Reklam
Reklam
Beykoz’da her engeli birlikte aşıyorlar!

Beykoz’da her engeli birlikte aşıyorlar!

Beykoz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği,  okullarına katkı amaçlı kahvaltılı bir program düzenledi.

Beykoz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği, okullarının ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik düzenlediği kahvaltılı program ile hem dayanışmasını güçlendirdi hem de topluma bir kez daha duyarlılık konusunda çağrıda bulundu.

İBB Beykoz Sosyal Koru Tesisleri’nde düzenlenen programa Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek katkı da bulunmasına rağmen başka bir programının olmasından ötürü katılamazken; CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan, CHP meclis üyeleri Cavit Gül, Deniz Yıldız ve Süleyman Çalık, BİSK Başkanı Asım Özdemir, Çubuklu Spor Kulübü Başkanı Coşkun Tosun, Beykoz Spor Kulübü Başkanı Zeki Aksu ile engelli öğrenciler ve aileleri katıldı.

Toplumu engellilere karşı bilinçlendirmek, onlarında toplumun bir parçası olduğunu herkese kabul ettirmek ve engelli kavramının algılarda değişmesi üzerine bir çok vurgunun yapıldığı programda; önce engelli öğrencilerin yapmış olduğu etkinlikler, beceriler sinevizyon gösterimi şeklinde katılımcılarla buluştu. Sunumunu Pembe Toprak’ın yaptığı programda sonrasında ‘okullarının dış cephesini yaptırmak üzere’ başlatılan çekiliş yarışması, katılımcıların eğlenceli vakit geçirmesini sağladı. Çekilişte çıkan numaralara engelli öğrencilerin yapmış olduğu el emeği, göz nuru çeşitli ürünler hediye olarak takdim edildi. Ayrıca, programın yapıldığı yerde bu ürünlerin sergilendiği küçük bir standa da yer verildi. Birbirinden özel ve değerli bu ürünler, çok şeyde anlatır gibiydi. Okul Aile Birliği bunlara ilişkin Beykoz Güncel Gazetesi’ne özel şu mesajı verdi: “Engelli çocuklarımıza iş imkanı tanınmasını istiyoruz. Bu ürünlerini satabilecekleri ufak bir stant da yetkililerimizden önemle rica ediyoruz”.

CHP Grubu’ndan engellere karşı duyarlılık çağrısı!

Beykoz Güncel Gazetesi’ne özel engellilere yönelik düşüncelerini, yapılması gerekenleri anlatan Belediye Meclis Üyesi Cavit Gül, “Hepimiz bir gün engelli olabiliriz. Dolayısıyla engellileri göz ardı etmemiz gerekir. Onlar bizim başımızın tacı. Engelli birini gördüğümüzde duyarlı davranmalı, onların sorunlarına ilgi göstermeliyiz. Onlara sahip çıkalım” diyerek toplumu duyarlılığa davet edereken; Belediye Meclis Üyesi Deniz Yıldız, “Yaşadığımız ülkede maalesef fiziksel değil, beyinsel engeller var. Çünkü, engellilerimizi anlamıyorlar. Örneğin, geçenlerde bir yerde denk geldim; engelli parkurunun tam önüne elektrik direği koymuşlar. Umarım yetkililer kısa zamanda bunun farkına varırlar” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Belediye Meclis Üyesi Süleyman Kılıç da, “Engellilerimize sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Hepimiz birer engelli adayıyız. Onların yaşamsal sorunlarına ciddi bir şekilde eğilmemiz ve sorunlarına çözüm üretmemiz lazım. İnsanları bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan ise, engellilerin yaşam kalitesinin arttırılması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Beykoz’da engellilere yönelik eğitim veren iki okulumuz var. Bu okulların her türlü araç-gereç ve sosyal imkanları çok eksik. Tüm Beykozlulardan bu okullara destek vermesini istiyorum. Unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız. Hiçbir zaman bunu aklımızdan çıkarmayarak hareket etmek zorundayız. Beykoz’umuzda engellilerle ilgili çok projelerin olduğunu düşünüyoruz. Bu konudaki projelerin mutlaka hayata geçirilmesi gerekir, onların hayatlarını kolaylaştırmamız gerekir. Onların yalnız olmadığını hissettirmeliyiz”.

Haber: Burcu Çelik

YORUMLAR...