Reklam
Reklam
CHP’li gençler Uğur Mumcu’yu andı!

CHP’li gençler Uğur Mumcu’yu andı!

CHP Beykoz İlçe Gençlik Örgütü, düzenlemiş olduğu gece ile Gazeteci Uğur Mumcu’yu andı.

CHP Beykoz Gençlik Kolları, Gazeteci Uğur Mumcu’nun 23. ölüm yıl dönümü olma sebebiyle ilçe binasında anma programı düzenledi. 23 yıl önce evinin önünde suikaste kurban giden gazeteci, yazar ve araştırmacı Uğur Mumcu, CHP Beykoz Gençleri tarafından unutulmadı. Uğur Mumcu; şiirlerle, türkülerle ve yaşamını anlatan bir belgeselle anıldı. İlçe binası bugüne özel olarak karanfiller ve mumlarla süslendi.

Uğur Mumcu’yu anma gecesine; İlçe Başkanı Mahir Taştan, Gençlik Kolları Başkanı Emre Mert Kılıç, Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabırhoşgör ve çok sayıda partili katıldı. Gecenin sunumunu yapan Gençlik Kolları’ndan Beyza Özgül, ilk sözü Gençlik Kolları Başkanı Emre Mert Kılıç’a verdi.

Gençlik Kolları Başkanı Emre Mert Kılıç: Uğursuz geçen 23 yıl!

Konuşmasının başında eski Milletvekilleri Kamer Genç’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Gençlik Kolları Başkanı Emre Mert Kılıç, Uğur Mumcu’yu şu ifadelerle andı: “23 yıldan beri hiçbir şey değişmedi. Uğur Mumcu’dan sonrada gazeteciler öldürüldü. Katilleri sözde yakalandı ama, arkasındaki güçlere ulaşmak hayal olarak kaldı. Son bir kaç yıldır artık gazeteciler öldürülmüyor. Kitapları ve yazıları bomba muamelesi görülüp hapse atılıyor. Ne ile suçlandıklarını bilmeden yıllarca mahkemeye çıkmayı bekliyorlar. Uğur Mumcu’nun yolundan giden gazeteci sayısı artmadan Türkiye’yi tam anlamıyla özgürlükçü demokrasiye  kavuşturacak düşünce iktidar olmadan karanlıkların aydınlığa çıkması asla mümkün değil. Bizler bu düşünce ile mücadelemize devam edeceğiz”.

İlçe Başkanı Mahir Taştan: Gazeteciliğin yüz akı Uğur Mumcu’dur...

Kılıç’ın konuşmasının ardından bu kez sözü İlçe Başkanı Mahir Taştan aldı. 23 yıl önce evinin önünde park ettiği aracına yerleştirilen patlayıcıyla şehit edilen, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük araştırmacı gazetecisi Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü olduğunun bilgisini paylaşarak sözlerine başlayan Başkan Mahir Taştan, aynı zamanda bir büyük gazetecinin, bir büyük Atatürkçü’nün, büyük bir yurtseverin yok edilişinin önündeki sır perdesinin hala kalkmadığı, korkunç bir cinayetin faillerinin hala yargı önüne çıkarılmadığı 23 yılı geride bıraktıkları bir gün olduğunu söyledi. Uğur Mumcu’nun öldürülmesi yazılarını merakla izleyen yüzbinleri kahrettiğini aktaran Taştan; “Ama Uğur Mumcu’nun katledilmesi karanlıklara fırlatılmış bir işaret fişeğiydi aslında. Araştırmacı bir gazetecinin bedeni toprakla örtülürken bu ülkede başka hangi korkunç gerçeklerin üstü örtüldü? Faili meçhul cinayetlerin, sonu gelmez yolsuzlukların ardında hangi eller, kimler var? Ülkemizin bugün içinde olduğu kaosun şifrelerini Uğur Mumcu’nun en az 23 yıl önce yazdığı yazılarını okuyarak çözmek mümkündür. Bugünün Türkiye’sinde hala çözülememiş sorunlara eğilirken Uğur Mumcu’nun düşünce ve duygularının merkezinde daima “insan” olmuştur. Emperyalizmin kendinden olmayanı insandan saymadığını bilen bir aydındır. Çatışmanın felaket getireceğini bilen bir hukuk adamıdır. Türkiye’yi bekleyen tehlikeye karşı uyarısında nettir. “Türk’ü, Kürt’e, Kürt’ü Türk’e, Alevi’yi Sünni’ye, Sünni’yi Alevi’ye düşman eden bu emperyalist siyasetin Türkiye’ye neler getireceğini görmemek için kör ve sağır olmak gerekir” derken yıllar öncesinden, bugün hızla sürüklendiğimiz felakete karşı uyarır. Uyarır, çünkü Mumcu’ya göre “gazetecilik siyasi işlevin parçasıdır” “Gazeteciliği tek başına gazetecilik olarak görmüyorum” der, “Siyasi kavganın, siyasi mücadelenin bir yeri, kürsüsü olarak niteliyorum.” Bu sözlerin sahibinin, gazeteciliğin yüz akı bir efsanenin, Uğur Mumcu’nun aziz hatırası önünde sevgi ve saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuştu. Taştan, ayrıca Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Suphi Uçak’ın Kamer Genç’in ölümüne ilişkin sosyal medya hesabından paylaşmış olduğu sözleri kınadığını belirterek, “Bu nasıl müslümanlıktır? Allah’a havale ediyorum. Allah müstakını versin” dedi. Taştan son olarak konuşmasını, Selda Bağcan’ın bir türküsü olan Uğurlar Olsun’un sözleri ile sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Uğur Mumcu’yu anlatan kısa bir belgesel gösterimi partililerle paylaşıldı.

YORUMLAR...