Reklam
Reklam
Beykoz’da yaşadığı 43 yılın sonunda Müslüman oldu

Beykoz’da yaşadığı 43 yılın sonunda Müslüman oldu

Beykoz Anadoluhisarı’nda ikamet eden Edit Karaali İslam dinini seçti.

Beykoz Anadoluhisarı’nda ikamet eden Edit Karaali İslam dinini seçti. İşadamı Hayrettin Rebi Karaali ile 43 yıllık evlilik hayatını sürdüren Edit Karaali eşi ile birlikte Beykoz Müftülüğüne müracaat ederek islam dinini seçmek istediğini belirtti. İlçe Müftülüğünde yapılan ihtida merasiminde şahitlerin huzurunda Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş yaptığı konuşmada ilk olarak: “Bugünkü ikrarınızla birlikte İslam Dinine girmiş oldunuz. Allah mübarek eylesin. İslam Dini, Tevhid esasına dayalı bir dindir. Sosyal hayatta birliği ve sevgiyi esas alır. Bu nedenle İslam dinini iki esata toplamak mümkündür: Yüce Allah’a saygı, Mahlukata şefkat ve merhamet. İslâma göre, İslâm dinini kabul ettiğiniz andan itibaren geçmiş günahlarınızı Allah teala’nın bağışladığını, Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed müjdelemektedir. Biliniz ki insanların yanılarak yapacağı günahları ancak Allah affeder. Bunun için ona yalvararak tövbe ve bağış istenerek af dilenilir. O kullarına çok yakındır. Dualarınızı tövbelerinizi kabul eder” dedi.

Çiçeği burnunda İslam’ı seçen Edit Karaali yaptığı açıklamada: “Gerçekten çok mutluyum. Ben Alman asıllı bir insanım. Eşimle birlikte 43 yıldan bu yana evliyim. Türkleri çok iyi tanıyorum. Mahallemizdeki insanların misafirperverlikleri, komşulukları ve benim daha önceki dinime saygı duymaları beni mutlu ediyordu. Eşim hiçbir zaman bana baskı yapmadı. Kur’an-ı Kerimi okudum. Kur’andaki bazı ayetlerin sert üslubundan endişe etmiştim. Eşim o noktada beni bilgilendirdi. Artık şimdi daha çok mutluyum. “dedi.

Edit Karaali’nin yaptığı açıklama üzerine İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş ise son olarak “ Ben öncelikle eşiniz Hayrettin beyi kutluyorum. Size hiçbir baskı yapmaması beni çok duygulandırdı. Dinimizde baskı ve zorlama yoktur. Zorlamanın olduğu yerde din yoktur. Zira iman , kalbe yerleşir. İman bir kalbe girdi mi oraya huzur ve güven yerleşir, sükunet yerleşir. İslam kelime itibarı ile barış, huzur ve sulhü ifade eder. Kur’an’daki sert ifadeler, daha çok zulüm ve savaş ortamındaki durumlarla ilgilidir.

Hz. Peygamber bir hadislerinde Müslümanı şöyle tarif eder: Müslüman o kimsedir ki , başkaları onun elinden ve dilinden güvendedir. Mümin kişi imanı ile birlikte Allah’a güvenir ve insanlara güven verir. (Yatay ve dikey Güven).

Yine Hz. Peygamber efendimiz şöyle buyururlar: ‘ Şu 4 şeyi yapın ki selametle Cennete giresiniz:

1- Selamı aranızda yayınız,

2- İnsanlara ikram ediniz,

3- Akraba ve hısımları ziyaret ediniz,

4- İnsanlar uykuda iken namaz kılınız. ‘ buyurmaktadır. Selam ve Tevhid ve Vahdet İslam dininin temel özelliğidir” dedi.

Müftü Demirtaş, Edit Karaali’ye Kurân-ı Kerim ile İslam Dini hakkında bilgi veren dini kitaplar hediye ederek İhtida Belgesi verdi.

YORUMLAR...