Reklam
Beykoz’un köylerinden alınan vergi TBMM gündeminde

Beykoz’un köylerinden alınan vergi TBMM gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel Beykoz’un sonradan mahalle olan köylerinden alınan vergiyi TBMM gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel Beykoz’un sonradan mahalle olan köylerinden alınan katılım payı, vergi ve harç uygulamalarını TBMM gündemine taşıdı. Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk’te yapmış olduğu açıklamada konuyla ilgili davanın devam ettiğini ve bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini söyledi.

Onursal Adıgüzel’in TBMM’de yapmış olduğu konuşma şu şekilde;  

"Beykoz İlçe sınırları içinde bulunan köylerin tüzel kişiliği 6360 sayılı kanunun geçici maddesiyle kaldırılmıştır. İlçe sınırları içinde bulunan bu köyler, mahalle olarak belediyeye katılmıştır.

Ancak ilgili kanun hükümlerine uyulmaksızın Beykoz ilçesinde yaşayan vatandaşlardan 5 yıl süreyle alınmaması gereken vergi, harç ve katılım payları ile içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin %25’ini geçmeyecek şekilde belirlenmesine rağmen; tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüştürülen bu yerlerde Beykoz Belediyesi, vatandaşların yaşadığı mağduriyeti gidermeme konusunda ısrar etmektedir.

Öyle ki 7 Aralık 2015 günü gerçekleştirilen Olağan Belediye Meclisi toplantısında, Belediye Başkanı sorunun çözümüne yönelik bir tutum almayarak, yasaya karşın keyfi uygulamaların devam ettirileceğini ifade etmiştir.

Bununla ilgili olarak gerekenlerin yapılmasını ve vatandaşın konu ile ilgili mağduriyetlerinin biran önce giderilmesini talep ediyorum."

Salim Öztürk; Kanuni düzenlemenin yapılması gerekiyor

Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk’te yapmış olduğu açıklamada belediye olarak 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu çerçevesinde almak zorunda olduklarını söyleyerek konuyla ilgili devam eden davalar olduğunu ve bir an önce kanuni düzenlemenin yapılması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR...