Reklam
Reklam
Burhan Bakır

Gençliğimizi yok etmeyelim

Çevremizde birçok insanın gençlerimizden umudunu yitirmiş olduğunu görürsünüz duyarsınız. 

Söze şimdiki gençlerden bir halt olmaz, biz gençken şöyleydik böyleydik diye uzun hava tutturur giderler.

Sorarım bende gençlere ne verdiniz, ne veriyorsunuz, ne kadar yanlarında olup destekliyorsunuz.

Son dönemde İLAYDA ŞAMİLGİL isminde bir genç kardeşimiz; hazırlamış olduğu proje ile katıldığı “First Step To Nobel Prize In Physics” (Nobel Fizik Ödülü’ne Doğru İlk Adım) yarışmasında, 70’e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu.

İlayda Şamilgil’in elde ettiği başarı dünya genelinde ilgi gördü. Genç bilim insanı şuan için eğitim hayatını Amerika’da sürdürüyor. Cornell Üniversitesin‘de eğitim gören İlayda Şamilgil üniversiteden profesörü olan ve aynı zamanda NASA’da teknoloji şefliği görevini de yürüten Profesör Mason Peck tarafından NASA’nın Mars projesi ekibine de dahil edilmiş.

Peki, biz ne yapmışız da böyle bir gencimizin değerini bilememişiz, aynı projenin ülkemizde bilim ve teknolojinin merkezi olarak kabul edilen TÜBİTAK tarafından tabiri caizse dikkate dahi almamışız. Demek ki gençlerimizden bir halt olurmuş, yeter ki görmezden gelmeyelim.

Türkiye de şarkı yarışmalarının patladığı dönemde jüri koltuğunda oturan Deniz Seki ve o yarışmaya yarışmacı olarak katılan Bayhan.

Bu iki kişinin kamuoyu önünde yaşadıkları bizlere mükemmel bir ders niteliğindedir aslında.

Konu, Yarışmacı Bayhan’ın geçmişte işlediği suçların gün yüzüne çıkmış olması ve bunu Jüri üyesi Deniz Seki’nin canlı yayında milyonların karşısında dile getirip, böyle kişilerin gençler tarafından kötü örnek alınabileceği yönündeydi.

Peki o ne yaptı; çok daha kötü olan gençlerimizi zehirleyen, gençlerimizi ve ailelerini yok eden zehir tüccarlığına kalkıştı. Kendi hırslarına yenik düşerek gençliğe kötü örneklerden biri haline geldi.

Ama ne hikmetse yetkililerimiz onun Bayhan’a yaptığını yapmamakta ısrarlı klipleri televizyon kanallarında, şarkıları radyolarda yayınlanmaya devam ediliyor. Hatta daha ileri giderek bir dizide rol bile verildi. Bunu gören genç sizce suç işlemekten çekinir mi?

Devletin resmi din adamı milyon liralık araçların gölgesinde gençlere güzel örnek olmaya devam ederken kurumun abuk sabuk fetvalarla gündeme bomba gibi düşmesi genç kızlarımızın kafasını allak bullak etmeye yetti.

Bir de resmi olmayan bazı din adamlarımız var ki onlarda fetvalarında sanırsın Hz. Ömer. Yaşantıları ise son derece ultra lüks, son model arabalar, muhteşem evler ve öyle fotoğraflar sosyal medyada gün yüzüne çıkıyor ki yemek masasında tabak koyacak yer kalmamış çeşitlilikten sanki dünya nimetlerinin reklam ajansı gibi. Bunu gören genç sizce dininden şüphe etmez mi? 

Ağaç yaş iken eğilir sözünü ifade etmekle yetinmeyelim, iyisini kötüsünü ayırt edebilecek ebeveynler olarak her zaman ekranlarda art niyetli kişilere karşı gençlerimizin önünde kalkan olalım. İyiye sevk ederek destek olalım yanlarında olalım görmezden gelmeyelim.

“Nefis ister, akıl gerekçeler bulur, vicdan aklar. Ellerimizle gençlerimizi ateşe atmayalım!”

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...