Reklam
Reklam
Başkan Çelikbilek; ’Riva kalesi Sünger Bob olmayacak’

Başkan Çelikbilek; ’Riva kalesi Sünger Bob olmayacak’

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Riva Kalesi’nde yapılacak restorasyon projesi için konuştu.

Restore edildikten sonra ‘Sünger Bob’a benzetilen Şile Kalesi’nden sonra Riva Kalesi’nin restorasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi düğmeye basmıştı.

Riva Kalesi’nde yapılacak restorasyon projesi için konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Riva Kalesi, Riva’nın çehresine ayrı bir değer ve güzellik katacak. Şile Kalesi’yle ilgili ’Sünger Bob’ tartışmalarının burada da olmaması, çalışmaların tarihi dokuya ve aslına uygun olarak yapılması için gerekli takibi Beykoz Belediyesi olarak bizzat yaptık" dedi.

Cenevizliler tarafından yapılan, Osmanlı döneminde Revan Kalesi olarak adlandırılan ve Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada yer alan kalenin restorasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesince, 17 Mart Perşembe günü yapılacak "Riva Kalesi restorasyonu ve çevre düzenleme inşaatı" açık ihaleye çıkarılacak ve restorasyon, çevre düzenleme inşaatının 400 günde tamamlanması sağlanacak. Karadeniz’den Riva Deresi’ne girişi kontrol etmek amacıyla kurulduğu tahmin edilen kalenin biri yıkık iki burcu bulunuyor.

YORUMLAR...