Reklam
Ali Bilir ’Turizm Acil Eylem Planı’nı değerlendirdi

Ali Bilir ’Turizm Acil Eylem Planı’nı değerlendirdi

Beykoz’un önemli turizm firmalarından olan Bilir Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilir, açıklanan Turizm Acil Eylem Planı’nı değerlendirdi.

Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı ve Bilir Group (Bilir Turizm Danışmanlık A.Ş) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilir, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 9 maddelik Turizm Acil Eylem Destek Planı’nı değerlendirdi.

Zor bir sezona hazırlanan turizm sektörünün beklediği ‘Turizm Acil Eylem Planı’ Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. Hibe desteğinden çok az sayıda tur operatörünün yararlanabileceğini belirten Bilir Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilir, küçük ve orta ölçekli seyahat acenteleri için paketin genişletilmesini gerektiğini söyledi.

Paketten çok az sayıda tur operatörü yararlanabilecek

Açıklanan destek paketinde yer alan bazı maddelere değinen Bilir Turizm Danışmanlık A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilir, Türkiye’ye turist getiren A Grubu seyahat acentelerine kredi garanti fonu teminatı ile kredi kullanma imkanı getirileceğini söyledi. Bu destekten yararlanan firmalar için turist getirecek ülke sayısı 13’ten 26’ya çıktı diyen Bilir, en az 400 bin turist getiren seyahat acentelerine 100 milyon liraya kadar kredi kullanma hakkı tanınacağını belirtti.

Küçük ve orta ölçekli seyahat acenteleri için görüş alınarak genel anlamda bir paket hazırlanması gerektiğinin altını çizen Ali Bilir “Ülkemizde iç ve dış turizm sektöründe faaliyet gösteren 8 bine yakın seyahat acentesi bulunmaktadır. Bu acentelerin içerisinde bin 500’e yakın acente yurtdışından ülkemize turist getirmektedir. Bu durumda, Sayın Başbakanımız tarafından açıklanan turizm sektörüne yönelik yapılacak hibe desteğinden çok az sayıda tur operatörü yararlanabilecektir.” dedi. Bilir ayrıca “KOSGEB tarafından destek ve hibe programları açıklanması, faizsiz kredi olanaklarının sunulması acentelerimize son derece fayda ve katkı sağlayabilirdi.” İfadelerini kullandı.

Olumsuz durumlardan ilk etkilenen turizm sektörüdür

Turizm sektörünün tüm olumsuz yükünü çeken sadece büyük ölçekli acenteler olmadığını belirten Ali Bilir, küçük işletmelerin içinde bulunduğu durumu şöyle özetledi; “Küçük işletmeler, butik hizmet veren firmalar dahi bu alanda faaliyetini sürdürüyor. Bunların hepsi kendi çapında ekonomiye katkı sunuyor, istihdam sağlıyor, vergi veriyor. Bu sebeple turizm sektörü bir ülkede olan olumsuz durumlardan ilk etkilenen sektördür. Son zamanlarda ülkemizde oluşan olumsuz olaylar, Sultanahmet meydanında patlayan bomba, Rus uçağının düşürülme konusu, Güneydoğu’da yaşanan olaylar ve sayabileceğimiz diğer olumsuz faktörler turistin gelmesini ve yerli turistin gezmesini engelleyen faktörlerden sadece birkaçıdır."

Sektörün tamamını kapsayan düzenleme yapılmalı

Ali Bilir sözlerinin sonunda, “Kontrolü sağlanamayan yurtdışı kökenli satış kanalları, haksız rekabet yapan havayolu şirketleri, uçak bileti ve tatil sunan bankalar, kaçak acentecilik yapan işletmeler, seyahat acentesi,  işlerini yapan dernek, vakıf, birlik ve kamu kurumu niteliğindeki kurum ve kuruluşlar var. Bunlar içinde düzenleme yapılması gerekir.” diyerek sektörün tamamını kapsayan destek paketi ile birlikte düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

YORUMLAR...