Reklam
Reklam
Süleyman Çalık

Ölülerimize Saygı

Art arda ölümlerin ardından hiç ölmeyecekmişiz gibi laflar edilir oldu.

ALİ İMRAN Suresi 185 ”Her canlı ama her canlı ölümü tadacaktır

Tıpkı Hasan Karakaya’nın yakın zaman da öldüğü gibi.

Tıpkı Mustafa Koç’un öldüğü gibi..

Tıpkı Kamer Genç’in öldüğü gibi …

Ve duyduğumuz duymadığımız, gördüğümüz görmediğimiz her an her saniye nice nice ölümler.

Enteresandır Rahmetli Mustafa Koç’un ardından bile sosyal medya soytarıları tonlarca laf ettiler. Hani sen klavyenin başında kahramansın ya. Hani her şeyi biliyorsun ya, en kral alim de  Müslüman da sensin ya.

Evet işte onlar utanmadan arlanmadan bir iki değil 10 binlere ekmek verene sövdüler. Yetmedi Müslüman mı, Yahudi mi, Ataist mi… Yok gezide otelini açtı lojistik destek verdi derdine düştüler.

Bittimi? Bitmedi...

Hasan Karakaya… Oda Atatürk’e sövenlerin sevdiği. Mübarek topraklarda ecel nasip oldu. Allah günahlarını affetsin. Onada diğerleri sövdüler. Yok zina etti yok hapı yuttu…

Bitti mi?  Biter mi hiç…

Rahmetli Kamer Genç… Kaç insana faydası oldu bilir misin? Kaç yetim doyurdu bilir misin? Kaç çocuk okuttu bilir misin? Kaç yoksula yardım etti bilirmisin?   

Eyy klavye kahramanları bakın size bir örnek. Bundan 400 sene önce kitaplarda geçen bir hadiseyi sizlerle paylaşayım. Mecusi yani ateşprest. Komşusu evliya. Bu zatı bir gün rüyasında cennette görüyor. Allah Allah  diyor ve şaşkın bir şekilde soruyor. “Sen Mecusi değimlisin cennette ne işin var” diyor. Mecusi’de başından geçen hadiseyi anlatıyor. “Doğru ben Mecusi’yim” peki diyor cennette ne işiniz var diyor. Bende ahiret, cennet şekliyle yaşamış biri değilim diyor. Fakat bir gün çocuğum ramazanda yemek yediğini görüyor ulu orta. Ben o çocuğuma tokat ataraktan edep terbiye babında sen bilmiyormusun. Müslümanların orucudur diyerek biraz edepli terbiyeli olsana diyerek gir içeriye diye kızmıştım. Öleceğim zaman bir nida geldi ramazana hürmetinden dolayı onu Mecusi olarak bırakmayın ona imanı ikram edin diye bir ses geldi o anda kalbim imanla doldu ve böylece öldüm diyor. Ve geçmişi silinerek cennetle vaad ediliyor. Mecusi mezarlığına defnedilmesine rağmen.

Sonuç itibari ile kimin ne şekilde nasıl bir biçimde ahirete  gideceğini hiç birimiz bilemeyiz.

Bu yüzdendir ki ölen bir mevtanın arkasından kötü bir cümle sarfetmek bir insana bir müslümana yakışmaz. 

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...