Reklam
Reklam
Yaren kültürü Beykoz’da yaşatılmaya devam ediyor!

Yaren kültürü Beykoz’da yaşatılmaya devam ediyor!

Beykoz Çankırılılar Derneği, gelenek ve göreneklerini her yıl düzenlediği ‘Yaren Geceleri’ ile ayakta tutmaya devam ediyor.

Beykoz Çankırılılar Derneği, Beykoz’da 16 senedir süregelen ve her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Yaren Gecesi’ ni bu senede yaptı. Her yıl kış aylarında düzenlenen Yaren Gecesi, hem Çankırılıların muhabbetini arttıyor hem de sahip olduğu kurallar bakımından her zaman Türk kültürünün kendisi olarak değerlendirilen ‘Yaren Kültürü’nü yaşatarak, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlıyor.

Dernek Başkanı Bilal Karabacak’ın önderliğinde dernek binasında gerçekleşen Yaren Gecesi’ne; İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı Zekeriya Açıkgöz, yöre sanatçısı Orhan Canayakın, Yöre Dernekler Birliği Dönem Başkanı Latif Yıldız, Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu ile çok sayıda dernek üyesi katıldı.

Her yıl geleneksel kıyafetleri ile bir araya gelen yarenler, bu sene elbiselerin yetişmemesinden ötürü kendi sivil kıyafetleriyle gecede yer aldı. Geceye geçilmeden önce Dernek Başkanı Bilal Karabacak, kısa bir selamlama konuşması yaptı. Amaçlarının sade ve sadece kültürlerini yaşatmak olduğunu ifade eden Karabacak: “Böyle bir geceyi her yıl düzenlemek bizim için mutluluk kaynağı. Hem birlik ve beraberliğimiz artıyor, hem kültürümüzü yaşatıyoruz. Bu kültürümüzü Beykoz’da yaşatmakta en büyük arzumuz. Birliğimizi bozmadan bu gecemizi yapmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Federasyon Başkanı Açıkgöz, Yaren Kültürü’nü Ankara havasına dönüştürenlere sitem etti!

Karabacak’ın konuşmasının sonrasında İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu Başkanı Zekeriya Açıkgöz de kısa bir konuşma yaptı. “Kışın dışarılar soğuk ama, yaren ocaklarımız yanıyor” diyerek sözlerine başlayan Açıkgöz, bu kültürün Çankırılılar açısından büyük bir önem taşıdığını belirterek, Yaren Kültürü’nün içinin boşaltılmaması gerektiğini vurguladı. Açıkgöz, ayrıca bu kültürü Ankara havasına dönüştürenlere de sitemde bulundu.

Gece, başağanın hareketlerini yapmayan ve ondan önce davranan yarenlerin, yaren çavuşunun cezaya çarptırılması ile devam etti. Sepetçi Oğlu, Deveci Bilo adlı oynanan ortaoyunu geceye katılanların eğlenceli dakikalar yaşamasını sağladı.  

YORUMLAR...