Reklam
Reklam
Beykoz’un 25 yıllık davası halkın yararına sonuçlandı!

Beykoz’un 25 yıllık davası halkın yararına sonuçlandı!

Beykoz’da 25 yıldır süregelen ve bir türlü sonuca bağlanamayan, “Arif Yüksel Davası “ sona erdi.

Beykoz Rüzgarlıbahçe Mahallesi’nin büyük bir bölümüne tedbir koyarak dava açan eski müsteşar Arif Yüksel’in davası, tam 25 yıl sonra tamamlanabildi. Rüzgarlıbahçe’deki taşınmazların önemli kısmının üzerinde Arif Yüksel tarafından açılan tapu iptal ve tescil davası nedeniyle alınan tedbir kararı, halkın lehine sonuçlanarak binlerce insanın mağduriyeti sona erdi.

Hakim; “Beykoz Anadoluhisarı Mahallesi 184 ada 7, 184 ada 3, 246 ada 3 parsellerdeki 1 nolu orman kadastro komisyonunca 13-10-1980 tarih 11 ve 12 sayılı kararı ile PXV, PXVII,PXVIII, PXIX ve PXX nolu bölümlerin 1744 sayılı kanun ile değişik 2/B vasfı ile değişik 2/B maddesi uyarınca ormandan çıkartılan bu alanların orman niteliğini yitirdiğinin tespitine, bu alanların 2/B vasfı ile maliye hazinesi adına tapuya tespit ve tesciline, dair verilen karar hazır bulunan vekillerin yüzüne karşı diğer tarafların yokluğunda gerekli kararın taraflara tebliğinden 15 gün içinde Yargıtay yolu açık olmak üzere açıkça okunup usulen tefhim olundu” diyerek davaya son noktayı koydu.

Sabah saatlerinden itibaren, bu davadan mağdur olan vatandaşlar Beykoz Adliyesi’ne gelerek, davalarının takipçisi oldu. Beykoz Güncel Haber olarak, mahkeme öncesi dava üzerine düşüncelerini aldığımız vatandaşlar, 25 yıl süren bu davanın aslında biteceğinden pek de umutlu değildi. Mahkeme öncesi düşüncelerini aldığımız mahalle sakinlerinden İbrahim Demir,  “Hak neyse onu istiyoruz. Bu davaya ömür yetmiyor. Umutlar biter mi, bitmez mi bilemiyorum. Bekleyip göreceğiz. Yerleri sattılar bize zamanında, şimdi de bizden davacı oldular. 4-5 sene daha bu dava devam eder” dedi. İbrahim Demir gibi düşünen Mustafa Tığlı da benzer ifadeleri kullanarak, şunları söyledi: “Bu dava için çözüm değil, çözümsüzlük üretiyorlar. Yine ertelenir bu mahkeme!”.

Muhtarlar Birliği Başkanı ve aynı zamanda Çubuklu Mahalle Muhtarı olan Hüsnü Kolcu da; “25 senedir süren bir dava. Bu davanın içerisinde binlerce insan mağdur. Rahmetli Arif Yüksel müsteşarken bir dava açıyor. Benim kullandığım alandır diye. 54 parseli istiyor. 54  parsel, 184 ada 7 parselden itiraz olduğu için kök tabuya tedbir koydurmuş. Bu kök tapuya tedbir koydurunca Körfez ve Rüzgarlıbahçe konutları dahil tapuları var, iskanları var hepsi bu davanın içerisinde. Hepsi bu davanın mağduru. Dava bir an önce biterse insanların hayrına olur diye düşünüyorum. Buradaki herkes bu mağduriyetin giderilmesini istiyor” şeklinde konuştu.

Düşünceler ve duygular böyleyken, Yargıtay vatandaşı kararı ile şaşırttı. Kararın mutluluğu, sabah umutsuz ve bezgin olarak Adliye’ye koşan vatandaşın yüzüne en güzel şekilde yansıdı. Bahri Kambur isimli vatandaş, “Bu davanın bitmesinin mümkün olmadığını düşünüyordum. Çünkü, senelerdir bu dava devam ediyor. Sonuca kavuşması bizi memnun etti” diyerek duygularını gazetemize aktarırken; 30 senedir Rüzgarlıbahçe’de ikamet eden Nusret Yavuz da, “Mahkemeyi adım adım takip ettik. Artık sona ersin istiyorduk. Sonunda bitti. Rahatladık” şeklinde duygularını aktardı. 

Rahatsızlığından sebep son davaya katılamayan ancak, telefonla ulaştığımız Rüzgarlıbahçe Muhtarı Sedat Altun, gazetemize duygularını şu sözlerle ifade etti: “Dava 25 yıldır sürmekteydi. Maalesef Rüzgarlıbahçe halkımız çok mağdur oldu. Tapuları olanlar şerh koyuldu. Alım-satım yapamadık. Mahallemizin %80’inde zaten tapu yoktu, 2/B yasasından yararlanmadık. Adalet yerini bulmuş oldu. Muhtar olduğumdan itibaren halkı bilgilendirdim çünkü, mahalle halkının bilgisi yoktu. Bugün geldiğimiz nokta bizler açısından iyi oldu. İnşallah herkes için hayırlısı olur. En kısa zamanda kadastro çalışmaları yapılır ve Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek uygun fiyatlarla herkesin tapusunu verir, bizlerde rahatlarız”.

YORUMLAR...