Reklam
Reklam
Beykozlu Sinoplular, kültürel zenginliklerini tanıttı!

Beykozlu Sinoplular, kültürel zenginliklerini tanıttı!

Beykoz Belediyesi ’Yöresel Geceler’ programının ilk konuğu, Beykoz Sinoplular Derneği oldu.

Beykoz Belediyesi ve Mavi Karadeniz TV’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Beykoz Belediyesi Yöresel Geceler’ programı kapsamında, her hafta Cumartesi günü Beykoz’un yöre dernekleri canlı yayın aracılığıyla hem Türkiye’ye hem de dünyaya kültürel zenginlikleri tanıtma imkanı bulacak.

Yöre derneklerinin kendi kültürlerini sergilediği ‘Beykoz Çayır Festivali’ni son yıllarda terör olaylarından ötürü iptal etmek zorunda kalan Beykoz Belediyesi, yeni bir oluşum için harekete geçerek, Mavi Karadeniz TV işbirliği ile ‘Beykoz Belediyesi Yöresel Geceler’i hayata geçirdi. Programın ilk konuğu ise, Beykoz Sinoplular Derneği (SİYAD) oldu. Dernek Başkanı Adnan Çeliker; Sinop’un yöresel lezzetlerini, türkülerini, tarihi güzelliklerini bilmeyenler ve Sinop’u merak edenler için anlattı.

Ufuk Acar’ın sunuculuğunda gerçekleşen gece de, yöre sanatçısı Bayram Kaya ve SİYAD folklor ekibi sahne alarak, göstermiş oldukları performansla unutulmaz bir gecenin altına imza attı.

Beykozlu Sinopluların gecesine; Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, SİYAD Genel Başkanı Keramettin Argacı, SİYAD Onursal Başkanı Sebahattin Sungur, SİNDEF Genel Başkanı Engin Kırmızıgül, eski Sinop Milletvekili Abdurrahman Dodurgalı, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Başkan Danışmanı İsa Sucuoğlu, Belediye Meclis Üyeleri Gül Biçer ve Yılmaz Özdemir, Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz, Dernekler Birliği Başkanı Latif Yıldız, Giresunlular Dernek Başkanı Fuat Kuş, Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun, Erzurumlular Dernek Başkanı Ziya İnik, Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Şinasi Ata, Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun, Tokatlılar Dernek Başkanı Ahmet Akgün, Beykoz Aile Koruma Derneği Başkanı Nuri Yeşilbaş ve Trabzonlular Derneği Gençlik Kolları Başkanı Zekai Öztürk ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Dernek Başkanı Adnan Çeliker: Sinopluyuz ama önce Beykozluyuz!

Sunucu Ufuk Acar’ın programın açılış konuşmasını yapmak üzere söz verdiği Dernek Başkanı Adnan Çeliker, 1989 yılında Fikirtepe’de ilk kez Sinopluların Genel Merkezi’nin kurulduğunun bilgisini paylaşarak, şu an İstanbul Anadolu Yakası’nda 18 tane şubelerinin olduğunu kaydetti. Türkiye’nin diğer illerinde de şubelerinin olduğunu söyleyen Adnan Çeliker; “Teşkilatlanmış güçlü bir derneğiz. Böyle bir derneğin mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Biz Beykoz’da bulunan diğer yöre derneklerimizle ayın belli bir günü toplantı düzenliyoruz. Bu toplantı da Beykoz’un sorunlarını konuşuyoruz. Sinopluyuz ama, her şeyden önce Beykozluyuz. Kültürümüzü Beykoz’da yaşatmanın ve tanıtmanın gayesindeyiz. Bu programın içeriğini hazırlamam da desteği olan Yönetim Kurulu Üyelerime teşekkür ediyorum” dedi.

Sonrasında söz alan SİYAD Genel Başkanı Keramettin Argacı da, bu tür tanıtım programlarının son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, bu programın o şehire turizm anlamında ekonomik olarak geri döndüğünü ifade etti. “Türkiye’de dernek üyeleriyle yüz binleri geçen bir gücüz” diyen Argacı, bu güzelliklerin devam etmesi temennisinde bulundu.

Başkan Yücel Çelikbilek: Has değerlerinizi unutmayın!

Başka bir programa katılmak olmasından dolayı geceden erken ayrılmak durumunda kalan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bölgelerinde bulunan ve kendi kültürlerini yaşatma gayreti içerisinde bulunan yöre derneklerini bu program kapsamında tanıtmaya devam edeceklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Sizi şu an tüm Türkiye hatta tüm dünya duyuyor. Eğer doğru mesajlar verirseniz, kültürünüzü daha geniş kitlelere aktarabilirsiniz. Tüm güzelliklerinizi, zenginliklerinizi gösterin. Başka ilçelerde, illerde yaşasanız dahi has değerlerinizi unutmayın. İlgisiz kalmayın, oranın topraklarını aklınızdan çıkarmayın”.

Başkan Çelikbilek’e konuşmasının ardından Dernek Başkanı Adnan Çeliker tarafından katkı ve desteklerinden ötürü teşekkür plaketi takdim edildi.

Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu: Bir kentin kalkınması kültürel kalkınmayla olur!

Programın bir diğer konuğu olan Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, kendisinin Kastamonulu olduğunu ifade etmesinin ardından Sinop’un bu bağlamda eskiden Kastamonu’ya bağlı olduğunu söyleyerek; “Sinop bizim komşu kentimizdir” dedi. Terör olaylarından ötürü Beykoz Çayır Festivali’ni 4 yılda 3 defa iptal etmek durumunda kaldıklarını ve bu sebeple alternatif çözüm arayışları neticesinde bu geceyi ortaya çıkardıklarını belirten Muharrem Kaşıtoğlu; “Bir kentin kalkınması için oraya yol, bina yapmak yetmez. Bir kentin kalkınması kültürel kalkınmadan, kültürüne sahip çıkmaktan geçer. Bu projenin Beykoz’a güzellik katacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Eski Sinop Milletvekili Abdurrahman Dodurgalı da, birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek; “Bu farklılıklarımız aslında bizim zenginliğimizdir. Böyle görmeliyiz. Farklı renkleri bir araya getirirsek, geleceğimiz aydınlık, beyaz olur. Bu programın birlik ve beraberliğimize can katmasını diliyorum” dedi.

Gece de kısa bir konuşma yapan SİYAD Onursal Başkanı Sebahattin Sungur ve SİNDEF Genel Başkanı Engin Kırmızıgül, bu programların dernek kültürünü yaşatması açısından iyi bir basamak olduğuna vurgu yaparak, birlik ve beraberliğin her zaman ve her koşulda korunması gerektiğini söyledi.

Sinop’a özgü olan keşkek, nokul, mantı, yaprak sarması, bazlama ekmeği, katmer ve daha bir çok yöresel lezzet program kapsamında tanıtıldı ve konuklara ikram edildi. Müziğin ve eğlencenin iç içe olduğu ‘Beykoz Belediyesi Yöresel Geceler’in bir sonraki konuğu 13 Şubat Cumartesi günü saat 19.00’da Beykoz Samsunlular Derneği olacak. 

YORUMLAR...