Reklam
Reklam
Beykoz’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları resmi törenle başladı

Beykoz’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları resmi törenle başladı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Beykoz’da resmi bir tören düzenlendi. 

Yurdun her yerinde olduğu gibi Cumhuriyetin 92.yılını Beykoz’da da resmi tören ile kutlandı. Belediye Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk törenine; Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Boğaz Komutanı Tümamiral Ercüment Tatlıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Güler, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan, CHP Kadın Kolları Başkanı Gülşen Gündüz, MHP İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Vatan Partisi İlçe Başkanı Hakan Ekiz, BEDES Başkanı Gülay Demirel, ADD Beykoz Şube Başkanı Mualla Sertdemir, Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, ilçedeki kamu kuruluşlarının mülki ve idari amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Resmi tören kapsamında ilk olarak Beykoz Kaymakamlığı, Boğaz Komutanlığı ve Beykoz Belediyesi tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Ardından Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve resmi tören İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrağın göndere çekilmesiyle sona erdi.

Resmi törenin sonrasında tören alanında yer alan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri sırasıyla çelenklerini Atatürk Anıtı’na bıraktı.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan: Cumhuriyet fazilettir, özgürlüktür!

Çelenklerini anıta bırakmalarının ardından parti üyelerini etrafına toplayan CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan, önce Cumhuriyet’in kurulmasının tarihsel sürecini partililerle paylaştı, sonrasında da Cumhuriyet’in ne olursa olsun yıkılamayacağının mesajını veren kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Arıkan, şunları söyledi: “1921 Anayasasına göre Bakanlar, TBMM tarafından atanıyordu. Çıkan bir kriz sonucu Anayasaya göre hükümet kurulamaz duruma gelmişti. 28 Ekim 1922’de Atatürk ve İsmet İnönü TBMM hükümetinin kurulamayacağı anlaşılmıştır ve devletin şeklinin uluslararası alanda adının konulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. 1921 Anayasasında, Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir, maddesi eklenerek Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmış ve 29 Ekim’de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Bugün Anayasa da yapılan değişiklikle kurulan Cumhuriyetin 92.yılını kutluyoruz. Biliyorsunuz, bu Cumhuriyet kolay kurulmadı. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yeni bir devlet şekli oluştu. Bununla birlikte vatandaşlık hukuku, insan hakları Anayasada yer aldı. Devletin şekli belirlendi, bir hilafetin kaldırılması yolunu açan laiklik Anayasa ikmaline geldi. Cumhuriyet fazilettir, kimsesizlerin kimsesizidir. Cumhuriyet, özgürlüktür, demokrasidir, dayanışmadır. Bugün Cumhuriyetin kurumlarına yönelik özellikle 2 gündür, seçimlere 4 gün kala hepimizin haber alma özgürlüğüne yönelik bizim gibi düşünsün ya da düşünmesin hükümetin medya kuruluşlarına yapmış olduğu bir baskı var. Baskılar zinciri devam ediyor. Biz haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı mücadele etmek zorundayız. Bu baskı kaynağı şurdan gelmektedir: Artık iktidar gideceğini gördü. Bu iktidar 1 Kasım’dan sonra artık Türkiye’yi yönetme durumunda olmayacaktır. Beykoz insanı asla 3.seçime geçit vermeyecek şekilde Cumhuriyet Halk Partisi’ne destek verecek ve Türkiye’de yeni bir yönetim ekibi olacak. Tam da 92.yıl da Cumhuriyeti kuranların torunları, devletin krize girdiği bugün bu krizden çıkışın yolunu bulacaklardır”.

Vatan Partisi İlçe Başkanı Hakan Ekiz:  Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır

Şevket Arıkan’ın ardından Vatan Partisi İlçe Başkanı Hakan Ekiz de: “Türkiye Cumhuriyeti laik ve demokratik rotasına yeniden girerek, Büyük Önder Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda ilerlemeye devam etmek mecburiyetindedir. Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım. Cumhuriyet nesilleri olarak Atatürk ilke ve devrimlerini her ne pahasına olursa olsun korumak ve kollamak hepimizin şeref ve namus borcudur. Bu nedenle Cumhuriyeti yüceltip sürdürmek onun değerinden ve kazanımlarından asla taviz vermemek her Türk’ün milli görevidir” şeklinde konuştu.

İlçedeki Cumhuriyet Bayramı kutlama programları 29 Ekim 2015 Perşembe günü saat 10:00’da Belediye Meydanı’nda düzenlenecek törenle devam edecek. 

YORUMLAR...