Reklam
Reklam
Beykoz’dan Devlet gitti Şehir geldi!

Beykoz’dan Devlet gitti Şehir geldi!

Beykoz Belediye Meclisi, Kasım ayı olağan toplantılarının 2. oturumunu gerçekleştirdi.

Beykoz Belediye Meclisi, Kasım ayı 2.oturumunu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirdi. Ülke ve Beykoz’a dair pek çok konunun tartışıldığı meclis toplantısında Devlet Tiyatroları’nın Beykoz’dan gitme kararını değerlendiren Başkan Yücel Çelikbilek, “Sanata ilgi yoksa, sanatçı ne yapsın!” dedi.

Açılış ve yoklamanın ardından öncelikle 02.11.2015 tarihli tutanak oylandı. CHP Belediye Meclis Üyesi Süleyman Kılıç’a geçirmiş olduğu trafik kazasından dolayı geçmiş olsun dileklerini ileterek meclisi açan Başkan Yücel Çelikbilek, daha sonra gündem dışı konuşmak isteyen meclis üyelerine söz verdi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: İnsanlar başkalarını yaşattıkları sürece yaşarlar!

Bunun üzerine CHP Belediye Meclis Üyesi Hakkı Emanet söz istedi. Emanet, 3-9 Kasım Organ Bağışı ve Nakli Haftası’nı kutlayarak, “Beden yok olmadan, can olsun” mesajını verdi.

Emanet’in sözlerine ilişkin açıklamada bulunan Başkan Çelikbilek, geçmiş dönemlerde bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, organ bağışının başka canları kurtarmak adına olgun bir davranış olduğunu söyledi. “İnsanlar başkalarını yaşattıkları sürece yaşarlar” diyen Başkan Çelikbilek, bu konuya herkesin biraz daha duyarlı yaklaşmasını istedi.

AK Parti Meclis Üyesi Emine Ünlü: Ülkemizi çok çalışarak şaha kaldıracağız!

Daha sonra AK Parti Belediye Meclis Üyesi Emine Ünlü de grubu adına söz aldığını belirterek, öncelikle herkesin Hicri Yeni Yılını ve Muharrem Ayını kutladığını ifade etti. Sözlerine Cumhuriyet’in 92.yılını kutladığını da ekleyerek devam eden Ünlü, şunları söyledi: “Cumhuriyeti yüceltip, sürdürmek her Türk vatandaşının görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetin 92.yıl dönümünü kutluyorum. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Bugün de Türk Milleti, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne tekrar istikrar, tekrar hizmet, durmak yok yola devam dediği için milletimize en kalbi duygularla teşekkür ediyorum. Milletimiz şunu bilmelidir ki, gece gündüz çalışarak 13 yıldır yaptığımız gibi güzel ülkemizi şaha kaldıracağız. Bunu yapmak boynumuzun borcudur. Millet bize, ‘Biz sizin arkanızda olcağız’ dedi. Bizde bugüne kadar olduğu gibi yine milletle yürüyeceğiz. 1 Kasım seçimleri Türk Milletine hayırlı olsun”.

Ünlü’nün konuşması esnasında araya giren CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün’ün “Siyaset yapmasaydı, iyi olacaktı” demesini kadına yönelik yapılan saygısızlık olarak değerlendiren Başkan Yücel Çelikbilek, kadın meclis üyelerinin konuşmaları sırasında erkek meclis üyelerinin müdahale etmemesi konusunda uyardı. “Bu da kadınlara yönelik meclisimizin pozitif ayrımcılığı olsun” diyen Çelikbilek, bunun erkek meclis üyeleri tarafından gereklilik haline getirilmesini istedi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: Sanata ilgi olmayınca sanatçı ne yapsın!

CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel de, Şehir Tiyatrolarının tekrar Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde sergilenecek olmasını güzel bir haber olarak değerlendirdiğini ifade ederek, emeği geçen herkese bu konuda teşekkür etti.

Gülay Demirel’in sözleri üzerine ufak bir hatayı düzeltmek istediğini belirten Başkan Yücel Çelikbilek, Demirel’in ‘tekrar’ kelimesini yanlış kullanıldığını söyleyerek; “Şehir Tiyatroları değil de daha öncekileri Devlet Tiyatroları’ydı. Şimdi Şehir Tiyatroları burada devreye girdi” dedi. Devlet Tiyatrolarının seyircisizlikten gittiği ifade eden Başkan Çelikbilek: “Sanata ilgi olmayınca sanatçı ne yapsın! Onlarda çekip gidecekler. Boş perdelere, boş duvarlara kendi kendilerine oynamalarını herhalde bekleyemezsiniz. Şehir Tiyatrolarının son yıllarda kapasitesi ciddi bir şekilde arttı. Bilet fiyatları çok yükseldi. Ama Beykoz’da nedense ilgi yok. İçimizde kültür merkezine en yakın oturan kişi Suha Bey. Suha Beye sorsak, kaç kere Devlet Tiyatrolarını takip ettiniz, diye...Bana sorsanız, ben iflas ederim. Bu konuda size örnek olacak bir Başkan değilim. Bu benim bir ayıbımdır. En yakındaki bir arkadaşımız dahi vakit ayıramamışsa, o zaman biz Beykoz’da neyi geliştireceğiz? Meclis üyeleri bile tiyatroya gitmeyi kendine görev bilmemişse, alışkanlık yapmamışlarsa, çok kenar kesimde kalan insanlarımıza ‘Niye tiyatroya gitmedin?’ diye hangi sözü söyleme hakkını kendimizde görebiliriz. Siz insanlardan ilgiyi görürseniz, kültür merkezi yapmayı kendinize görev bilirsiniz. Bu konuda kendimizi yenilememiz lazım” şeklinde konuştu.

Başkan Çelikbilek’in tiyatro konusunda Beykoz’daki ilgisizliği eleştirmesi üzerine Gülay Demirel, bu konuda insanlarda farkındalık oluşturulması gerektiğini ifade etti. Konya Gezileri, Edirne Gezileri gibi Belediyenin düzenlemiş olduğu etkinliklerden yola çıkarak tiyatro konusunda fikir beyan eden Demirel, tiyatro içinde bu tür bir etkinlik düzenlenebileceğini ve insanlarında tiyatroya bu yolla alışabileceğine dikkat çekti.

Demirel’in önerisini değerlendirebileceklerini aktaran Başkan Çelikbilek, “Yetişkin tiyatrolarına ilgi az. Çocuk oyunlarına müthiş bir ilgi var. Bu da bir kazanım. Belki çocuğu için gelen veli kendisi içinde bir gün tiyatroya gidebilir” dedi.

CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün: Yarattığınız bu korku imparatorluğu fazla sürmez!

Konuşmalar sonrasında CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün, Emine Ünlü’nün konuşmasına erkek-kadın ayrımını düşünerek sözünü kesmediğini, konuşmasını siyasi yönde yaptığını ifade ederek, “Yarattığınız bu korku imparatorluğunun fazla sürmeyeceğini düşünüyorum” dedi. Düzgün, tiyatro konusunda da Adem Çalışkan’ın Kültür Müdürü olduğu bir yerde ne insanların tiyatroya gidebileceğine ne de seyredebileceğine dikkat çekti.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: Siz büyük bir milletin evlatlarısınız!

Düzgün’ün ifadelerine yanıt veren Başkan Çelikbilek: “Vatandaş gitti sandık başına, seçim olmaz dediler, Allah’a şükür oldu. Bu Türk Milleti için bir itibardır. 78 milyon insanın olduğu bir ülkede 54 milyon insan oy kullandı. 3 tane şey konuşuluyor ya! Bu Amerika’da bile yok. Amerika’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri en az 15-20 gün sonra belli oluyor. Türkiye’de 2 saat sonra belli oluyor. Avrupa’da yok bu! Kendinizi lütfen küçük görmeyin. Siz büyük bir milletin evlatlarısınız. Her noktada, demokraside de Avrupa’nın çok önüne geçtik” diyerek, Bursa’da Bağımsız Milletvekili Adayı olan kişiyi örnek gösterdi. Bağımsız Adayın sandığa eşiyle oy vermeye gittiğinde bile, oy verdiği sandıktan sadece kendisi için 1 oy çıktığını söyleyen Başkan Çelikbilek, “Hiç kimsenin kimseyi dilediği gibi ikna etmesi mümkün değil” şeklinde konuştu.

Gündem dışı konuşmaların sonrasında gündemde olan Sözleşmeli Personel alınımı hakkındaki İnsan Kaynakları Müdürlüğü teklifi oy birliği ile Hukuk Komisyonu’na havale edildi. 

YORUMLAR...