Reklam
Reklam
Beykoz halkı sandık başına gitti

Beykoz halkı sandık başına gitti

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 26. Dönem üyelerini belirlemek üzere, Beykoz halkı bugün sandık başına gidiyor. 

Her türlü güvenlik önlemlerinin alındığı Beykoz’da seçimlerde 184 bin seçmen, kurulacak 513 sandıkta oy kullanacak.

Tarihi nitelik taşıyan seçimde 16 siyasi parti yarışıyor. AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, DSP, HDP, KP, MP, MHP, SP yurt genelinde; HKP 85, HÖP 78, DYP 67 ve LDP ise 61 seçim çevresinde seçime katılacak. Seçimde ayrıca, Türkiye genelinde 21 bağımsız milletvekili adayı yarışacak.

KİMLİK İBRAZI ŞART

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri TC kimlik numaralı kimlik belgeleriyle oy verebilecek. Oy sandıkları 17.00’den önce açılamayacak..

HASTA VE YAŞLILARA ÖNCELİK

Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar. Okuma yazma bilmeyen seçmene, yardım istemesi durumunda, sandık kurulu başkanı parti işaretlerinin hangisinin hangi partiye ait olduğunu açıklayacak.

BUNLARA DİKKAT

Seçmenlerin oylarını kullanırken şu hususlara dikkat etmesi gerekiyor:

* Oyun geçerli sayılması için oy pusulasının üzerinde ’’evet’’ ya da ’’tercih’’ mühründen başka bir işaret, yazı veya imza bulunmayacak.

* Oy verme kabinine, cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla girilemeyecek.

* Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

* Onaylı sandık seçmen listesinde yazılı her seçmen, oy verme yetkisine sahip olacak.

* Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek.

* Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni aksaklıkları açıkça belli olanlar, o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımıyla oylarını kullanabilecek.

YORUMLAR...