Reklam
Reklam
Müftü Demirtaş Fütüvvet ve İslam’ı anlattı

Müftü Demirtaş Fütüvvet ve İslam’ı anlattı

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İslam Ahlakı’nın kaynaklarından birisi olan Fütüvvet konusunu SEMERKAND TV’de işledi.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İslam Ahlakının kaynaklarından birisi olan Fütüvvet konusunu SEMERKAND TV’de işledi. Her hafta farklı bir müftüyü konuk alan  Rahle İsimli Program bu hafta Beykoz Müftüsünü ağırladı. İki saat süren programda Fütüvvet ve Din konusu işlendi.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Türk Milletinin Fütüvvet (delikanlılık/yiğitlik) ruhuna sahip bir millet olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Gerek Selçuklu ve gerekse Osmanlıyı incelediğimizde sosyal hayatın dinamikleri çerisinde  Fütüvvet ahlakının önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz. Selçuklu’da Fütüvvetnameler , Osmanlı’da Ahilik Teşkilatı bu delikanlılığın yansımalarıdır. Bir esnaf teşkilatı olan Ahilik , değerler üzerine kurulmuş  bir esnaf teşkilatıdır. Belli değerleri özümsemiş insanlar üretime katılabiliyor.”

Müftü Demirtaş, delikanlı olmanın 3 şartı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Delikanlı olmanın 3 temel özelliği vardır: 1- Dağarcığında Bilgi ( marifet), 2- Ellerinde hüner ( meslek sahibi olma) 3 – Davranışlarında merhamet ve erdem..”

İlki Programı 30 Aralık Çarşamba günü yayınlanan programın tekrarı 2 Ocak Cumartesi günü saat 22.00’de Semerkand TV  ekranlarında tekrar yayınlanacak.

YORUMLAR...