Reklam
Beykoz’da istihdam çözümlerinde yeni bir adım

Beykoz’da istihdam çözümlerinde yeni bir adım

İŞKUR ve Beykoz Belediyesi arasında imzalanan protokolle 100 ilçe sakini belediye bünyesinde iş başı yaptı.

İŞKUR ve Beykoz Belediyesi arasında imzalanan protokolle 100 ilçe sakini belediye bünyesinde iş başı yaptı. Park-bahçeler ve temizlik işlerinde istihdam edilen vatandaşlar  kurumda 6 ila 9 ay süreyle çalışacak. 

İş bulmada güçlük çeken dezavantajlı grupların istihdamını artırmak amacıyla İŞKUR tarafından geliştirilen Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında belediye bünyesinde 100 ilçe sakini istihdam edildi.

Beykoz Kariyer Merkezi aracılığıyla duyurulan ve İŞKUR danışmanları tarafından yapılan görüşmeler neticesinde kabul edilen adaylar; park bahçeler, bitki dikimi, budama, temizlik gibi işlerde iş başı yaptı.  

Belediye işlerinde istihdam edilenler arasında iş bulma konusunda dezavantajlı grup olan 35 yaş üstü kadınlar, engelliler ve sabıkalılar yer alıyor.

Protokol gereği çalışanların maaşı İŞKUR tarafından ödenirken sosyal güvenlik sigortaları belediye tarafından karşılanıyor. 

Beykoz Kariyer Merkezi aracılığıyla aynı statüyle, Beykoz Bitkisel Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde ayrıca 50 kişi istihdam edildi.

Toplum Yararına Program (TYP) Nedir?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

Katılım Şartları Nelerdir?

§  Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

§  18 yaşını tamamlamış olmak,

§  Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,

§  Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),

§  TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak,

Katılımcılar Nasıl Seçilmektedir?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

§  Noter kurası yöntemi,

§  Liste (başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi,

§  Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

Katılımcılara Hangi Ödemeler Yapılmaktadır?

§  Asgari ücret

§  Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri

TYP Hangi Alanlarda Uygulanmaktadır?

§  Çevre temizliği

§  Kamusal altyapının yenilenmesi

§  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi

§  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması

§  Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması

§  Ağaçlandırma

§  Park düzenlemeleri

§  Vadi ve dere ıslahı

§  Erozyon engelleme çalışmaları

YORUMLAR...