Reklam
Reklam
Kas-Der Beykoz, şehitleri anma geleneğini devam ettiriyor

Kas-Der Beykoz, şehitleri anma geleneğini devam ettiriyor

Kas-Der Beykoz Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen “Şehitlerimizi Anma ve Mevlid Programı” bu yılda gerçekleştirildi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Haftası’nda, Kas-Der Beykoz Şubesi tarafından geleneksel hale getirilerek bu yıl 5. düzenlenen “Şehitlerimizi Anma ve Mevlid Programı” Örnekköy Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Örnekköy Mahallesi Tepetarla Camii’ndeki mevlid programına,  Örnekköy halkı ve dernek üyeleri katıldı.

Şehitlerimizin ve Ecdadımızın ruhuna Kuranı Kerim okunmasıyla başlanan program, Mevlid-i Şerif okunarak devam etti. Mevlid sonrasında yapılan dualarda, Vatan toprağının bizlere ecdadın yadigarı olduğu belirtilerek tüm şehit ve gazilerimiz hayırla yad edildi. Ecdadın hatırlanmasının yanı sıra günümüzde yaşanan üzücü olaylarda unutulmadı.

Süleyman Çalık: “Çanakkale Geçilmez” diyen ecdadın torunları olarak tarihimize sahip çıkmalıyız

Özellikle Ülkemizde yaşanan üzücü ve elim terör saldırıları sebebiyle saldırıları yapanlar lanetlenirken; Ülkemizin birliği, bütünlüğü ve huzuru için çalışan Güvenlik Güçlerimiz başta olmak üzere tüm Devlet Görevlileri için dualar edildi. Dualar sonrasında dernek yöneticileri tarafından tüm misafirlere ikramlar verildi. Program sonrasında kısaca görüşlerini belirten Kas-Der Beykoz Şubesi Başkanı Süleyman Çalık; Vatan, Millet ve Bayrak sevdasının önemini vurgulayarak Ülkemizde yaşanan acı olayların bir daha yaşanmamasını ve son bulmasını temenni ederek katılımcılara teşekkür etti. Çalık sözlerine şöyle devam etti; “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Haftası kapsamında; ecdadımızın fedakarlıklarını, gelecek nesillere aktarmak ve onların mirasına sahip çıkıp yaşatmak amacıyla birbirinden güzel, etkin ve eğitici organizasyonlar düzenlemeliyiz. Geleneksel olarak bu yıl 5.’ni düzenlediğimiz anma programının her yıl daha da güzelleşerek artmasını temenni ederken tüm katılımcılara teşekkür ederiz. Ecdadımızın fedakarlığı ve kahramanlığı karşısında ne yaparsak yapalım, yine de onların hakkını ödeyemeyiz. Çünkü Çanakkale demek; bayrak, vatan, millet sevdası için, bu milletin namus ve şerefi için, toprağına göz dikenlere “Dur Yolcu” dediği yerdir. “Size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” diyen Mustafa Kemallerin, “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyen kahramanların, Seyid Onbaşıların, Ezineli Yahya Çavuşların ve daha nicelerinin olduğu yerdir. Onların torunu olmakla her zaman gurur duyuyoruz. Ayrıca Kastamonu insanı için Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarının yerinin her zaman ayrı olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü; Türk egemenliğine geçtikten sonra düşman istilasına hiç uğramamış bir il olan Kastamonu; Kurtuluş Savaşı’nda cepheye en çok asker gönderen ve Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit veren il olarak adını altın harflerle tarihe yazdırmıştır. Resmi verilere göre; Çanakkale Destanı’nda Türk Milletinin verdiği 253 bin şehitten 93 binin Kastamonulu olduğu görülmektedir. Onlarla gurur duyarken, Ecdadımızın mirasına sahip çıkarak Milletimizin ve Devletimizin bekası için üzerimize düşen her görevi yapmaya hazır olduğumuzu da belirtmek isterim. Bu vesile ile Ülkemizde yaşanan acı ve elim olaylar sebebiyle Şehit olan tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Milletimize başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilerim. Allah, milletimizin huzurunu bozmak isteyenlere fırsat vermesin

Katılımcılara çeşitli ikramların verildiği ve dernek yöneticilerinin hatıra fotoğrafı çekildiği program sona erdi.

YORUMLAR...