Reklam
Reklam
Beykoz’un 2016 bütçesinde rekor... 356 Milyon TL

Beykoz’un 2016 bütçesinde rekor... 356 Milyon TL

Beykoz Belediyesi Meclisi, 356 Milyon Lira olarak belirlenen 2016 Yılı Bütçesi’ni oy çokluğuyla kabul etti. 

Belediye Meclisi 2016 Yılı Bütçesi ve 2016 Mali Yılı Performans Programını görüşmek üzere 24 Ekim 2015 Cuma günü toplandı. Belediye I. Başkan Vekili Manolya Demirören Tekin’in başkanlığında bir araya gelen genel kurulda öncelikli olarak 2016 Mali Yılı Performans programı görüşüldü. 

Genel kurulda İdari Performans Programı hakkında bir sunum yapan mali işlerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk meclis performans raporunda öngörülen faaliyet ve genel yönetim giderleri hakkında bilgi verdi.

2016 Yılı Mali Performans programına göre belediyenin müdürlük faaliyet giderlerinin maliyeti 247 milyon 277 bin TL olarak belirlendi. Genel yönetim giderleri ise 108 milyon 223 bin TL olmak üzere kaynak ihtiyacı 356 milyon şeklinde yer aldı. Sunumda müdürlüklere göre kaynak ihtiyacı da paylaşıldı.

Zaman zaman hararetli tartışmalarında yaşandığı meclis oturumunu; CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan ve ilçe yönetimi, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf ve yönetimi, AK Parti Medya ve Tanıtım Birim Başkanı Hacı Demir de takip etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk: 2016 yılı dönüşümün gerçekleşeceği bir Beykoz olarak tasarlandı...

İlk olarak 2016 yılı Beykoz Belediye Başkanlığı’nın 2016 İdari Performans Programı hakkında Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk söz aldı. Sunum eşliğinde gerekli bilgileri meclise aktaran Öztürk, 2016 yılının Belediye açısından bir yatırım, bir dönüşümün gerçekleşeceği bir Beykoz olarak tasarlandığını ifade ederek, şunları söyledi: “Faaliyet maliyetlerini 247 milyon 777 bin lira, genel yönetim giderleri de 108 milyon 223 bin lira olmak üzere toplamda 356 milyon lira olarak tahmin edilmiştir. Bu rakamları belirlediğimiz 4 stratejik amaç doğrultusunda plandık. Bunlar; kurumsal kimliğin geliştirilmesi ile ilgili kısımda 68 milyon 830 bin lira, kentsel gelişimin sağlanması anlamındaki gider maliyetlerinin toplamında 104 milyon 778 bin lira, çevre ve toplum sağlığını korunması için 47 milyon 724 bin lira, toplum gelişimin sağlanması ise 26 milyon 445 bin lira olmak üzere toplamda da 247 milyon 777 bin lira olarak düşünülmüştür. Stratejik amaç düzeyinde kaynak ihtiyaçlarımız da: Belediyenin vizyon ve misyonunu geliştirebilmesi için kurumsal kimliği güçlendirmek 1 milyon 976 bin lira; kaynakların ekonomik bir şekilde kullanımını sağlamak ve yeni kaynaklar yaratmak için mali yapıyı güçlendirmek 97 bin lira; hizmetlerin aksamadan yürütülmesini sağlamak için  66 milyon 757 bin lira; planlı-imarlı ve ruhsatlı yapılaşmaya yönelerek görsel kirlilikten arınmış, estetik seviyesi yüksek bir ilçeye ulaşmak için 85 milyon 494 bin lira; yeşil alanları koruyarak daha yeşil bir kent oluşturmak için 16 milyon 234 bin lira; ilçedeki turizm potansiyelini harekete geçirmek için 3 milyon 50 bin lira; çevre korunmasına yönelik çalışmalar yapmak için 47 milyon 724 bin lira; eğitim, kültür, sosyal dayanışma ve turizm gelişimine katkıda bulunarak toplumsal kalkınmayı arttırmak için 26 milyon 445 bin lira olarak toplam 247 milyon 777 bin lira düşünülmüş bir performans hedefledik”.

Salim Öztürk’ün sunumu sonrasında 2016 İdari Performans Programı Meclis Başkan Vekili Manolya Demirören Tekin tarafından oylamaya sunuldu. Rapor, CHP’li meclis üyelerinin red oyuna karşı AK Parti meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Emin Yavuz: 2016 Belediye Bütçesi 356 milyon lira...

Daha sonra AK Parti Belediye Meclis Üyesi Emin Yavuz kürsüdeki yerini alarak 2016 bütçe raporunu meclise sundu. Yavuz; 2016 yılı için 356 milyon lira planlanan belediye bütçesini, Müdürlüklere Göre Kaynak İhtiyaç Tablosu ve Ekonomik Sınıflandırma olmak üzere 2 bölümde sunumla anlattı. Bütçe Kararnamesinin Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği’nin 32. ve tüzüğün 6.maddelerine uygun olarak hazırlandığının bilgisini veren Yavuz; “Belediyemiz için toplam 356 milyon lira ödenek verilmiştir. Yedek ödeneğin Belediye bütçesinin %10’unu aşmadığı hususları tespit edilmiştir. Beykoz Belediyesi 2016 Mali Yılı Bütçesi, Kararname ve ekleri Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği’ne uygun olduğundan komisyon incelemesi bölümünde açıklandığı şeklinde komisyonumuzca kabul edilmiştir. 2016 yılı bütçenin hazırlanmasında başta emeği geçen Belediye Başkanımıza, Başkan Yardımcılarımıza, bütçe komisyon üyelerimize ve birim müdürlerimize teşekkür ediyorum. Gerçekten güzel bir çalışma oldu. Bütçemizin önce Belediyemize, Beykoz’umuza hayırlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk: Müdürlüklerimiz 2016 yılında ciddi çalışmalara imza atacak!

Performans görüşmelerinin tamamlanmasının ardından bütçe görüşmelerini başlanan mecliste ilk olarak grupları adına konuşma yapmak üzere meclis üyelerine söz verildi. AK Parti Grubu adına konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, Beykoz Belediyesi’nin 2013 yılında başlayan bir büyümeyle, rakamların hangi boyutlara geldiğini göstermek amacıyla tablolar hazırlandığını ifade eden Öztürk, bunu grafiksel olarak sunumla meclis üyelerine aktardı. Öztürk: “Bütçelerde her zaman dengeler kurulmuştur. Gelir bütçesi-gider bütçesi. Bizim yıllardır çektiğimiz sıkıntı geliri nereden bulacağımızla ilgiliydi. Hamdolsun ki bugüne geldiğimizde ciddi anlamda bir gelir artışı söz konusu. 356 milyon liralık bütçe, tahmini bir bütçe. Bu bütçenin ister şişirilmiş deyin, ne derseniz deyin, bütçenin 9 aylık gerçekleşmesine baktığımızda -siz tabi boş tarafından bakarsınız, biz dolu tarafından bakıyoruz- şu an 2015 yılı içerisinde 316 milyonluk bir gelir gerçekleşmesi vardır. 2016 içerisinde çok daha büyük rakamlara da ulaşacağı da görülmekte. 200 küsür milyonluk bir yatırım bütçesi, faaliyet bütçesi önerilmiştir. Bu bütçenin içerisinde ilgili birimler özellikle yatırım yapan müdürlüklerimizin 2016 yılında ciddi çalışmalara imza atacağını şimdiden söyleyebiliriz” dedi.

Müdürlüklere ayrılan bütçeleri geçmiş yıllara kıyasla grafikle anlatan Öztürk, önemli bir kaç müdürlüğün bütçesinin altını çizerek şu açıklamalarda bulundu: “Bilgi İşlem Müdürlüğü’müzün bir talebi vardı fakat, biz bunu 2015 yılında olamayacağını ön görerek, bütçelerinde kısıtlama yapmıştık. 2016 yılında Bilgi İşlem Müdürlüğü’müzün talebinin artmasının nedeni; kurumsal olarak bilgisayar sistemlerini, yazılımlarını alma ve en önemlisi de elektronik sisteme ve dijital arşive geçilecek olmasıdır. Övündüğümüz bir diğer müdürlüğümüz, 2014 yılından bugüne artarak gelen ve bizim yüz akımız olan 2B’lerle ilgili olan Emlak ve İstimlak Müdürlüğümüz; 2009-2013 yıllarında bütçe komisyonu başkanlığı yapmış olduğum dönemlerde bütçesinin 1 milyon ile 2 milyon düzeyinde olduğunu bildiğim bir müdürlüktü. 2013’ten bugüne müdürlük sıralamasına bakıldığında da dereceye giren müdürlükler arasında. Başkanımızı yapmış olduğu çalışmalardan dolayı kendisine şükranlarımı sunuyorum. 2014 yılında başlayan 2B devirleriyle ilgili, bu müdürlükten yapılıyor alımlarla ilgili ödemeler, dolayısıyla bu yüksekliğin nedeni budur. 2014 yılında 44 milyon 900 bin lira olan bütçesi, 2015’te 55 milyon 443 bin lira, 2016 yılında da 57 milyon 475 bin lira

Beykozluya ve burada yaşayan vatandaşlara hizmet borcumuz var!

Öztürk, Belediyenin nerelerden geldiği noktasında 2B’nin fonksiyonlarının büyük etkisi olduğunu ve gelirin büyük kısmının bundan oluştuğunu ifade etti. Sadece satışla değil, geliri de arttırmaları gerektiğini de vurgulayan Öztürk; “Bu gelir belli bir dönem 2B’leri düşünün, 5 yıllık dönemde gelir olarak düşünebilirsiniz. Ama bu gelirin Beykozluya dönük bizim seçimlerde Sayın Başkanımızın ‘Beykozlu Beykoz’da kalacak’ ifadesi ile başlayan süreci önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalarla, imar planlarıyla özellikle sosyal konut anlamında Beykoz’un çehresi ve geleceğinin değişeceğini görüyoruz...Hepimizin temel noktası Beykoz. Beykoz olduğu için hepimizin Beykozluya, burada yaşayan vatandaşlarımıza hizmet borcumuz var. Bu hizmeti de en iyi şekilde muhalefeti-iktidarı yapmak zorunda. Son olarak şunu söylemek istiyorum: Ne olursa olsun ister yerel ister genel vatandaş istikrardan yana olduğunu her zaman göstermiştir. Bundan sonrada göstereceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Belediye Meclis Üyesi Cavit Gül: Belediyemizin kasası dolu olmasına rağmen…

Salim Öztürk’ün konuşmasını tamamlamasının ardından CHP Grubu adına Cavit Gül, bütçe konusunda fikirlerini aktarmak üzere kürsüye çıktı. Konuşmasına genel siyeset üzerinden iktidar partisini eleştirerek başlayan Cavit Gül, Meclis Başkan Vekili Manolya Demirören tarafından uyarılarak  bütçe konusunda görüş beyan etmesi istendi. Gül, bütçe ile alakalı konuşmasında şunları söyledi “2015 yılı bütçesi ek bütçeyle toplam 305 milyon liradır. İlk 9 aydaki harcamalara bakıldığında, bütçenin yaklaşık %54’ü kullanılmıştır. Dönemin bitmesine 3 ay kaldığı halde bütçenin yarısının kullanılmadığı görülmektedir. 2014 yılında Beykozluya hizmet götürülmesi için fakat, gerçekleşmeyen tutar yaklaşık 39 milyon 673 bin liradır. Rakamlar göstermektedir ki Belediyemizin kasası dolu olmasına rağmen bütçe gerçeklikten uzak yapılmaya devam etmektedir. Fen İşleri’nin 2015 yılında bütçedeki payı %15, 2016 yılında ise yine %15’te kalmıştır. Beykoz’da 2016 yılı içinde hizmet zorlayacağının göstergelerinden biridir... Özel Kalem Müdürlüğü nedense başarılı bir şekilde artış göstermeye devam etmektedir. 2014 yılında yaklaşık 6 milyon, 2015 yılında 7 milyon, 2016 yılında ise 10 milyon ön görülmüştür. Aynı şekilde sadece bütçe tahminin de yükseliş trendi devam etmektedir. Kültür Müdürlüğümüz de 2014 yılında 12 milyon, 2015 yılında 15 milyon, 2016 yılında ise 17 milyon olarak ön görülmüştür. Bu müdürlük geçen yıl bütçenin %48’ini gerçekleştirme oranıyla 1.olmuştur. 2015 yılında 3.çeyreğinde gerçekleştirme oranına bakıldığında bütçesinden daha fazlasını kullanarak 1.olacağı görülmektedir. Beklentimiz Fen İşleri Müdürlüğü’nün de yüksek oranlara ulaşmasıdır. Kültür Müdürlüğü’nün organize ettiği 2014 yılındaki Edirne Gezisi ihalesi hakkında sözleşmesinde otobüslerin yakıtın yükleyici firmaya mı ait yoksa Belediyeye mi ait olduğu defalarca önerge olarak verdik. Israrla bu sorunun cevabı verilmemiştir. En son verdiğiniz cevap da Ulaştırma Müdürlüğü tarafından karşılandığı belirtilmiştir. Kültür Müdürlüğü, Ulaştırma Müdürlüğü’nden 26 gün sürecek iş için, her gün bir otobüs için 210 litre almak üzere toplamda 5 otobüs için bin 50 litre, 26 gün boyunca toplamda da 27 ton 300 litre yakıtın verilmesi için talep de bulunuyor. Neden Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu bu talebe olur vermektedir? Bu Beykoz’un kaynaklarının israfı değil midir? İhaleyi alan firma Gürkan Lojistik Taşımacılık İnşaat Turizm ve Sanayi Şirketi’dir. AKP Beykoz İlçe Teşkilatı’nda öncesinde Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı yapan, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de AKP Beykoz İlçe Başkanlığı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığını yürüten, şu anki AKP Beykoz İlçe Başkanının şirketi midir?”.

Muhtarlık Birimi’ni kurduğunuz için teşekkürler!

Konuşmasının devamında sahipsiz sokak hayvanlarının hayatta kalmaya çalıştığını ve mahalle sakinlerinin hayatını zorlaştırdığını belirten Cavit Gül, bu konu da Beykoz Belediyesi’nin başarısız olduğuna söyledi. Gül, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Muhtarlık İşleri Birimi kurdunuz. Muhtarlık, yerel yönetimlerinin önemli birimidir. En alt birimi olmakla birlikte halka en yakın olanıdır. Bu kurumumuzun zamanla değerinin unutulmasına rağmen muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. 11 yıl gecikmeli de olsa bu müdürlük birimini oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Muhtarlarımızın hakları ile ilgili defalarca mecliste muhtarlarımıza bir sekreter verilmesini talep ettik. Ne yazık ki muhtarlarımızın bu mağduriyeti giderilemedi. Komik bir rakam olarak aylık 500 lira verdiniz. Karşılığında fatura talep ettiniz. Sonuçta bu işten medeni ve hukuki alt yapısını yanlış yaptığınız için Sayıştay tarafından yaptırımla karşılaştık. 2016 bütçesinin 628 bin lira Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne ayrılmıştır. Sadece bu müdürlüğün kurulması muhtarlarımızın sorununu çözmeyecektir. Muhtarlara sekreter verilmesini ve giderlerinin karşılanmasını talep ediyoruz”.

CHP Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Işık: Sizler ‘Bas bas paraları Leyla’ya’ şarkısını hatmetmişsiniz!

Gül’ün konuşmasının ardından CHP Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Işık, kürsüdeki yerini aldı. Bütçe planlamasına yönelik eleştiri yapan Işık: “Kurum çalışanları mesleki ve kişisel gelişim, eğitim seminerlerinin verilmesi ile ilgili 2015 yılında 450 saatlik seminer için 65 bin lira bütçe ayrılırken, 2016 yılında 56 saatlik seminer için aynı bütçe ayrılmış. Gelen eğitimciler ordinaryüs mu? Kurum çalışanlarının motivasyonu arttırmak için 2015 yılında 8 adet faaliyet için 100 bin liralık bir bütçe ayrılırken, 2016 yılında faaliyet yerine 150 bin lira ve 50 bin liralık spor malzemesin alınması, herhalde kampa, dağa falan götürücez, spor malzemesi ile motive edeceğiz onları. Yine Belediye Müdürlükleri ve BEYTAŞ’ın iş ve işlemlerinin mevzuata uygun yürütülmesi için teftiş etmek adına 2015 yılında 221 bin lira bütçe ayrılırken, 2016 yılında 248 bin lira ön görülmüş. Sanıyorum bir BEYTAŞ’ın kenetlenmesi için müdürlüklerle beraber bu kadar masraf etmeyin. Zarar ediyorsa, kapatın gitsin! Faaliyetlerin tanıtılması ve duyurulması için hizmetlerin katılımcı yönetim anlayışı ile gerçekleştirmek adına 2015 yılında ayrılan bütçe 1 milyon 325 bin lira iken, 2016 yılında 1 milyon 315 bin lira ön görülmüş. Eksilme olmuş. 2016 yılında seçim yok ya da öyle gözüküyor, herhalde seçime etki edecek ‘Sizinle hizmete devam, durmak yok, miting var’ gibi Beykoz Belediyesi hizmetleri dışında duyuruların yapıldığı mesajlar daha az atılacak. Performans kitaplarının basımı 20 bin lirayken, 30 bin olmuş. Belediyemizin gayrimenkullerinin satış ve kiraya verilmesiyle en yüksek mali ve sosyal faydanın sağlanması maddesinde 2015 yılında 100 bin lira iken, 2016 yılında 67 bin liraya düşülmüş. Bunu da insan merak ediyor, satılacak yer kalmadı mı? Kiraya verilecek yerler bitti mi? 2015 yılında bütçeden 1 milyon 700 bin ayrılan meyve bahçesinin akıbeti ne oldu? Meyveler tuttu mu? Harita ve turizm rehberlerinin basılması için bir önceki sene 50 bin lira ayrılırken, yine bir basılma olayı var 500 bin liralık bütçe ayrılmış. Beykoz turizm şehrine gidiyor, gördüğüm kadarıyla da basa basa gidiyor! Ücretsiz kurslarla ilgili de 2015’te 1,5 milyon lira ayrılırken, 2016 yılında 2 milyon lira ayrılmış. Burada açılan kurslar ne kadar güncel? Beykoz’un bekleyen en büyük hamlesi bundan sonra kentsel dönüşüm, imarla birlikte inşaat; acaba bu açılan kurslar içerisinde fayansçılık, sıvacılık gibi inşaat kollarından kaç tanesi için planlama yapılmış? Gelir seviyesi düşük olan vatandaşlara, engelli ve yaşlılara yapılan hizmetlerle ilgili 2015 yılında ön görülen bin 300 kişiden 750 kişi yardım alırken; 2016 yılında hedeflenen rakam 3 bin kişi. Hayırdır? Beykoz’da gelir seviyesi düşüyor mu? Vatandaş sokakta Monaliza tablosu gibi gülmekle ağlamak arasında ‘Hayatı tesbih yapmışım, sallıyorum’ derken, sizler ‘Bas bas paraları Leyla’ya’ şarkısını hatmetmişsiniz”.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Özdemir: CHP Grubu’nu kınıyorum!

AK Parti Grubu’ndan Yılmaz Özdemir’de söz aldı. Yılmaz Özdemir, konuşmasına CHP Grubu tarafından sık sık müdahale edilmesine öfkelenerek, “CHP Grubu’nu kınıyorum” ifadesini kullanarak konuşmasını tamamlamasının ardından kürsüden indi. Konuşmasının mecliste tansiyonun yükselmesine neden olan Yılmaz Özdemir, şunları söyledi: “Bütçe görüşmelerimizin yapıcı, yol gösterici, katkı sağlayıcı bir şekilde özellikle saygı ve nezaket çerçevesinde geçmesini temenni ediyordum ama, yapılan eleştiriler gerçeklerden uzak, farklı bir çerçeveden değerlendirilmiş. Hamdolsun, bugün hiç kimseye borcu olmayan, kamuya olan borçlarını yapılandırmış, süratle ödeyen ender belediyelerden birisiyiz. Artık yarınları planlayabilen, yarınlara umutla bakabilen, yatırım ve projeler üretebilen, çağdaş bir Beykoz’u konuşup, yarınlara umutla bakabilen bir belediyeyiz. Beykoz’un nerelerden, nerelere geldiğini üzerinde konuştuğumuz tahmini bütçede de görmekteyiz. Sosyal belediyecilikte Beykoz halkı için adeta tüm imkanlarımızı seferber etmek suretiyle her anlamda Beykozlu hemşerilerimizin dertleriyle dertlenen belediyecilik örneği göstermekteyiz. İhtiyaç sahibi, dar gelirli, engelli, yaşlı ailelere yönelik yardımlarımız devam ediyor. Bu yardımları yaparken, onların siyasi kimliklerine de bakıyoruz, Cumhuriyet Halk Partili mi, değil mi? AK Partiliyse, yapıyoruz. CHP’li meclis üyesi arkadaşlarımın farklı gözle bakmaları sanırım ondan kaynaklanıyor. 30 çiftimizi evlendirdik, 500 çocuğumuzu sünnet ettirdik ve farklı mutlulukları yaşadık. Burada da CHP’li arkadaşlarımızı ayırdık. Eğitime, spora ciddi anlamda destek verdik. 7 bin öğrencimize eğitim yardımı, spor kulüplerimize de maddi yardımda bulunduk. Tek şartımız vardı: Beykoz’da yaşaması. Ulaşım hizmetleri ile hemen hemen her gün cenazelerimizi memleketlerine taşıdık. Bir nebze de olsa acılı ailelerimizin yanında olduk. Binlerce insanımıza tarihi mirasımızı tanıtmak için geziler düzenledik. Temizlik hizmetlerinde mükemmel bir Beykoz’u hepimiz görüyoruz. Siz gerçi Beykoz’da yaşamıyorsunuz, bunu görmeniz zor diye düşünüyorum. Temizlik işlerinde örnek bir belediyecilik yapıyoruz ve bununla da gurur duyuyoruz. 2B’lerde bi devrim gerçekleştirdik. Beykozlu hemşerilerimizin yıllardır kanayan bir yarası olan 2B sorununu çözmek hamdolsun bize nasip oldu. Bu başarının arkasındaki kahraman Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum”.

Belediyenin Ramazan ayında düzenlediği sokak iftarları ile Beykozluları buluşturduğunu belirten Yılmaz Özdemir’e, CHP Belediye Meclis Üyesi Deniz Yıldız ‘Siz mi düzenliyorsunuz, sponsorlarınız mı?’ diyerek tepki gösterdi. AK Parti’nin hem yerel hem genel anlamda yaptığı hizmetlere de konuşmasında yer veren Özdemir, terörizmin üstünden siyaset olmayacağına dikkat çekerek, 1 Kasım seçimlerinin ülkeye hayırlar getirmesini temenni etti. Konuşmasına devam etmek isteyen Yılmaz Özdemir, konuşmasının CHP Grubu tarafından kesilmesi durumuna sitem ederek, ‘CHP Grubu’nu kınıyorum’ dedi ve kürsüden indi.

CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün: Arsa satışlarını asla müsaade etmeyin!

Yılmaz Özdemir’in ardından CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün’de görüşlerini belirtmek üzere kürsüdeki yerini aldı. Yılmaz Özdemir’in konuşmasının grubu kızdıracak kadar olduğunu ve özür dilemesi gerektiğini öncelikle ifade eden Düzgün, bütün dünyanın Amerika’nın, Avrupa’nın terörist ilan ettiği IŞİD’i daha AK Parti iktidarının terörist listesine almadığını söyledi. “Oslo’da kim görüştü Yılmaz? 7 Haziran’a kadar bu ülkede bir kişi bile ölmüyordu. Birdenbire 957 kişi öldü” diyerek sözlerine başlayan Düzgün: “Bu Beykoz 50 yıl sonra ne olacak? Turizm mi? Üniversite kenti mi? Oraya yazmışsın, ‘Yavaş yavaş dönüşen’. Nereye dönüşecek belli değil.  Şuna lütfen meclis üyeleri olarak biraz kafa yorun veya fikir alın, hizmet alın, bu Beykoz’u ne yapalım diye. Beykoz’a bir vizyon kazandıralım. Muhasebe Genel Müdürlüğü verilerine göre Büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri ve bağlı kuruluşlarının harcamalarının %30’dan fazlası İstanbul’da harcanıyor. Kayıt verilerine göre İBB’ye bağlı kuruluşları 5,5 milyar lira. İlçe belediyeleri toplam 39 ilçe 8 milyar lira para harcıyor. Yine İBB kendi başına 8,5 milyar lira para harcıyor. En büyük para nerede harcanıyor biliyor musunuz? 9,5 milyar lira yani 9,5 kat trilyon İBB’nin iştirakleri harcıyor. Kanunen bunlar hiçbir şekilde denetlenemiyor. Sayıştay ‘Ne yapıyorsunuz?’ diyemiyor. 2014 yılında belediyeler iliyle 31,5 milyar lira harcama yapılmış. 2015’te ise 35 milyarı bulması bekleniyor. Bu hesaba göre İstanbul’da belediyeler kişi başına güya bin 580 lira harcıyorlar. Bu teknik olarak nasıl hazırlanır, diye Sayın Başkan biraz kafa yorsanız ortaya güzel şeyler çıkar. Yerel yönetimlerin gelirleri anayasanın 73. Maddesi gereğince merkezi yönetim tarafından kanunla belirlenir. Ancak harcamalar ise, yerel yönetimlerin meclislerinin kararları olarak kabul edilir. Bütçe, bir yönetim biriminin bir mali yıla ilişkin olarak gelir ve gider tahminlerinin gösteren yasal bir belgedir. Yerel düzeyde bütçeler, yerel yönetim birimlerini tahsis edilen maddi ve mali kaynaklarının nerelere ve hangi önceliklere göre tahsis edildiğini göstermeleri bakımından önemlidir. Ancak bizim için yasal bir belge olması dışında belediyeler gibi içerisinde siyaset barındıran kurumlarda siyasi irade beyan ediyor. Yani siz bu yaptığınız bütçeyle siyasi iradenizi anlatıyorsunuz. Yatırımı öncelikli tutan belediye, yatırıma daha fazla bütçe veririr ama, -bu size göre- derdi görüntü yapmak isteyen, halka hoş görünmek olan belediyeler sizce hangi müdürlüklere daha çok pay ayırır? Temizlik İşleri, Kültür ve Sosyal İşler, Park Bahçeler Müdürlüğü ve Destek Hizmetleri...İmar Müdürlüğü, Hocaoğlu! Planlar diye kıyamet koparıyordun, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bütün köylerin planını yapacak, bir iki lira para vermeye mi korktunuz. Neden vermiyorsunuz? Temizlik İşleri 38 milyon birdenbire 47 milyon. Bu Beykozlu işi gücü bıraktı, Beykoz’u mu kirletiyor? Nüfus artmıyor, hayrola!” şeklinde konuştu.

Bir belediyenin başarılı mı, başarısız mı olduğunun en önemli kriterinin; belediyenin stratejik planda söz verilen işlerin kısa ve uzun süreli yatırım projelerinin zamanında bitirmesi, kaynaklarını doğru kullanıp kullanmadığı olduğunu belirten Düzgün, yatırım olmadığına dikkat çekerek, asıl ilginç olanın arsaların hemen satılması olduğunu söyledi. Düzgün, son olarak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Özellikle şunu söylemek istiyorum, AKP’li meclis üyelerinin de duyarlı olmasını istiyorum. Şu arsa satışlarını asla müsaade etmeyin. Belediyenin arsalarının 70 yıldır üzerinde oturan Beykozluya verilmesinin dışında satılmasına karşı çıkacağız”.

Çavuşbaşından Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Suphi Uçak’ın Cumhuriyet düşmanı olduğunu söyleyen Düzgün, tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Suphi’ye tedavi masrafları olarak bir kalem ayırın ordan! Atatürk’e laf eden, Cumhuriyet ilkelerine laf eden bir insanın bu belediyede durması asla kabul edilecek bir şey”.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Furkan Köse: Fikirlerimiz farklı olsa da bu farklılığı bir zenginlik olarak görmeliyiz!

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Furkan Köse de kısa bir konuşma yapmak üzere kürsüdeki yerini aldı. Köse, şunları söyledi: “2015 yılının artık son aylarına yaklaşmaktayız. Eksiklerimizi görmek, muhasebesini yapmak önemli bir husus. Bilindiği gibi meclisimizde 2 siyasi partimiz temsil edilmektedir. Fikirlerimiz farklı olsa da bu farklılığı biz bir zenginlik olarak görmeliyiz. Özelde ise Beykoz’a hizmet etme paydasında bir arada buluşuyoruz. Biz birlikte Beykoz’uz aslında. Sizlerle bir arada olmaktan da mutluyuz. Ortak hedefimiz, Beykoz ve Beykozluya hizmet etmek olmalı. Onların dertleri ile dertlenmek, sevinçlerine ortak olmalıdır. Beykoz için adeta kanayan bir yara olan 2B problemini Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat talimatıyla ve Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’in kararlı duruşu ile hamdolsun çözdük. Personellerimiz aşama aşama planları yapmaktadır. Şahitlik ettiğimiz terör olayları ülkemizin birliği ve beraberliğine yapılan haince bir saldırıdır. Ülkemizi karıştırmak isteyen, yapılan yatırımlardan rahatsızlık duyan, iç ve dış şer odaklarına en güzel cevabı 1 Kasım seçimlerinde milletimiz güçlü iradenin yanında durarak kararını vereceğinin inancındayım”.

Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk: Eleştiri yaparken bazı şeyleri gözden kaçırmamak gerek!

Son konuşmacı olarak ise yapılan eleştirilere cevap vermek üzere Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk söz aldı. Mecliste gündem konusu ne ise o konun konuşulmasının uygun olacağını ve bunun için bazen müdahale de bulunduğunu belirten Öztürk, bütçe hakkında konuşmak üzere Grup Başkan Vekili olarak meclisin başında açıklamalarda bulunduğuna ve muhalefet tarafından sorulabilecek müdürlükler hakkında da gerekli açıklamalar yaptığını söyledi. Öztürk: “Aydın Abi çıktı burada bana Büyükşehiri anlatıyor. Beykoz’u anlat, Beykoz’u konuş. Burada yapılan her şey kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde yapılan şeylerdir. İhale kimle yapılıyor, herkese açık. Muhtarlıklarla ilgi Cavit Abi sağolsun, eskide muhtar olduğu için çok iyi hatırlayacaktır. 2002 yılında kaç paraydı? Muhtarlıklar Müdürlüğü’nü İstanbul’da ilk kuran 5 belediyeden birisiyiz. Sorunları çözülüyor. Biz belediye olarak nakdi yardımı yapan, bu dönemde bütün muhtarlarımıza bilgisayar veren bir kurumuz. Eleştiri yaparken bazı şeyleri gözden kaçırmamak gerek. Doğru tahminlerde bulunamadık, doğru tahmin nedir? 526 milyonluk gerçekleşen gelir mi? BEYTAŞ’ın faaliyetleri ile arkadaşım görüş belirtiyor. Konumuz, bütçe. Bütçe de BEYTAŞ’a ayrılan bir şey var mıydı? Yılmaz Işık kardeşime de söyleyecek sözüm şu: Teknik olarak bazı şeyi bilmediği için açıklayım. BEYTAŞ ve diğer müdürlüklerin teftişi için 248 milyon liralık bir performans programına rakam konulmuş. Bu, şu demektir: Bizim teftiş müdürlüğümüzün toplam bütçesidir. Önümüzdeki yıl inşallah Beykoz’a yakışır güzel bir nikah salonu kazandıracağız. Yılmaz Işık, tamamen burada hiciv yönü fazla, bana göre stand up yaptı. Eğitimin kalitesi vardır. Kurumsal yapının gelişmesi için kurumsal eğitimler yapılıyor. Buna her müdürlükten personellerimiz katılıyor. Ordinaryustan da alınır, profosörden de alınır. Bununla ilgili değerlendirmeleri ilgili müdürlüklerimiz yapıyor. Aşağıya spor salonu yaptık, o rakam niye yüksek gelip görebilirler. Belediyemizden, hiçbir personelimize parti programı gitmez. Temizlik İşleri ile ilgili arkadaşların bazı takıntıları var. Aydın Abi, senden bir ricam var. Gelecek ay Bakırköy Belediyesi’nin Temizlik İşleri bütçesini söyler misin? 16 bin metre karelik bir alana 60 milyon bütçe. 21 bin kursiyere, kurslarımızda hizmet verilmiştir, verilmeye de devam edecektir. Meyve bahçesi ile ilgili bir dahaki dönem inşallah bol bol meyve yiyeceğiz, Sayın Yılmaz kardeşim. Şu anda Beykoz’un sokaklarında 15 bine yakın sokak hayvanı var. Yine aynı şeyi söyleyeceğim, diğer belediyelere bakın. 4 milyonluk bir bütçeyle eleştiriyorusunuz. Biz mümkün olduğunca canlılarımıza yasalar çerçevesinde bir şeyler yapıyoruz. Ne yapıyoruz? Kısırlaşmalarını yapıyoruz, tedavi edilmesi gerekenleri tedavisini yapıyoruz, saldırgan olanların barınaklarımızdan tedavileri yapılıyor. Aydın Abi’nin konuşmalarına hiç değinemicem çünkü, kayda değer bir şey bulamadım... Bu geliri ilçeye hizmet noktasında en iyi şekilde kullanmak bizlerin ilçe sakinlerine borcudur. Bu sorumlukla hazırladığımız 2016 yılı bütçesinin ilçemize ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen tüm personelimize ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Meclis üyelerinin görüş bildirmesinin ardından yapılan oylamayla 2016 Yılı Bütçesi, CHP’li meclis üyelerinin red oyu vermesine rağmen AK Parti’li meclis üyelerinin oyu ile kabul edildi.

YORUMLAR...