Reklam
Reklam
Beykoz Anadolu Lisesi Beykoz’un gururu oldu

Beykoz Anadolu Lisesi Beykoz’un gururu oldu

Dünyanın 15 ülkesinde gençlerin yarıştığı “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” yarışmasının Türkiye Birincisi Beykoz Anadolu Lisesi 10 C sınıfı öğrencileri oldu.

Birleşmiş Milletler Yol Güvenliği İçin Küresel Eylem 10 Yılı kapsamında Renault’nun düzenlediği “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” yarışmasında 15 ülkeden gençler, trafikte yaşadıkları sorunları çözmek için birbirinden ilginç ve önemli projeleri hayata geçirdi.

Gençlerin çevrelerinde yaşadıkları trafik sorunlarını saptayıp, bu sorunlara kolektif biçimde çözüm üretmelerini ve bunları hayata geçirmelerini amaçlayan “Sizin Fikrini/ Sizin Projeniz” yarışması, dünyanın 15 ülkesinde gençlerin yaratıcı enerjisini açığa çıkardı. Yarışma, Türkiye’nin yanı sıra Arjantin, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir. Çin, Hindistan, ispanya, Kolombiya, Lübnan, Meksika, Moldova, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna’da da düzenlendi.

Türkiye Birincisi Beykoz Anadolu Lisesi oldu

Türkiye’de Renault Mais, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Demeği ve Total Oil’in birlikte düzenlediği yarışmanın Türkiye Birincisi Beykoz Anadolu Lisesi oldu. 10 C sınıfı öğrencileri Batuhan Toyoğlu, Meliha Kübra Şentürk ve Umut Topçu, basit görünen bir fikri, çok etkili bir çözüme dönüştürdü. "Ziller Çalıyor, Kurallar Uygulanıyor" adlı projeyle, okulun zil sesleri arasına trafik kurallarına ilişkin bilgi mesajları yerleştirilmiş, yapılan ölçümleme sonucunda da projenin öğlencilerde hem farkındalık yarattığı, hem de olumlu davranış değişiklikleri sağladığı gözlendi.

Yarışmanın Türkiye Birincisi Beykoz Anadolu Lisesi 10 C sınıfı öğrencileri büyük ödül olan Paris seyahati için Fransa’ya gitti. Paris’te üç keyifli gün geçiren gençler, projelerini yaygınlaştırmak için çalışmaya devam edeceklerini belirterek, şunları söylediler: "Projemizin maliyeti neredeyse yok ve uygulanabilirliği de çok kolay. Okullarda oluşturulacak yol güvenliği mesajları insanların dikkatini çekiyor. Bu mesajlar, merkezi olarak da tanıdık sima ve seslerin işbirliğiyle, Türkiye’deki tüm okullara ulaştırılabilir. Kendi okulumuzda yaptığımız bu çalışma, verdiğimiz mesajların öğrencilerde olumlu davranış değişiklikleri sağladığını net biçimde gösterdi."

Projeyi Türkiye’de gerçekleştiren Renault Mais’in Genel Müdürü İbrahim Aybar da, yol güvenliği konusundaki çabalarını desteklemeye devam edeceklerini söyledi ve şunları dile getirdi: “Bu yarışmayla, Türkiye’de ehliyet ve sorumluluk alma yaşına yaklaşan liselilere yöneldik. Amacımız, liselilere yol güvenliği eğitimi vermekten çok, onları yol güvenliği, sürdürülebilir ulaşım ve çevre sorunlarına sahip çıkmaya, yakın çevrelerinde bu konuda bir fark yaratmaya teşvik etmek. Bu bir anlamda demokratik vatandaşlık ve katılımcılık eğitimidir. Bu yarışma, gençlerin kendilerine tam inisiyatif verildiğinde, son derece yaratıcı olabileceklerini ve aynı zamanda sorumluk üstlenebileceklerini kanıtladı.”

YORUMLAR...