Reklam
Beykoz Belediyesi’nin 2015 yılı hizmetleri değerlendirildi

Beykoz Belediyesi’nin 2015 yılı hizmetleri değerlendirildi

Beykoz Belediyesi, 2015 yılı çalışma ve faaliyetlerini siyasi parti ilçe başkanları, muhtarlar ve STK temsilcileri ile yerel basına aktardı. 

Katılımcı ve şeffaf belediyecilik ilkeleri çerçevesinde düzenlediği istişare toplantılarıyla hizmet ve çalışmalarını kamuoyuyla paylaşan Beykoz Belediyesi, 2015 yılı çalışma ve faaliyetlerini siyasi parti ilçe başkanları, muhtarlar ve STK temsilcileri ile ilçe yerel basınına aktardı. 

Belediye bünyesindeki 20 müdürlüğün yıllık faaliyet sunumlarının yapıldığı toplantıda birim müdürleri tarafından 2015 yılında ilçeye verilen hizmetler detaylı olarak aktarıldı, müdürlüklerin 2016 yılı hizmet hedefleri değerlendirildi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ev sahipliğinde Kavacık Limak Otel’de düzenlenen yıl sonu bilgilendirme toplantısına Belediye Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç, Mahmut Gülbasar, Salih Elmas, Salim Öztürk, Muharrem Kaşıtoğlu ve Suphi Uçak, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan, MHP İlçe Başkanı Akif Taşdemir, Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu, Yöre Dernekler Birliği Dönem Başkanı Latif Yıldız, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, muhtarlar ve birim müdürleri katıldı. Sabah 10.00’da başlayan toplantı, akşam 19.00’a dek sürdü.

Başkan Yücel Çelikbilek: Beykoz’a hizmetlerimiz artarak devam ediyor!

Toplantının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yaptı. Her yıl artan bir hızla hizmetleri arttırmaya ve onları şekillendirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Yücel Çelikbilek, 2015 yılının belediye açısından doya doya faaliyetlerin yapıldığı bir yıl olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bizim için 2015 yılı, yoğun bir dönemdi. 2 tane genel seçim ard arda geçirdik. Bu 2 genel seçime rağmen hiç bir şekilde hizmetlerde aksama meydana gelmedi. Tam aksine bütün hizmetlerimizi arttırarak devam ettirdik. Bu da bizim hizmet anlayışımızın, devamlılığı esas aldığını göstermektedir. Arkadaşlarımız, hiçbir yan etki altında kalmadan büyük bir gayret, büyük bir azimle 2015 yılında çalışmalarını sürdürdüler ve sonuçlandırdılar. Bu toplantının sonundaki değerlendirmeleriniz 2016 yılında yapacaklarımıza ışık tutacaktır. Hedefimiz, nüfusu artan bir Beykoz. Kavacık dışında Beykoz’da trafik sorunumuz yok. Eğitim alanında ufak tefek bazı sıkıntılarımız var. Onları da giderdiğimizde Beykoz birinci ilçelerden birisi olacak”.

Başkan Yücel Çelikbilek’in konuşmasının ardından hizmet alanındaki ilgili müdürlükler 2015 yılında yapmış oldukları faaliyetleri ve 2016 yılında gerçekleştirmeyi arzuladıkları hedefleri gerek video eşliğiyle gerek fotoğraflarla destekleyerek, sunumun anlaşılabilir olmasını sağladı.

Temizlik İşleri Müdürlüğü, doğayı insanlara bırakmaya kararlı!

Toplantının ilk sunumunu Temizlik İşleri Müdürü Nihat Mutlu yaptı. Çevre temizliği, sokak ve mahallelerde yapılan temizlik ve ilaçlama çalışmaları gibi çevresel alanda yapılmış olan hizmetleri anlattı. 880 konteynır monte ettiklerini  ve bunu da çoğaltmak istediklerini vurgulayan Mutlu, 1.719 hayvanın da kısırlaştırıldığını söyledi. Amaçlarının ‘Beykoz’un yeşilini ve mavisini korumak’ olduğunu söyleyen Mutlu, insanlara doğayı bırakmanın herkesin bir görevi olduğunu ifade etti.

Fen İşleri baca, ızagara yükseltmede rekor kırdı!

Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Gülbasar’a bağlı olan birimin Müdürü Mehmet Lütfi Nurcan, 175 bin ton asfaltın 245 sokakta kullanıldığını aktararak; baca, ızgara 3504 yükseltmede rekor kırdıklarını belirtti. Taş duvar, taş döşeme, yağmur suyu hattı, perde beton düzenlemesi gibi çalışmalar rapor şeklinde sunuma yansıtılarak, paylaşıldı. ‘674.750 m yola asfalt kırığı döktük ve bu konuda da rekor kırdık. Çamurdan vatandaşları kurtardık’ diyen Nurcan, Göksu Köprüsü ve Pazar Yeri Projesini de gösterdi.

Bilgi İşlem Müdürlüğü, çağı yakalamaya devam ediyor!

Birim olarak amaçlarının vatandaşlara hızlı ulaşarak, hızlı çözüm yolları üretmek olduğunu ifade eden Müdür Burhan Ekici, sistem alt yapısında lider konuma ulaştıklarını belirtti. Free Wifi alanını 2016 yılında daha da genişletmek istediklerini söyleyen Ekici, çağı da yakalamaya hazır olduklarını Whatsapp Kurumsal Çağrı Projesi ile göstermiş oldu.

Muhtarlara Müze Kart!

Belediye bünyesinde yeni hizmete giren Muhtarlık İşleri Birimi’nin Müdürü Tacettin Aksu, vatandaşların sorunlarına kolay ulaşma ve yetkililere iletme açısından bu birimin büyük önem taşıdığına vurgu yaparak, her hafta muhtarlarla koordinasyon toplantısı düzenlediklerini söyledi. Muhtar Bilgi Sistemi Eğitimi başlayacağını, muhtarlara ayrıca Müze Kart çıkarılması planlandığını belirten Aksu, Cumhurbaşkanlığı külliyesine de bir gezi düzenleme düşüncesinde olduklarını söyledi.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü sunumu dikkatlice dinlendi...

Toplantının en çok dikkat çeken sunumlardan biri de İmar ve Şehircilik Müdürlüğü oldu. Müdür Hayriye Gül Totu, görseller eşliğinde 1.Etap Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama Planı, Boğaziçi Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazımve Uygulama Planı, Tokatköy Yenileme Planı ve ‘en çok önemsediğimiz’ diye bahsettiği Elmalı Kent Ormanı Projesi’ni anlattı. 2016 yılındaki faaliyet hedefleri içerisinde yer alan Köy Evleri Projesi’de büyük dikkat çekti. Totu; köy dokusunu korumak ve ihtiyaçlara göre çözüm bulmak amaçlı böyle bir proje düşündüklerini söyledi.

İlgili müdürlüklerin faaliyet sunumlarının sonrasında toplantının değerlendirme bölümüne geçildi. Soru-cevap formatında devam edilen toplantıda ilk soruyu sormak üzere Tokatlılar Dernek Başkanı Ömer Şahin söz alarak, İmar ve Şehircilik  Müdürlüğü’nün Tokatköy alanına ilişkin bilgi vermesini istedi. Tokatköy Mahalle Muhtarı Galip Bekaroğlu da Zabıta Müdürlüğü’nün Yuşa Tepesi’ndeki seyyar satıcılara denetim yapmasından yola çıkarak, kimsenin orada bir şey yemediğini ve oranın hijyene kavuşturulması gerektiğine dikkat çekti. CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün ise, Belediye Başkan Yardımcısı Suphi Uçak’ın sosyal medya hesabından Kamer Genç’in ölümüne ilişkin yapmış olduğu açıklamayı eleştirerek, Başkan Yücel Çelikbilek’e; “Bu tür ifadeler kullanan birisi Belediye Başkan Yardımcısı olmaz” diyerek sitemlerini dile getirdi. Muhtarlar Birliği Başkanı Hüsnü Kolcu’nun Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e muhtarın sorununu şiirli bir şekilde dile getirerek, tek sorunlarının sekreterya olduğunu söyledi. Kolcu’nun Başkan Yardımcılarının adına yazmış olduğu şiirleri okuması salonda keyifli dakikaların yaşanmasını sağladı.

Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç: Gıda üretimi yapan yerleri rutin olarak denetliyoruz!

Sorular üzerine soru yöneltilen birimlerin Başkan Yardımcıları kürsüye çıkarak, katılımcılara bilgi paylaşımında bulundu. İlk önce Zabıta Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç söz alarak, Galip Bekaroğlu’nun Yuşa Tepesi’ndeki seyyar satıcılara ilişkin yapmış olduğu açıklamaya, “Gıda üretimi yapılan pek çok alan denetleniyor. Bu denetimler rutin bir şekilde devam ediyor. Yuşa’da ilgili denetimler yapılmıştır. Ama şu ana kadar uygulama nedir, ne ceza kesmişiz bilmiyorum. Gelirseniz yanımıza, bu konudaki evrakları da size sunabiliriz. Biz konuda uyarımızı aldık, biraz daha oraya özen göstereceğiz” şeklinde cevap verdi.

Başkan Yardımcısı Salih Elmas: Yaşanılabilir bir bölge imarı amacındayız!

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Başkan Yardımcısı Salih Elmas’da, bilgi vermek amacıyla çıkmış olduğu kürsüden şunları ifade etti: “Beykoz’un mülkiyet sorunu Sayın Başkanımız öncülüğünde 2014 yılında Bakanlık oluruyla, bir çok alanı özel proje alanı ilan ederek, Belediye mülkü olarak devralıyor ve arkasından da hak sahiplerine makul bir şekilde devrini gerçekleştiriyor. Bu konuda profesyonel bir ruhla, amatör şartlarda güzel işler başardığımızı düşünüyorum. 2 bin parsel haricinde hepsini hak sahiplerine tapu devirlerini yapmış bulunmaktayız. Mülkiyet sorununu çözüyoruz, bundan sonra sıra planlarda. Tapuyla beraber yeniden yapılanma, nitelikli yapılı stoklarına kavuşmak için bir talep olacaktır ve şu anda da o noktaya geldiğimizi düşünüyoruz. Bununla ilgili 2 tane plan çalışmamızı sonlandırdık. İmar uygulamaları bitecek, özellikle Karlıtepe. Bu bölge, özel proje planı. Özel proje alanlarında 2B hak sahiplerine devrini gerçekleştiriyoruz. Bu bölgede takdir edersiniz ki Milli Emlak Müdürlüğü’nden bize devroluyor. Sonrasında taşınmazlar hak sahiplerine devrediyoruz.  Şu an Gümüşsuyu, İncirköy bölgesinde 50 tane sorunlu taşınmazımız var. Bir kaç ay sonunda encümen kararını almak üzere sevk edeceğiz. Buradaki heyecanımız, bir şeyler yaparken hukuki problemler doğurmayalım. Bugün bir şeylerin daha başındayken, çözebilmek daha kolay olabiliyor. Hukuki problemler oluşturmadan sürdürülebilir, yaşanılabilir bir bölge imarı gerçekleştirmek amacındayız.  Boğaz planımızı sevk ettik, Bakanlıktan hukuki süreçten dolayı geri geldi. 1000’lik planımız uygun görüldü. 5000 plan yapma yetkisi İBB’de olduğu için bizim hazırlamış olduğumuz 1000’lik plana göre 5000 plan çalışması için sürede verdiler. İnşallah yakın zamanda onunla ilgili de meclis kararı alınacaktır”. 1.Etap Planı ve Boğaz Planı dışında hiçbir alanla alakalı etütler haricinde planlama kararları adına hiçbir işlem yapamadıklarını söyleyen Elmas, ötelenmiş sorunlar doğurmamak adına ince ince çalıştıklarını belirtti. Elmas, Tokatköy’de 2B ile alakalı yaklaşık 340 tane parselin geldiğini ve 15 gün içerisinde bunların Beykoz Belediyesi’ne tapu devirlerinin gerçekleşeceğinin, ardından toplu bir şekilde orada tapu programı yapacaklarını söyledi. Plan yaparken ki felsefelerinin ‘Beykozluyu Beykoz’da bırakın’ olduğunu aktaran Elmas, hukuki süreç doğurmadan ve halkı mağdur etmeden yerinde dönüşümü planladıklarını belirtti.

Yücel Çelikbilek: 2016’nın 2015’ten en az %50 daha başarılı olmasını diliyoruz!

Son konuşmacı olarak kürsüdeki yerini alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, öncelikle CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün’ün Suphi Uçak için söylemiş olduğu sözlere yanıt verdi. Düzgün’e bu tür bir soruyu sormanın bu toplantının bir formatı olmadığını ifade eden Başkan Yücel Çelikbilek, Düzgün’ün Uçak için söylediği sözlere şöyle cevap verdi: “Biraz önce haksız bir sitem yedi. O, onun dünyasıdır. Siz hiç alındığınız, kırıldığınız dönemi bilir misiniz? Sizin sistemin şartlarından rahatsız olduğunuz, kızınızı okula götüremediğiniz, onun acısını yüreğinizde yaşadığınız dönem oldu mu?” Başkan Yücel Çelikbilek, Kamer Genç’in vefatına ilişkin ise, “Rahmet diliyorum ama, Genç zamanında müslümanları çok üzdü” açıklamasında bulundu.

Yapılan faaliyetler için yorumda bulunan Başkan Yücel Çelikbilek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Karagözsırtı’ndaki dönüşüm, Şahin Tepesi’nde KİPTAŞ’ın yapacağı dönüşüm, Kiremitdere’deki kentsel dönüşüm, Beşevler’de İBB’den alacağımız arsanın yapacağımız konutlardan, Şahikaya’daki arenadan sürenin kısıtlı olmasından ötürü bahsedilmedi. Arkadaşlarımız, 2015 yılında fevkalade başarılı işler yapmışlar. Şimdiki amacımız ise, 2015 yılında yapmış oldduğumuz işleri 2016’da yukarıya taşımaktır. Yukarı taşımazsak, bu halka biz vefalı davranmamış oluruz. 2016’nın 2015’ten en az %50 daha başarılı olmasını diliyoruz. Bu yükün, bu vefanın altında kalmamak gerekiyor. İyi niyet ve samimiyetle çalışacağız. İBB yasası ile birlikte, o çıkan torba yasasının içerisinde bizim yeni mahallelerimizle ilgili bir karar çıktı. Eski köylerimiz mahalle statüsüne kavuşunca onlarla ilgili karar var. 5 yıl boyunca dediler ki, bu mahallelerden belediyeler hiçbir şekilde emlak vergisi, imar harcı almayacak diye yasa çıkarttılar. Bunun ben Beykoz Belediyesi’ne maliyetini söylemiştim. Birisi almış, CHP’li Milletvekili Onursal Adıgüzel’e aktarmışlar. O milletvekili de bu çalışmayı, almış TBMM kürsüsünden bizim aleyhimizde konuşmak için konuşmuş. Demiş ki; ‘Bir Belediye Başkanı yasa falan tanımıyor’. Niye yasayı tanımayım? Senin acaba şu Beykoz’a 1 lira hayrın dokunmuş mudur? Zarardan başka ne verirsin sen bu ülkeye? Ben şu anda 5 yıl içerisinde 100 milyon üzerinde bir zarar edeceğim. Riva’da adam 2 milyon dolar değerinde bina yapacak, köşk yapacak, ben ondan 1 lira vergi almayacağım, sizin vicdanınız bunu kabul eder mi?.. 2014’ten sonra aldığımız vergileri, vatandaşlara iade edeceğiz. Muhtarlarımız, lütfen bu konuyu ilgili mahallelerinde duyuru şeklinde geçsin”.

Toplantı, toplu fotoğrafla sona erdi. 

YORUMLAR...