Reklam
Ali Bilir

Kütüphaneme Yeni Girenler

İletişimin ve bilgiye ulaşmanın hızı ne olursa olsun, değişmeyecek olan tek şey kitapların tozu ve kokusu olduğuna inanırım.

“Türk Tipi Başkanlık” kitabı, konuya ilgi duyan herkesin kolayca anlayabileceği bir dil kullanılarak yazılmış olan kitapta, Başkanlık Sistemini uygulayan ülkelere dair en güncel bilgiler, sistematik bir yaklaşımla ele alınmış. Yirmi beş Soruda Başkanlık Sistemi’nin anlatılarak başlayan kitapta; Devlet’in tarifinden Hükümet Sistemleri’ne, Başkanlık Sisteminin Çeşitlerine, Dünya’da Başkanlık Sistemi Uygulamalarına kadar tüm bilgiler sade anlatım ve karşılaştırmalı tablolarla birlikte sunulmuş.

Son zamanlarda ilgili ve ilgisiz olan herkesin gündemini sıkça meşgul eden Başkanlık sistemi ile ilgili herkes için bir başvuru kaynağı niteliğinde kitap Prof. Dr. Recep Bozlağan tarafından yazılmış ve Hayat Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

İnsan ve Mekân Derneği’nin her ay düzenlediği seminerlere katılımımdan sonra İstanbul’un önemi ve sevgisi daha ’da pekiştiğini söylemek istiyorum. “Küresel Şehirler ve İstanbul”, “İstanbul’un Çiçekleri” gibi seminerlerden sonra farkındalığın artması ve pekişmesi yaşadığım yerin önemini iç dünyamda bir kez daha harmanlama fırsatı yakalattı bana.

Türk Tipi Başkanlık Sistemi kitabını kütüphaneme yerleştirirken daha önce edindiğim iki kitabın arasına yerleştirmem tesadüf olmamıştı. Kitapların yazarı aynı olduğundan dolayı hafızam beni buraya yönlendirmiş ve eksik bıraktığım diğer kitapları tekrar gündemime almamı emretmişti.

İstanbul ölçeğinde yazılan “Derinlik, Değişim ve Güç”, “Mekân ve İnsan” kitapları ’da Recep Bozlağan tarafından kaleme alınmış, Mekan ve İnsan Kitabı’nda Nail Yılmaz ve Müslüm Yılmaz’da Editörlüklerini yapmış. İstanbul’un tarihi sürecindeki yönetimsel ve mekânsal boyutlarına yer verilen ve birbirini tamamlayıcı boyutta olan kitaplar Marmara Belediyeler Birliği yayını olarak yayınlanmış.

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...