Reklam
Reklam
Mustafa Babuz

Semtini seven vatanınıda sever

Sevgili Beykozlular,

Öncelikle Beykoz Güncel Haber Ailesine şahsımı dahil eden yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Beykoz okurları ile köşe yazısı olarak ilk kez semtimin tarihi, doğal, kültürel, manevi, sosyal konularını paylaşacağım.

Kendimi tanıtayım: 1967 yılında Rize-Hemşin Nurluca köyünde doğdum. İlköğretimi Hemşin’de, Orta ve liseyi Anadoluhisarı’nda tamamladım. İş hayatına başladığımdan eğitimimi noktaladım. Evli iki çocuk babasıyım. 1981 yılından itibaren iş hayatına atıldım.

Dış ticaret Lojistik hizmetler sektöründe yönetici olarak görev yapmaktayım. 1981 yılında Anadoluhisarı Turizm ve Kalkınma Derneği’nde Halk Oyunları ve Turizm eğitimi gördüm. Sonraki yıllarda dernekte yönetim kurulu üyeliği, Çevre Komisyonu Başkanlığı, 2011-2013 yıllarında aynı dernekte başkanlık, Anadoluhisarı Spor Kulübünde Yönetim Kurulu Basın Danışmanlığı ve BİSK Beykoz Yönetim Kurulu’nda görev yaptım. Halen Anadoluhisarı Turizm ve Kalkınma Derneği Başkanlık görevimi sürdürmekteyim.

Öncelikle belirtmeliyim... ANADOLUHİSARLI OLMAK AYRICALIKTIR...

Çok popülist olacak ama yazılarımda belirteceğim semtimin önemini anlayacaksınız. Çünkü Anadoluhisarı her yönüyle Beykoz ilçesinin en eski semtidir. Bu bilgi ünlü doğa tarihçi yazar Doğan Kuban’ın belirttiği gerçek bilgilere göre semtimiz İstanbul’un fethinden 50 yıl önce kurulmuş yerleşim yeri ilk Müslüman mahallesidir ve 621 yıllık tarihi geçmişi vardır. İstanbul Anadolu yakasındaki 569 yıllık Fatih Sultan Mehmed’in bayraktarlığını yapan Muhaşşi Sinan’a ait camii ile sübyan mektebi bulunmaktadır. Daha nice kültür, doğa, tarih hazinesini barındırmaktadır...

Hisarımız ve çevresindeki tarihi değerleri sizlerle paylaşıyorum. Daha sonraki yazılarımızla ayrıntılı olarak ele alacağım.

Anadoluhisarı sadece kalesi ile anılmamalı, diğer saklı güzelliklerini de sunmalıdır. Küçüksu Kasrı, Muhaşşi Sinan Camii, Fatih Camii, Küçüksu Valide Sultan Cami, Osmanlı döneminden önce Yıldırım Beyazıt Mezarlığı ,Rum Kilisesi, Göksu Deresi, Baruthane Çayırı, Küçüksu Çayırı (mesire yeri), Er Meydanı, Nişantaşı, Otağtepe, Toplarönü Namazgahı, Tarihi Çömlek Sanatı, Halat Fabrikası (Türkiye’de ilk), tarihi çeşmeleri, sultan 2. Mahmut’a ait Tuğra, yalılar vs.....

Semtimiz  birçok sanatçıya, yazara, yönetmene, şaire ilham kaynağı olmuş ve aşıklar bölgemizde aşk yuvalarını perçinlemişlerdir.

Bir çok iş adamı, sanayici, devlet adamı, önemli şahsiyetler, spor adamı-sporcular semtimizde huzurlu bir şekilde yaşamaktadır. Evrensel olarak tüm insanlığa mal olmuş bir semttir. 

Anadolu Hisarı, Göksu, Küçüksu, Göztepe, Yeni Mahallelerini kucaklayan özelliğe sahip Marka semt ve Beykoz’un GİRİŞ yüzü aynasıdır. Fakat maalesef Anadolu Hisarı, Beykozludan  daha çok ilçe dışından gelenlerin önemsediği, değer verdiği semt olmuştur. 

Dünya’da ender rastlanan doğa, tarih, kültür, manevi güzellikleri içinde barındıran, Allah’ın bize bahşettiği cennet bir semttir.

Artık semtimizi sadece kalesi ile değil Beykozumuzun giriş yüzü olarak tüm önemli değerleri ile öğrendiklerimiz, bildiklerimiz tarihi yaşayanlar, yaşadıklarımız, ecdadımızın bize emanet ettiği şekli ile gerçekleri araştırarak bilgilendireceğim.

Başlangıç olarak sadece objektifimizdeki görüşe göre anlatmaya çalıştım... Bölgemizdeki her bir eder ve sanatı her ay yazılarımla sizleri bilgilendirip yorumlarınızı okuyacağım. Sizleri aydınlatacağıma  inanıyorum. Çünkü 39 yıldır bu cennet semtte yaşıyorum ve semtin ilk derneği olan Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Deneği’ne başkanlık yapmaktayım. Bana bu gücü 1981 yılından itibaren öğrencisi olduğum derneğin kurucusu Onursal Başkan Avukat, Eğitimci, Araştırmacı Ferda Kazancıbaşı’nın emekleri ile kazandığımı ve genç nesillere örnek olup daha ileriye taşıma gereği doğmuştur.

2016 yılının albayrağımızın her zaman dalgalandığı ülkemize, milletimize, Beykoz’a, sevgi dolu tüm insanlığa, birliktelik içinde hayırlı olması dileği ile Allaha emanet olun.

SEMTİNİ SEVEN VATANINIDA SEVER

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...