Reklam
Reklam
Adnan Çeliker

Türk-Alman Üniversitesi’nde öğrenim ücretsiz

Beykoz eğitim alanında büyüdükçe büyüyor. Bir şeyler olmaya başlayıncaya dedikodu alıyor başını gidiyor. Hani dilin kemiği yok. Derler ya bir kahvehanede konuşan öbür kahvehanede kendi söylediğine inanıyor.

Kaymak Donduran’ın önünde de ardında da eğitim için okullar yapılıyor. Eğitime başlayan bir TAU yani Türk Alman Üniversitesi var. Ziraatı Almanlara peşkeş çektiler sözleriyle karşılaştım ve bir kaç kişinin ücreti ne kadar diye sorduğuna şahit olunca kendimce çevrede insanlar nasıl biliyorlar diye bir yoklama çektim. Sorduğum birçok kişi paralı özel bir üniversite olduğunu söyleyince burnumuzun dibindeki devlet üniversitesini yazma gereğini duydum.

"Bir Devlet Üniversitesi olan TAU Türkiye’deki lise mezunlarına ve Türk-akraba topluluğuna dahil öğrencilere ücretsiz. Yurt dışından gelen öğrencilere ise düşük öğrenim ücreti karşılığında hizmet vermektedir." Evet, TAU resmi sitesinde yazan bir paragrafı sizinle paylaştım ve bu üniversiteyi seçmek için gerçekten güzel sebepler var.

Bunları da siteden aldım;

Türk-Alman Üniversitesi’ni tercih etmek için 10 neden:

1.     Milletlerarası Anlaşma ile kurulmuş bir “DEVLET” üniversitesi,

2.     Türk-Alman Üniversitesi’nin ortağı olarak belirlenmiş 32 Alman Üniversitesi ile yüksek düzeyli işbirliği,

3.     Alman Ortaklarla “BİRLİKTE” hazırlanmış, Türk ve Alman eğitim sistemlerinin en iyi kazanımlarını birleştiren, uygulama ağırlıklı bir eğitim sistemi,

4.     Türk ve Alman akademisyenlerden oluşan seçkin eğitim kadrosu,

5.     Yüksek standartlarda Almanca ve ikinci yabancı dil olarak İngilizce öğrenme imkanı,

6.     Alman Üniversitelerinde “BURSLU” yaz kursları,

7.     Almanca eğitim yapan liseler için özel kontenjan,

8.     Türkiye ve Almanya’da faaliyet yürüten kurum ve kuruluşlarda staj ve çalışma imkanları,

9.     Almanya’da, diploma denkliği sorunu olmadan lisans üstü eğitim görme imkanı,

10.   Dünya şehri İstanbul’da huzurlu ve doğa ile iç içe bir ortam.

Beykoz’da böyle seçkin bir üniversitenin olması Beykoz için bir velinimettir. Bu üniversitede kimin bir nokta kadar payı varsa bir Beykozlu olarak teşekkür etmemiz lazım. Fakat maalesef bizim yapamadığımız şey teşekkür etmek yerine dağlar kadar güzelliğin içinde çamur atmak için bir çıban ararız ve buluruz. 

Beykoz da değişim sürüyor eğitim her gecen gün büyüyor. Şu anda dört üniversite oldu. İnşallah on dört olur. Elmalı rampasından aşağı inerken de yapılan kolej inşaatı kısa surede kendini göstermeye başladı. Şimdiden eğitim ilçesi olacağını gösterdi. Hayırlı olur inşallah.

Bu haftaki köşe yazarlar sofrasının misafiri AK Parti Beykoz İlce Başkanımız Mustafa Gürkan’dı. Alman üniversitesinin karşısındaki kayalık alana sekiz lise yapılacağını söyledi. Bunu liseleri sayarken de gözlerinin içi parlıyordu. 

Beykoz’da bütün boş alanlar eğitime peşkeş çekiliyor. Varsın çekilsin. Beykoz’un güzellikleriyle eğitim vadisi olsun. Beykoz her şeyin en güzeline layık. Hayatin en gözelide kaliteli eğitim.  Beykoz’a yapılanlar ve yapılacaklar hayırlı olur inşallah. Bu güzel ortamı bozan dış güçlerin kuklası olmuş. Eğitimsiz kahpelerden ancak bu şekilde kurtuluruz

Kalın sağlıcakla

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...