Reklam
Reklam
CHP Beykoz’da kazanan gençlik oldu!

CHP Beykoz’da kazanan gençlik oldu!

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın 35.Olağan Kongresi’nde genç aday Mahir Taştan ve genç ekibi yönetim koltuğuna oturdu.

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı 35.Olağan Kongresi’ni Akbaba Karya Düğün Salonu’nda yoğun bir katılımla gerçekleştirdi. Partililere destek amaçlı CHP İstanbul Milletvekilleri Yakup Akkaya ve Oğuz Kaan Salıcı’da kongrede bulundu. 400 delegeden 388 delegenin oy kullandığı seçimde genç başkan adayı Mahir Taştan geçerli 382 oyun 162’sini alarak, CHP Beykoz’un yeni İlçe Başkanı olarak seçildi.

Divan Başkanlığını Mehmet Durakoğlu; Katip Üyeliklerini ise Ege Ercan, Cemal Öztürk,İsmet Toprak ve Sedat Başalan’ın yaptığı kongre de, Zerrin Bekar, Mahir Taştan, Seyit Usta ve Şevket Arıkan başkanlık için yarıştı.

Oy verme işlemi 16.00’da başladı ve 18.00 itibari ile sona erdi. 388 delegenin oy kullandığı ancak, 382 oyun geçerli sayıldığı kongrede; Mahir Taştan 162, Şevket Arıkan 118, Seyit Usta 83, Zerrin Bekar ise 19 oy aldı.

Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği kongrede, tüm adaylar sonuçtan memnun olunduğunu belirterek, bu kongrenin tek kazananın Cumhuriyet Halk Partisi olduğuna dikkat çekerek, kol kola zafer tablosu verdi.

Şevket Arıkan: Örgütlenmede Beykoz’da reforma ihtiyaç vardır!

1 dakikalık saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını İlçe Başkanı Şevket Arıkan yaparak, öncelikle kongrenin hayırlı olmasını temenni etti. Kongrenin Cumhuriyet Halk Partisi ailesinin bayram günü olduğunu ifade eden Şevket Arıkan, parti içi bütünlüğe ve birliğe dikkat çekti. Partinin temel ilkesinin ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ olduğunu belirterek sözlerini sürdüren Arıkan: “Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri barıştan yanadır ve barış talep etmektedirler. Ülkemiz gergin. İç güvenliğimiz de ve dış güvenliğimiz de ciddi sorunlar yaşıyoruz. Bu sıkıntıları ortadan giderebilmek için Cumhuriyet Halk Partisi üyesinden, genel başkanına kadar her kademeden partisine sahip çıkmalı ve partisinin sorunlarının çözümünde destek olmalıdır. Üyelik sorunundan, genel merkez sorununa kadar bir dizi sorunlarımız var. Bu parti %25’e çakılıp kalamaz. Bu zinciri Cumhuriyet Halk Partisi üyesiyle, örgütüyle, yönetimiyle, genel başkanıyla ne yapıp, ne edip kıracaktır. Örgütlenmede parti reform yapmalıdır. Beykoz’da da reforma ihtiyaç vardır. Parti görevini red eden hiç bir üye kendinde bu hakkı görememelidir. Partililik bu değildir. Partililik, görevin büyüğü ya da küçüğü demeden o göreve sahip çıkmayı gerektirir” şeklinde konuştu. Son olarak delege seçimlerine de konuşmasında değinen Arıkan, bazı mahallelerde üç kişi oy kullanarak delege tespiti yaptığından duymuş olduğu üzüntüyü paylaştı.

Arıkan’ın konuşmasının ardından başkan adayları tarafından divana seçime blok liste ile gidilmesi yönünde önerge verildi. Önerge oylamaya sunularak, 1 kişi haricinde oy çokluğu ile kabul edildi.

Hesap raporları okunması sırasında gerginlikler yaşandı...

Sonrasında faaliyet raporları ve hesap kesim raporları dönem dönem okunarak, partililere bilgi verildi. Bugüne kadar olan İlçe Başkanlığı dönemleri sırası ile Hızır Yılmaz, Musa Aksu, Bahadır Yavuz, Seyit Usta ve 2 dönem Şevket Arıkan olmak üzere 6 yönetim değerlendirildi. Ancak, bu yönetimlerin ilk 3 dönemi için İl Disiplin Kurulu’nda bir kovuşturma işlemi yapıldığı için herhangi bir karar alınamadı. Divan tarafından bu konuda partililere bilgi vermek açısından usül tartışması açıldı.

İlk sözü alan partili Gökhan Taneri Vural, kimsenin ne faaliyetten ne de hesaplardan bir şey anlamadığını ifade ederek, partinin gerek yerelde gerek genel seçimlerde kan kaybettiğini söyledi ve artık bir toparlanmanın olması gerektiğine vurgu yaptı. Hesap raporlarına değinen Vural, insani ve parasal kaynakların hiçe kullanım olup, olmadığını araştıracağını ifade ederek, kendisinin buna şerh koyacağını söyledi.

Bunun üzerine açıklama yapma gereği duyarak söz aldığını belirten ve Hızır Yılmaz döneminde İlçe Sekreteri olarak görev yapmış olan Kemal Özçelik, Vural’ın konuşmasını yanlış bulduğunu belirterek, bir dönemi zan altında bırakmanın doğru bir davranış olmadığını ifade etti. Vural’ın bir dönem kendisinin yol arkadaşıyken çeşitli yerlere şikayette bulunduğunu fakat, şikayetinin dikkatte alınmadığını aktaran Özçelik,  sonrasında Vural’ın şikayetiyle bir komisyon oluşturulduğunu ve iddialara ilişkin kendisine hiçbir şey sorulmadığını söyledi.

Adnan Kamil Güner’de konuya dair kısa bir söz hakkı alarak, kimseye düşmanlık duymadıklarını, eşitlik hakkını ön planda tutarak araştırma sonucu raporu hazırladıklarını söyledi.

Bahadır Yavuz dönemine ait söz alan Topçu Kılıç, komisyon raporu belgelerinin basına sızması sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi’nin zayıf düşmesine sebep olunduğunu ifade ederek, maddi konularda disiplin kurulunun teknik olduğunu ve rapor hazırlamanın karşılıklı bir iletişim olduğunu vurguladı.

Bu konuda Kenan Özdemir’de herkesin hesap verebilir olmasına dikkat çekerek, bundan sonrada parti olarak hesap sormaya devam edeceklerini söyledi.

Son konuşmacı olarak söz alan Bahadır Yavuz’da, Şevket Arıkan’ın ikinci yaptığı komisyon toplantısında çağrılmadıklarını, haberlerinin bile olmadığını ifade ederek, “İlçe Başkanı, o ilçenin namusudur. Biz öyle gördük. Toplanalım, ortak karar verelim. Hiçbir şeyden haberimiz yok. Biz icraya verilecekmişiz. Belgeler deniliyor, o belgelerin hepsi ilçedeydi” dedi.

Yavuz’un sözleri üzerine cevap vermek üzere kürsüdeki yerini alan Şevket Arıkan, tek tek ulaşmasına rağmen bu kişilerin kendilerine bilgi vermediğini ve her dönemin hesap verme mecburiyetinde olduğunu, hatta kendi döneminin dahi araştırılmasını istendiğini söyledi.

Yakup Akkaya: Bu kongrenin kaybedeni olmayacaktır!

Konuşmaların sonrasında Milletvekili Yakup Akkaya söz alarak, partililere seslendi. Kongrelerin bir demokrasi şöleni olduğuna değinen Akkaya: “Adaylarımızın hepsi çok kıymetlidir. Bu kongrede elbette ki yarış olacaktır. Ama kaybeden olmayacaktır. Çünkü, bütün adaylarımız Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısı için aday olmuşlardır. Dolayısıyla kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olacaktır. Esas enerjimizi biz parti içinde dedikodularla harcıyoruz. Seçim sonucunda çıkan eksiklerimizi iyi değerlendirmeliyiz ve ona göre çalışmalıyız. Öncelikle kendi içimizde tartışmalardan kurtulmamız lazım” şeklinde konuştu.

Mahir Taştan: Kazanan Cumhuriyet Halk Partisi’dir!

Akkaya’nın konuşmasının ardından başkan adayları tek tek kürsüdeki yerini alarak kısaca kendilerini, siyasi geçmişlerini partililere anlattı. Sonrasında oy verme işlemine geçildi. Ancak, yoğunluğun çok olması ve saatin ilerlemesinden yakınan delegeler zaman zaman sistemlerde bulundu. 388 delegenin oy kullandığı ancak, 382 oyun geçerli sayıldığı kongrede; Mahir Taştan 162, Şevket Arıkan 118, Seyit Usta 83, Zerrin Bekar ise 19 oy aldı.

Zerrin Bekar, Şevket Arıkan ve Seyit Usta, Mahir Taştan’ı tebrik ederek, arkasında olduklarını söyledi. “Kazanan Cumhuriyet Halk Partisi’dir” diyerek zafer pozu veren adaylar, partinin vereceği her türlü göreve hazır olduklarını söyledi. Coşkulu bir zafer konuşması yapan yeni İlçe Başkanı Mahir Taştan, devrim gençliktedir ve yaşaşın sol diyerek; “Cumhuriyet Halk Partisi’nin her kongresi bir vatan mücadelesidir. Bu nedenle bu vatan mücadelesinde yan yana duran tüm dostlarımızı, üyelerimizi saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi, Türk halkının var olma iradesidir. Bağımsızlık aşkıdır, özgürlük sevdasıdır. Daima plan, daima program etkinlikleri ile karşınıza çıkacağız. Kadromuzla beraber tüm enerjimizle çalışmaya hazırız!” şeklinde duygularını aktardı.

Yönetim Listesi:

Taner Aksu

Coşkun Atalar

Çimen Baturalp

Rauf Çavdar

Elif Çelik

Basri Demirci

İbrahim Durkoç

Cem Dükel

Temel Karadeniz

Hikmet Karapunar

Hüseyin Okumuş

Oğuz Rençber

Gamze Hatice Tuğ

Oya Burcu Yaman

Beyza Yavuz

Canşah Yılmaz

İl Delege Listesi:

Yücel Akdemir

Mahmut Atom Doruk

Cansu Duran

Kemal Durmuş

Aydın Düzgün

Turan Engin

Nilgün Tunalı Köksal

Ümit Serdal Okuyan

Mahir Taştan

Yücel Zara

YORUMLAR...