Reklam
Reklam
CHP Beykoz’dan cam işçilerine destek

CHP Beykoz’dan cam işçilerine destek

CHP Beykoz İlçe Örgütü, Mersin’de işten atıldıkları için önce direnişe ardından açlık grevine başlayan işçilere destek verdi.

Mersin’de Kristal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Şişecam’a bağlı Anadolu Cam, Paşabahçe ve Trakya Cam fabrikaları ekonomik krizi neden göstererek, yaklaşık 200 kişiyi işten çıkarma kararı almıştı. Şişecam fabrikasının almış olduğu bu karar, 36 kişinin işten atılmasına neden oldu. Bu duruma sessiz kalamayan 36 Şişecam işçisi 50 gündür direnişte ve 6 gündür de açlık grevinde. Amaçları ise, işlerini sadece geri kazanmak.

Sendikaları olan Kristal İş’i görevini yapmadığını ve kendilerine sahip çıkmadığını ileri süren işçiler, sendikayı göreve davet etmek üzere Beykoz’da bulunan Genel Merkez’in kapısını çaldı. Bu durumu öğrenen CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan ve ilçe örgütü de, işçilere destek olmak amacıyla sendika yetkilileri ile görüştü ve ardından kısa bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşçi İsmail Yılmaz: Genel Merkez Yönetimini göreve davet etmeye geldik!

İşçi İsmail Yılmaz, durumu basına şu şekilde özetledi: “36 kişi işten çıkarıldı. 50 gündür direnişteyiz. İşe geri dönme adına mücadele veriyoruz. Bugüne kadar çeşitli girişimlerimiz oldu. Siyasi partilerle görüştük. Çalışma Bakanı Müsteşarı ile görüştük. Basın açıklamalarımız oldu. Bütün bunlardan sonuç alamayınca, biz geçen hafta eylemimizin 44.günü açlık grevine başladık. Mersin’de başlayan bu açlık grevimimizin İstanbul Genel Merkezi’nde devam edeceğini söylemiştik. Bugün burada 13 kişiyiz. Mersin’de de arkadaşlarımız direnişte ve açlık grevine devam ediyorlar. Amacımız, Şişecam’ın işten çıkardığı işçileri tekrar kendi çatısında işe alması. Çözüm noktasına getirilmesi amacıyla Kristal İş Sendikası Genel Merkez Yönetimini göreve davet etmeye geldik. Asli görevini hatırlatmaya ve bize sahip çıkmasını istemeye geldik. Kesin sonuç alınıncaya kadar biz Genel Merkez binasını terk etmeyeceğiz ve direnişimizi sürdüreceğiz”.

İlçe Başkanı Mahir Taştan: İşçilerimizin yanındayız!

Sendika yetkilileri ile görüşmesinin ardından basına kısa bir açıklama yapan İlçe Başkanı Mahir Taştan, işçilerin yanında olduklarını vurgulayarak, her türlü yardıma ve desteğe açık olduklarını belirtti. ‘Biz bir aileyiz, bizi kimse bölemez’ ve ‘Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz’ gibi sloganlar eşliğinde konuşmasını gerçekleştiren Taştan şunları söyledi: “Beykoz, işçi kentiydi. Beykoz’da bulunan 3 tane fabrikamız vardı ama, teker teker kapatıldı. Beykoz, bu direnişlere ev sahipliği yaptı. Geçmişte Kristal İş’in yaptığı direnişlere ev sahipliği yaptı. Bugün bizlerde işçilerimizin açlık grevi yaptığını duyduğumuzda Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Örgütü olarak dedik ki, ‘Bizlerde işçilerimizin yanındayız’. Beykoz’da işçilerimizin burnunun kanamaması için her türlü yardıma ve desteğe hazırız. Bu konuda daha verimli çalışma düzenleyeceğiz. Arkadaşlarımızın her türlü hak ve hukukun yanında olacağımızı bilmenizi isteriz. Burada yalnız değilsiniz. Beykoz halkı sizleri iyi tanıyor, iyi biliyor ve sizleri her zaman bağrına basar”.

Konuşmaların sonrasında Sendika Genel Eğitim Sekreteri İbrahim Bulut’ta konu ile ilgili duyarsız olmadıklarını ifade ederek, Pazartesi günü bu konu üzerine bir toplantı yapacaklarını söyledi. 

YORUMLAR...