Reklam
Reklam
Beykoz’dan Sarp’a ’’Barış Yürüyüşü’’ tamamlandı

Beykoz’dan Sarp’a ’’Barış Yürüyüşü’’ tamamlandı

Mustafa Aksoy ve Resul Kalyoncu’nun Beykoz’dan Sarp’a başlattığı  “Barış Yürüyüşü” tamamlandı.

Beykoz’da yaşayan Mustafa Aksoy ve Resul Kalyoncu din, dil, ırk, renk ayrımı yapılmaksızın, aynı dünya üzerinde yaşayabilen insan topluluğu olabilmek için “Barış Yürüyüşü” adı altında Beykoz’dan Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki Sarp Sınır Kapısı’na 1.623 km yürüdü.

Aslen Rize Ardeşenli olup 1992 yılı Beykoz doğumlu olan Mustafa Aksoy ile 1979 Rize Çayeli doğumlu Beykoz’da esnaf olarak çalışan Resul Kalyoncu çıktıkları “Barış Yürüyüşü”nü 52 günde tamamladı.

Araç kullanmadan yaya olarak yola devam eden ve yol üzerinde uygun olan yerlerde çadırlarını kurarak konaklayan ikili 27 Eylül’de başladıkları yürüyüşü 52 günde, 2 milyon 119 bin 913 adım atarak 1.623 km ile tamamladı.

Barış kazanacak

Gerçekleştirdikleri yürüyüş hakkında Beykoz Güncel Haber’e açıklama yapan Resul Kalyoncu şunları söyledi; “Yürüyüşümüz boyunca tanıştığımız herkese empati kurmamız gerektiğini ve sevgi ile barış ortamının yaratılacağını söyledik. Kimi zaman küfür yedik, kimi zaman tartıştık fakat hep insanlık noktasında buluştuk. İnsan olmak, ne ırk, ne din, ne dil ne de renk meselesi değildir. İnsan olman bir bütünü kucaklamaktır. Doğayı, hayvanları ve bütün insanları kucaklamak. Bunu anlamamız için önce kendi yanlış yargılarımızın farkına varıp onları değiştirmeliyiz. Yol boyunca hep daha fazla sevgi sunduk, paylaşımda bulunduk. Karşılığını ise insanların bize olan desteklerinden alıyoruz. Bu hazzın tarifi yok. Bizlerin yürüyüş sırasında edindiği tutum insanların kendi hatalarını farketmelerine yardımcı oluyor. Bir çok arkadaşımız yürüyüşten önce olan düşüncesinde değişme olduğunu beyan etti. Değişen zamanda ve gelişen teknoloji de, kültürler, gelenek görenekler unutulmaya mahkum duruma geldi ve insanların birbiri ile olan samimi ilişkileri zedelendi. Çağımızın en büyük sorunu iletişim bolluğu içinde iken iletişimsiz kalmak. Biz bu bağlamda ortak bir iletişim alanı oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Barış kazanacak”

YORUMLAR...