Reklam
Reklam
Paşabahçe Ferit İnal Lisesi’nde bir ilk gerçekleşti!

Paşabahçe Ferit İnal Lisesi’nde bir ilk gerçekleşti!

Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi, Beykoz’da bulunan liseler arasında bir ilki gerçekleştirdi.

MEB ve Talim Terbiye Kurulu tarafından 2006 yılından itibaren ‘branş derslik uygulamasına’ geçilmesi yönünde genelgeler yayınlanmıştı. Ancak,  bu güzel projenin uygulanmasında henüz istenilen düzeye yaklaşılamamıştı. Beykoz’da bulunan liseler arasında da bu uygulamayı ilk olarak Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi gerçekleştirdi.

Branşlara göre ayrılan sınıflarda ayrıca o branşa ait materyaller konularak hem öğrenciye hem de öğretmene büyük bir kolaylık sağladı. Yarıyıl eğitim döneminde bu uygulamaya geçen ve uygulamanın açılışını ilçede bulunan okul müdürleri ile yapan Okul Müdürü Mutlu Aydın, öğrencilerinin bu yeni uygulama karşısında herhangi bir sıkıntı yaşamadığını söyledi.

Okullardaki fiziki koşulların yetersizliği, projenin iyi anlaşılamamış olması sebebiyle bu uygulamanın okullarda geciktiğini ifade eden Mutlu Aydın, uygulamaya ilişkin detayları şöyle aktardı: “İstanbul Boğazı’nın incisi Beykoz ilçesinde bulunan Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi olarak biz bu projenin uygulayıcılarından olmak istiyoruz. Branş derslik uygulaması ile her branşın kendine ait dersliği oluyor. Dersliklerde branşın gerekli materyalleri bulunuyor. Örneğin; derslikte öğretmenin ihtiyaç duyacağı kitap, harita, deney seti vb. tüm yazılı görsel materyal kullanıma hazır bulunduğundan derse olan alaka ve motivasyon artıyor. Öğrenciler, tıpkı üniversitelerdeki gibi, ders saati geldiğinde o dersin malzemelerinin konuşlandırıldığı sınıfa giderek eğitim alıyor”.

Son olarak sözlerine ezber yerine uygulayarak öğreten bu sistemin, öğrencilere kendilerini keşfetme, yeteneklerini ortaya çıkarma imkânı sağladığını ekleyen Aydın; “İstedikleri gibi yaratıcı çalışmalar ile derslikleri zenginleştiren öğrencilerin okula olan ilgisinin, bu sistem sayesinde artmıştır” dedi.

YORUMLAR...