Reklam
Reklam
Beykoz’da engelliler, engellerini beraber aşıyor!

Beykoz’da engelliler, engellerini beraber aşıyor!

Beykoz Özel Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle,  bir program düzenlendi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Beykoz’da kutlanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Anadolu Feneri Ayetullah Keser Eğitim Uygulama Okulu’nda düzenlenen bir etkinlikle kutlanan Engelliler Günü, bu kez de Beykoz Özel Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin ev sahipliğinde kutlandı.

Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Kaymakam Ahmet Katırcı, Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk ve Muharrem Kaşıtoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Şube Müdür Nejla Çağlayan, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Toplumu engellilere karşı biraz daha duyarlı hale getirebilmek, akıllarda yer eden ‘engelli’ kavramının algısını değiştirmek üzere düzenlenen etkinlikte, engelli bireylere fırsat verildiği sürece engellerinin nasıl ortadan kalktığının mesajı verildi. Müzik, tiyatro gibi yeteneklerini sergileyen engelli öğrenciler, göstermiş oldukları performansla büyük beğeni ve alkış topladı.

Günün anlam ve önemini belirtmek üzere ilk söz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’a verildi. Bozbay, engelli bireylerin topluma kazandırılması gerektiğini ve bunun da hem devlet hem de toplum tarafından onlara karşı uygulanabilecek politikalar eşliğinde olabileceğini söyledi. Engel çeşidinin bireyden bireye farklılık gösterdiğini, doğuştan ya da sonradan kazanılan engellerin olduğuna, olabileceğine dikkat çeken Bozbay, ateşli hastalık sonucu gibi sonradan olabilecek engeller konusunda ailelerin biraz daha bilinçli olması gerektiğini vurguladı.

Hemen sonrasında söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’da, engelli bireylerin toplum içerisindeki önemine işaret ederek, onların engellerini kaldırmanın toplum olarak herkesin sorumluluğunda olduğunu ifade etti.

Son konuşmacı olarak kürsüdeki yerini alan Kaymakam Ahmet Katırcı’da, engellileri topluma kazandırmak gerektiğini belirterek, onları sınıflandırmadan, ‘anormal’ mantığından uzak bir şekilde değerlendirmek gerektiğini söyledi. Toplumun bu konuda farkındalık kazanması gerektiğinin de altını çizen Kaymakam Katırcı, herkesi engellilere karşı duyarlı olmaya çağırdı.

Öğretmen Oğuzhan Güral’den insanlık dersi!

Günün en güzel konuşmasını ise, görme engeli olan öğretmen Oğuzhan Güral yaptı. Görme engeline rağmen, hayattan kopmayan Gürel, insanlığa da aslında çok güzel, çarpıcı bir mesaj verdi. Sahne de şiir okuyan, şarkı söyleyen engelli öğrencileri işaret eden Güral: “Aslında onları o esnada bize ne kadar çok benzediği için alkışlıyoruz. ‘Aaa, bizim gibi şiir okuyor, bizim gibi olmuş’ diyerek, zaten onları normalleştirmiyoruz. Aksine ayırıyoruz” dedi.

Engelli öğrenciler yeteneklerini sergilediği etkinlik, yaklaşık 2 saatin sonunda son buldu. 

YORUMLAR...