Reklam
Reklam
Beykoz’dan Sarp’a ’Barış Yürüyüşü’

Beykoz’dan Sarp’a ’Barış Yürüyüşü’

Beykoz’dan Sarp’a “Barış Yürüyüşü” adı altında 1250 km yürüyecek olan Mustafa Aksoy ve Resul Kalyoncu Bolu’ya ulaştı.

Beykoz’da yaşayan Mustafa Aksoy ve Resul Kalyoncu din, dil, ırk, renk ayrımı yapılmaksızın, aynı dünya üzerinde yaşayabilen insan topluluğu olabilmek için “Barış Yürüyüşü” adı altında Beykoz’dan Sarp Sınır Kapısı’na 1250 km yürüyecek.

Aslen Rize Ardeşenli olup 1992 yılı Beykoz doğumlu şu an öğrenci olan Mustafa Aksoy ile 1979 Rize Çayeli doğumlu Beykoz’da esnaf olarak çalışan Resul Kalyoncu çıktıkları “Barış Yürüyüşü” nün 12. gününde Bolu’ya ulaştı.

Araç kullanmadan yaya olarak yola devam ettiklerini ve yol üzerinde uygun olan yerlerde çadırlarını kurarak konakladıklarını belirten Mustafa Aksoy: “Biz aslında unuttuğumuz sevgi bağını hatırlatmaya çalışıyoruz. Bizim yürüyüşümüz tamamen Sponsorsuz ve bireyseldir. İsteğimiz yurdumuzda akan kanın durması.”

Neden Karadeniz sorusuna açıklık getiren Aksoy “Nedeni Karadeniz topraklarında herhangi bir kan akma durumu olmadığı ve barış ortamı olduğu için. Yani şöyle biz Karadeniz de barış dediğimizde insanlar ’neyin barışı’ diye soracaklar. Biz de onlara doğuda yaşanan olaylarda biraz empati kurabilmemiz gerektiğini, insana önem vermemiz gerektiğini dilimiz döndüğünce anlatacağız.” dedi.

Aksoy sözlerinin devamında: “Bu bir protesto şeklidir fakat hiçbir şekilde şiddet, ses yükseltme, bağırma içermez. Tamamen sevgiye odaklı ve insani duygular içeriyor. Hiçbir partinin partizanlığını yapmıyor ve kabul etmiyoruz. Doğu bölgesinde barışa ihtiyaç olduğunu savunuyoruz. Ancak barış ile ülkemizde huzur ortamı sağlayabiliriz. O bölgeye giderken ’acaba başıma bir şey gelir mi.?’ sorularını kendimize sormak istemiyoruz. Bu yürüyüş 2 ay kadar sürecek ve yürüyüş bittiğinde bir kitap halini alacak. Bu kitapta yolda yaşanan hikayeler yazılacak. Kitabın gelirini kimsesiz çocuklara gidecek” ifadelerini kullandı.

Bolu Expres - Fatma Marmara

YORUMLAR...