Reklam
Mustafa Minga

Kaçak Bina ve Külliye İmtihanı

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunu oldukça meşgul eden, ilçemizde,  Çavuşbaşı mahallesinde 2 yıldır yapımı devam eden ama kaçak yapı diye çevikkuvvet nezaretinde devlet eliyle yerlebir edilen külliyeden bahsediyorum.

Devlet eliyle, devletin iş makinalarıyla, ama şu garabete bakın ki seçimden evvel devletin en üst makamındaki şahsiyetler, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar bu mekana gelip bizzat yerinde yürütülen çalışmaları tebrik etmişler.

Kim kimin kulağına fısıldadı da seçimden önce tebrik edilen yapı seçimden sonra  kaçak yapı diye şikayet edildi, kim kimi aştı, kim kimi aşamadı, birsürü soru ve karmaşa.

Birkere şunu bilmek lazım; Bu mekana gelenler hırsız, arsız, dolandırıcı, yankesici, vatan haini insanlar değil. İnşa edilen bina da gayrimeşru kanunsuz asla değil.  Mahmut Efendi diye bilinen, milyonlarca seveni olan alim bir zat adına yapılan, İslam ve Kuran ilmleri öğretilecek olan bir külliye. 

Şunu anlıyoruz, bazı eksik prosedürler ile başlamış olabilirler,  ama tek eksiği olan bina burasımıdır?  Yani tüm kanunsuz  binalar  yıkıldı da sıra bu külliyeye mi geldi, burasıda yıkıldığına göre artık kaçak bina diye bir problemimiz yok.!

Etrafınıza bir bakın, İstanbul’un silüetini bozan ucube gökdelenlere , yüksek ve çarpık binalara bakın ! Bunlar kanuna uygun ama külliye uygun değil, kaçak!.

Geçtiğimiz yıllarda Sarıyer Zekeriya Köy de binlerce ağaç katledilerek  inşa edilen Koç üniversitesine bir bakın!.

Şimdi sormamız gerekmiyor mu yetkililere, etrafımızda bunca kaçak göçek, kanunsuz, çarpık yapılaşma varken, ecdat yadigarı camiler ve mimari yapılarla süslenmiş İstanbulumuzun şekli şemali bozulmuşken sıra bu külliyeye mi gelmişti?

Bu mabede yıkım kararı verilirken hiç kimse demedimi, burada ailesinin rızkının son kuruşunu  yardım olsun diye bağış yapanların  alınteri ve emeği vardır diye?

Bu mabedi yıkın diye emir verenlere sesleniyorum!

Ömrünüz boyunca bu kararınızın manevi sorumluluğundan kurtulamayacaksınız..

Çözülmesi gereken binlerce kanunsuz ve insanlığa zararlı sorunlarımız varken külliye yıkan insanlar olduğunuz için utanmalısınız.

O mekanda yapılacak her türlü hayırlı işi, okunacak Kur-an ları, yapılacak sohbetleri engellediğiniz için büyük vebaldesiniz.

Ve yine sesleniyorum!.

Oy verdiğim parti olan AKP zarar görmesin diye üstelik Mahmut Efendi’nin müridi olduğunu iddia eden, zavallı insanlar! Safınızı hak tan değilde partinizden yana belli ettiğiniz için, bunca emek ve bunca hayır parası ile inşa edilen külliye yıkıldı. Gerçektende rahatça uyuyabiliyormusunuz?

Başta “Efendimiz” dediğiniz Mahmut Efendi üzüldü ve sizler çıtınızı çıkartmıyorsunuz, hatta yıkılması gerekiyordu diyenleriniz bile var.

Size tavsiyem, korkmayın, doğru bildiğinizi söyleyin, eleştirdiniz diye partinize zarar gelmez.

Vesselam.

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...