Reklam
Reklam
Farkındamısın! Beykoz’da otistik çocuklar var

Farkındamısın! Beykoz’da otistik çocuklar var

Beykoz Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği, “Otizm Farkındalık Günü” dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.

Beykoz Otistik Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (BOÇAY), 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla Beykoz da otistik çocukların olduğunun farkındalığını yaratmak amacıyla bir etkinlik düzenledi.

Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen farkındalık etkinliğine, CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcıları Salim Öztürk ve Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Selim Safi, KAI Dernek Başkanı Latif Yıldız, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe ile AK Parti ve CHP meclis üyeleri de katılarak destek verdi.

Beykoz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi ve Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de destek verdiği etkinlikte öğrenciler hep bir ağızdan “Bir gün değil her gün ilgi görmek istiyorum… Bir şans ver.. Özel eğitim olmadan çağdaş eğitim olamaz.. Yapabileceklerim sınırlı ama ufkum geniş.. “ sloganları attı.

2030 senesinde her üç çocuktan biri otizm olacak

Beykoz’da otistik çocukların olduğunun farkındalığını yaratmak için burada olduklarını söyleyen BOÇAY Dernek Başkanı Bülent Taştan yapmış olduğu konuşmasında “Otizm bir hastalık değil, farklılıktır. Toplumda var olan bu önyargının aşılması, otizmli aileler için kritik bir önem taşımaktadır.  Otizm tanısı alan çocuk sayısı her gecen yıl artmaya devam ediyor. Bilim adamları 2030 senesinde her üç çocuktan birine otizm tanısı konulacağını söylüyor. Özellikle bunun da bilincinde olarak gelecek için otizme hazır olmak, otizmi doğru anlamak, otizmli bireyleri topluma entegre etmek zorundayız.” dedi.

Boğaziçi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Müzeyyen Özgür ile Beykoz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Şevin Yelseli’nin de birer konuşma yaptığı programın sonunda Belediye ve Kaymakamlık binasında çalışan personele günün anlamını ifade eden mavi kurdele dağıtıldı.

YORUMLAR...