Reklam
Reklam
CHP Beykoz iddialarını sürdürdü

CHP Beykoz iddialarını sürdürdü

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı, bütçe görüşmelerinde gündeme getirilen Edirne Gezisi ihalesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, belediyenin bütçe görüşmelerinde gündeme getirilen Beykoz Belediyesi’nin Edirne Gezisi ihalesi ve otobüslerin akaryakıtı hakkındaki iddialar ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

İlçe binasında düzenlenen basın toplantısında Arıkan’a CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel, Meclis Üyesi Cavit Gül ve ilçe yönetiminden Cemal Sataloğlu ile Hasan Özyurt eşlik etti. Basın toplantısına, partililer ve meclis üyeleri de katıldı.

İlçe Başkanı Şevket Arıkan, konuşmasına öncelikle herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak başladı. İpek Koza Medya Grubu’na yapılan kayyumu ‘basına olan bir darbe’ olarak yorumlayan Şevket Arıkan, bu durumu Cumhuriyet Halk Partisi olarak kınadıklarını belirtti.

Arıkan, sonrasında belediyenin bütçe görüşmelerinde gündeme taşınan ‘mazot yolsuzluğu’ iddiası ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi olarak düşüncelerini aktardı. 2016 bütçesinin 356 milyon olarak belirlendiğinin bilgisini paylaşan Arıkan, şunları söyledi: “Müdürlükler bütçesi, bütçe komisyon üyelerimiz Cavit Gül ve Hakkı Emanet’in katıldığı bir süreçte sürekli izlenmiş, yatırım müdürlerine daha çok pay verilmesi yönündeki talepleri sayısal çoğunlukları nedeniyle reddedilmiştir. Komisyon raporu mecliste görüşüldü, meclis üyesi arkadaşlarımın hem komisyondaki çalışmalarından dolayı katkıları hem de meclisteki tavırları ve yaptıkları görev nedeniyle kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Belediyeler mecliste kabul edilen bütçeleri uygularken, doğal olarak bir takım mal ve hizmet alımı yaparlar. Bu mal ve hizmet alımları Belediye Başkanının teklifiyle belediye encümenin de görüşülür, teklifler alınır ve ihale yapılır. İhale onaylandıktan sonra yürürlüğe girer. Şimdi size çarpıcı bir ihaleden örnek vermek istiyorum. Bu örnek bizim 2016 bütçe uygulamalarında Sayın Belediye Başkanımızın ve Başkan Yardımcılarının daha özenli, daha dikkatli davranmalarını talep ediyoruz. Kültür Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde bir ihale yapılıyor. Edirne’ye bir gezi düzenlemesi yapılıyor. İhaleye çıkıyor. İhale tarihi 23.06.2014. Toplam olarak bu ihaleye 3 teklif veriliyor. 2 teklif usule uygun olamadığı için geçersiz sayılıyor ve tek teklifle bu taşımacılık hizmeti Gürkan Lojistik Taşımacılık İnşaat Turizm ve Sanayi Ticaret LMTD Şirketi’ne veriliyor. Tek kişi olarak ihaleye giren bu şirketin ortaklarından Mustafa Gürkan, ihalenin yapıldığı tarihte AK Parti’nin Seçimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı. Şu anda da İlçe Başkanı. Bu ihale şartnamesinde hizmet alımı bir bütündür. Yani bir taşımacılık hizmeti satın alacaksınız, bunun şoförü, o hizmete uygun aracın niteliği ve bu ihale şartnamesinin içerisinde hizmeti verebilmek için gerekli olan akaryakıt şartname ölçeğinde mutlak bulunmalıdır. Bu konuda bu şirket bizimdir diyemiyorlar. Bu ihale şu anki İlçe Başkanına verilmedi diyemiyorlar ve bu ihalenin bedeli de emsallerine göre pahalı bir hizmet satın alınması. Bir tartışma açtılar: ‘Bu akaryakıt ihale şartnamesi dışında Belediye Başkanlığı tarafından verilecektir’ diye. Biz bunun doğru olmadığını iddia ediyoruz. Şartnamede böyle bir yükümün olmadığını iddia ediyoruz. Aksinin açıklanmasını da şartnamenin açıklanmasını da Belediye Yönetiminden bekliyoruz”.

5 otobüs hizmetinin alındığını, günlük olarak her otobüse 210 litre mazotun Belediye tarafından alındığını ve toplamda bin 50 lira yakıt verilmesi konusunda Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’nun onayı ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün teklifi üzerine verildiğini ifade eden Şevket Arıkan: “Bir defa anayasayı çiğnemekle bir şey olmaz diyenler vardı. Hukuku zedelediğiniz zaman rakamın büyüğü ya da küçüğü önemli değildir. Orada mutlak suretle bir anlayışın göstergesidir. Bu ihalede şartnamede içerisinde yüklenici firma tarafından temin edilmesi gereken akaryakıtın toplamı 27 bin 300 litredir. 120 bin gibi bir rakam Belediyenin mazotu vermesi şeklinde lanse edilmiştir. Yani bu işi yüklenici firma hiç hak etmeden 27 bin 300 litrelik bir destek almıştır. Bu konuda meclis üyelerimiz meclise önergeler verdiler, açıklamalar istediler. Bizim grubumuzun vermiş olduğu önergeler tüm meclis üyelerimiz tarafından imzalanarak verilmiş ve grubun malıdır, dolayısıyla partinin görüşleridir. O konuda ilk imza Cavit Gül olması nedeniyle Belediye Başkanlığı Kültür Hizmetleri Müdürlüğü bir cevap vermiş. Kim karşıladı bu yakıtı? diye soru önergesinin özü bu. Cevap, ‘Ulaşım Müdürlüğü tarafından karşılanmıştır’. Bunun doğru olamadığını söylüyor ve bu sözleşmenin açıklanmasını talep ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda Beykoz Belediyesi’nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapan biri olarak tabir eden ve isim vermeden konuşan Şevket Arıkan, Cumhuriyet ilkelerine hakaret ettiğini ifade ederek, sosyal medya üzerinden kişinin paylaştığı bazı şeyleri okudu. Bu kişinin böyle bir kurumda çalışmasını içine sindiremediklerini de söyleyen Arıkan, bu konu içinde gereğinin yapılmasını talep etti. 

YORUMLAR...