendisi ve çevresiyle barışık, sorumluluklarının farkında olan, okul işleyiş kurallarına uyan, öğrenmeyi seven, bilgiyi kullanabilen genç beyinler olmasını diliyoruz. Velilerinde çocuklarına gereken özeni göstermelerini ve bizimle işbirliği içerisinde olmalarını bekliyoruz”.

Okul içerisinde birçok yenilik yaptıklarını da ekleyen Müdür Fahri Muştu, bu dönem yeni bir proje odası ve kütüphane daha okula kazandırdıklarını söyledi. Muştu, geçen sene okuldan 8 öğrencinin 4 yıllık üniversite kazandığını, bu sene ise okullarından 36 öğrencinin üniversiteye yerleştiğinin bilgisini vererek, konuşmasını Ulu Önder Atatürk’ün ‘Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’ sözüyle bitirdi.

Kazım Bozbay: Ülkenin bütçesinin en büyük payı Milli Eğitim’e ayrılmış olması eğitim anlayışı açısından gurur duyulacak bir tablo!

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay da yaptığı konuşmasında eğitim ve öğretimin önemine dikkat çekti. Beykoz’un gözde, merkezi bir okulunun öğretim yılının açılışında bulunmaktan ötürü mutluluk duyduğunu belirten Bozbay: “Büyük Türkiye Devletimizin bir göstergesi olarak bugün okullarımızı büyük bir katılım ve coşkuyla açıyoruz. Bugün Türkiye genelinde 18 milyon öğrencimiz ders başı yapıyor. Bu çok büyük bir rakam. Bu birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan çok daha büyük bir rakam. Bunu övünmek için söylemiyoruz ama, var olma sahnesini dünyasında söz sahibi olabilmek için belli bir kotanın altında kalmamak icap ediyor. Bu da gerçekten bizim için övünülecek bir durum. Ama bundan da önemlisi devletimizin geçmişten günümüze kadar getirmiş olduğu gelenekle her sene artan oranda Milli Eğitimi’ne daha çok önem vermesi ve son birkaç yıldır ülkenin bütçesinin en büyük payı Milli Eğitim’e ayrılmış olması bizim için gerçekten eğitim anlayışı açısından gurur duyulacak bir tablo. Devletimiz, okullaşma oranlarına çok büyük önem verdi. Cumhuriyet döneminde çok düşük olan okullaşma oranımız giderek her yıl arttı. Artık günümüzde temel eğitimde yüzde 100’lere, orta öğretimde yüzde 95’lere varan bir oranla gerçek anlamda okumaz-yazmazlarımızı geride bıraktığımız halkımızın büyük bir çoğunluğunun yüksek öğrenime hedefledikleri, büyük bir atılımla, büyük bir eğitim reformu gerçekleştirmiş bulunuyoruz” dedi.

Bugün, birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var!

Tüm eğitim kurumlarında ‘Fatih Projesi’ isimli projeyle etkileşimli tahtalarla okulların 3 boyutlu görsellerle çocukların daha iyi dersi kavrayabilecekleri ve anlatabilecekleri bir konuma ulaştığını aktaran Bozbay, devletin yanı sıra yerel yönetimlerinde eğitimi desteklerini söyledi. Beykoz Belediyesi’nin katkılarıyla okulların projeksiyon ve bilgisayar ihtiyaçlarının giderildiğini ve bunlarla beraber temizlik, boya gibi malzemelerinde okullara dağıtıldığını ifade etti. Donanımlı, modern 900 bini bulmuş bir eğitim kadrosunun öğrencilere hizmet ettiğini vurgulayan Bozbay, son olarak konuşmasında ülkenin genel durumuna ilişkin kısa bir değerlendirme de yaparak; “Bizim gidecek başka bir vatanımız yok. Ülkemizin etrafında yaşanan hadiseleri hepimiz görüyoruz. Vatanlarından koparılarak başka ülkelere sığınmak zorunda kalan, bu uğurda canlarını veren, komşu ülkemizin insanlarını gördükçe yüreğimiz sızlıyor. Ne büyük bir ulusuz ki, komşularımızın gözümüzün önünde yok olmalarına izin vermedik! Büyük devletimizin ayrıcalıklarıyla kapılarımızı onlara açtık. Avrupa ülkeleri birbirleriyle kavga ederken, bizler 2 milyon insanı ülkemizde misafir ediyoruz. İşte bu duruma düşmemek ve bu cennet vatanımızdan olmamak için birlik ve beraberliğe bugün daha çok ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Salim Öztürk: Beykoz, belediyemizin eğitime verdiği destekle eğitimin yükselen yıldızı olma yolunda hızla ilerlemektedir!

Yurtdışı programı nedeniyle açılışa katılamayan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in selam, sevgi ve başarı dileklerini ulaştırmayı bir borç bildiğini belirterek sözlerine başlayan, Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, devamında şunları söyledi: “Bugün 40 yılı aşkın süredir ilçemizin eğitim - öğretim hayatında yer alan çoklu okullarımızdan Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik ve Meslek Lisesi’nde 2015 - 2016 eğitim - öğretiminin açılış vesilesiyle toplanmış bulunuyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılı ülkemize, milletimize ve ilçemize hayırlı olsun. Beykoz’da bugün 42 bin öğrencimiz okullara başlayacak. İlim ve irfan sahibi olma yolunda emek harcayacak. Şunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz ki; İstanbul’umuzun incisi Beykoz, belediyemizin eğitime verdiği destekle eğitimin yükselen yıldızı olma yolunda hızla ilerlemektedir. Beykoz Belediyesi olarak yeni nesillerin sağlam temeller üzerine inşası, ilçemizde eğitim kalitesinin artması için anasınıfından üniversiteye kadar eğitimin her kademesinde destek veriyor, bunlarla da geleceğimiz adına onur duyuyoruz” dedi.

Okulların yeniden inşası, okullara temin edilen 1 yıllık temizlik malzemesi, okulların teknolojik ihtiyaçlarının karşılanması, öğrencilere verilen burslar, başarılarının ödüllendirilmesi gibi pek çok eğitim alanında belediye olarak yatırım yaptıklarını ifade eden Öztürk, ilçenin başarıyla anılması için yerel yönetimlere de sorumluluklar düştüğünü söyledi.

Kaymakam Ahmet Katırcı: En çok ülkenizi ve milletinizi seveceksiniz!

Son konuşmacı olarak sözü alan Kaymakam Ahmet Katırcı ise, konuşmasını kısa tuttu. Fakat, kısa tuttuğu bu konuşmasında samimiyetini ve doğallığını ön plana çıkaran Kaymakam Katırcı, öğrencilerden büyük bir alkış oldu. Kaymakam Katırcı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Size iki şey söyleyeceğim. Bir, çok seveceksiniz. İki, çok çalışacaksınız. Çünkü, sevgi kuru kuruya olmaz. Seviyorsanız, sevginizi göstereceksiniz. Başta insanları seveceksiniz. Sonra ülkenizi, ailenizi, öğretmenlerinizi seveceksiniz ama en çokta ülkenizi seveceksiniz. Mensup olduğunuz milletle gurur duyacaksınız. Bu anlamda hepimizde Milliyetçi olacağız. Çok çalışacağız. Ben bu milleti seviyorum, ülkeyi seviyorum ama, yan gelip yatıyorum. Böyle sevgide olmaz. Ulu Önder Atatürk’ün dediği muhasır medeniyetler seviyesine çıkmak için hepinizden beklediğimiz çok çalışmanız ve ülkenizi çok sevmenizdir”.

Konuşmaların sonrasında okulun yeni proje odasının ve kütüphanesinin Kaymakam Ahmet Katırcı başta olmak üzere diğer protokol temsilcileri ile beraber açılış kurdelesi kesildi. Açılışın sonrasında ikram odasına geçilerek, sohbet edildi.

YORUMLAR...