Reklam
Ebru Sanatı’nın UNESCO’ya kabulü Beykoz’da kutlandı!

Ebru Sanatı’nın UNESCO’ya kabulü Beykoz’da kutlandı!

Ebru Sanatı’nın UNESCO tarafından ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ listesine alışının 2.yıl dönümü Beykoz’da kutlandı.

UNESCO’nun 190 ülkenin 24-29 Kasım 2014 tarihleri arasında katıldığı ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda ebru sanatı dünyanın ortak mirası olarak kabul edilmişti. Bu yıl kabul edilişinin 2.yılını dolduran Ebru Sanatı’nın Beykoz’da bugünün önemi unutulmadı.

Beykoz Halk Eğitim Merkezi’nde Ebru Öğretmeni olarak görev yapan Nezahat Koptagit ile öğrencileri, bugünün anlamına özel olarak Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde Ebru Sanatı’ndan icra etmiş oldukları eserleri sergiledi. Bu önemli sanat sergisinin sponsorluğunu ise Beykoz Doğu Karadenizliler Derneği üstlendi. Ebru ile süslenmiş; perdeler, tablolar, kumaşlar ve ev aksesuarları görenlerin büyük beğenisi kazandı.

Serginin açılışına; 5.Dönem Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi Müdürü Coşkun Tosun, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Sekreteri Murat Şentürk, Beykoz Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Emin Yavuz, KAS-DER Beykoz Üyeleri, Beykoz Trabzon Derneği Üyeleri ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sergi açılışı öncesi kısa bir konuşma yapan Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur; “Biz Halk Eğitim olarak kurslar açıyoruz. Ebru kursumuzda bizim yıllar önce açtığımız bir kursularımızdan bir tanesi. Ama artık bunun değerinin, büyüklüğünün dünya tarafından bilinmesi de önemli bir konu. Bu yüzden bu sergimizi Halk Eğitim olarak elimizden geldiğince destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Mamur’un ardından konuşma gerçekleştiren 5.Dönem Belediye Başkanı Muharrem Ergül de bu tür sanatsal etkinliklerden son derece mutluluk duyduğunu, özellikle bir yöre derneğinin bu tür sanatsal bir etkinliğe katkı sunması da son derece memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Katılımın az olmasını da başka bir bakış açısından değerlendiren Ergül: “Sanki bin kişi varmış gibi hissediyorum” diyerek gerçekten bu sanatı önemseyen ve sanata önem veren kişilerin bulduğunu belirtti.

Konuşmaların sonrasında katılımcılar birlikte açılış kurdelesini keserek, sergiyi gezdi. 

YORUMLAR...